DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 448.010 -0.103
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

16 şüpheliye 491 yıla kadar ceza istendi

Son Güncelleme :

30 Haziran 2020 - 18:32

16 şüpheliye 491 yıla kadar ceza istendi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde haklarına ‘haksız çıkar sağlamak için örgüt kurmak’, ‘dolandırıcılık’, ‘tefecilik yapmak’, ‘kamu kurum ve kuruluşlarını ve tüzel kişiliklerin aracı olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ suçu işlediği belirtilen ve aralarında otel sahibi, mali müşavir ve bir bankanın şube müdürünün de bulunduğu 16 şüpheli hakkında toplam 146 yıldan 491 yıla kadar hapis ve 126 bin güne kadar adli para cezası istendi. Şüphelilerin 11 ayrı suçu 48 defa işledikleri ve 84 milyon 527 bin 889 liralık haksız kazanç sağladıkları tespit edildi.

Manavgat’ta geçen Aralık ayında jandarma tarafından düzenlenen operasyonda ‘haksız çıkar sağlamak için örgüt kurmak’, ‘dolandırıcılık’, ‘tefecilik yapmak’, ‘kamu kurum ve kuruluşlarını ve tüzel kişiliklerin aracı olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ yapmak suçundan aralarında 5 yıldızlı otel sahiplerinin de bulunduğu E.B., K.B., A.B., V.B., A.R.Ö., A.A., V.E. ile M.A. yakalandı. Jandarmada işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edilen şüphelilerden E.B., K.B., A.B., A.R.Ö., A.A. ile M.A tutuklanırken, V.B. ve V.E adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Tutuklanan şüphelilerin avukatları tarafından yapılan itiraz üzerine E.B., K.B., A.B., A.R.Ö., A.A. ile M.A 31 Aralık akşamı yurtdışına çıkış yasağı ve haftada bir imza vermek koşuluyla serbest bırakıldı.

Şüphelilerle ilgili soruşturma tamamlanarak cumhuriyet başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, otel sahipleri ve mali müşavirin olduğu E.B., K.B., A.B., V.B., A.R.Ö., A.A., V.E. ile M.A.’nın yanı sıra genişletilen soruşturma sonucunda özel bir bankanın şube müdürü K.Ç. ile A.T.B., F.Ö., F.B., M.İ.T., S.D.G., U.O. ve Y.P.’nin 11 ayrı suçu 48 defa işledikleri ve 84 milyon 527 bin 889 lira haksız kazanç sağladıkları tespit edildi. Şüpheliler hakkında toplam 146 yıldan 491 yıla kadar hapis ve 126 bin güne kadar adli para cezası istendi.

İddianamede, Ilıca Mahallesi’ Kumköy Turizm Merkezi’nde otelleri bulunan işadamı E.B., örgüt yöneticisi olarak suçlanırken, şüphelilerin otel sahibi Danimarka uyruklu Tom Lautrup Frederiksen’in otelini muvazaalı işlemlerle elinden aldıkları; Şubat 2017’de 30 bin lira para verip boş senede imza attırdıkları Hayrettin Şahbaz’a aynı yılın Ekim ayında 180 bin liralık icra takibi başlattıkları; şüpheli E.B. tarafından 2 ayrı otel inşaatı karşılığında sözleşme yaptıkları Eksen İnşaat’a yaptıkları işin karşılığını ödemeyerek ekonomik olarak zor duruma düşürdükleri, alacak ve borcun kalmadığına dair sahte hesap mutabakatı yaptıkları; 2013 yılında Emre Yaman’ın kefili olduğu bir arkadaşının acil ihtiyacı için almış olduğu 200 bin liralık borç karşılığında kendisine imzalatılan 4 senete aynı yılın Aralık ayında 1 milyon liralık icra takibinin yapıldığı; , şüpheli E.B.’nin sahibi olduğu otelin arazi sahiplerinden olan ve aynı otelde yüzde 12.5 hissedar olan Emine Durak’ın kandırılarak imzalatılan bir senetin icraya konulması ve karşılığında otel hisselerinin alındığı; otelde animasyon hizmeti veren Timur Küçükaltun’un 163 bin liralık alacağının çeşitli vesilelerle ödenmediği anlatıldı.

Şikayetçilerden Danimarka uyruklu Tom Lautrup Frederiksen, 2016 yılında Ilıca Mahallesi’nde bir tatil köyüne ait binaları kiralayarak 7 milyon Euro masraf yapıp, Prime Family Otel adıyla işletmeye açtığını anlattı. Bir süre sonra otelde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle şüpheliler özel bir bankanın ticari şube müdürü K.Ç., mali müşavir ve otelin genel müdürü A.R.Ö. ve otelin hamamını işleten kiracı A.A.’nın kendisine kredi çekilmesi amacıyla hisselerin bir bölümünü bir Türk vatandaşına verilmesi gerektiğini söylediğini anlatan Frederiksen, otelin genel müdürü A.R.Ö.’ye güvendiğini Türkçe bilmediğini ve yapılan sözleşmenin tercümesinin de yapılmadığını, sözleşmeyle otelin yüzde 75 hissesini A.A.’ya devrettiğini ancak yinede kredinin çıkmadığını söyledi. Frederiksen, şüpheli  A.R.Ö’ye genel vekaletname vererek Danimarka’ya gittiğini belirtti.

Tanıklardan otelin güvenlik işini yapan M.Y., devredilme olayını şöyle anlattı:

“Otelin müdürü A.R.Ö. ve A.A., Tom Lautrup Frederiksen’le görüşme yaptılar. Otelin, SSK, personel maaş ve vergi borçları olduğu için A.A. tüm borçları ödeyeceğini söyleyerek, otelin yüzde 75 hissesini hiç para vermeden aldı. A.R.O.’da ‘Bu anlaşmanın bu şekilde olması gerekir. Bankalardan bu şekilde daha kolay kredi alınır’ diyerek Tom’u ikna etti. Tom’un amacı borçlardan kurtulmaktı. A.A. aldığı hisseyi 10 gün sonra şüpheliler E.B. ve K.B.’nin şoförüne sattı. E.B. bize alacaklarımıza karşılık 100 bin liralık çek verdi ve güvenlik işini bırakmamızı söyledi.”

İddianamede şirketin sahibi Frederiksen, kendi ülkesindeyken, şüpheli A.R.Ö.’nün kalan hisseyi de A.A.’ya devrettiğini, bu devirlerin ardından bir bankadaki hesabına şüpheli E.B.’nin sahibi olduğu şirket tarafından, 28 Aralık 2015 ve 15 Ocak 2016 tarihinde 2 ayrı defada toplam 365 bin lira paranın ‘şirket hisse alımı için ödenen’ açıklamasıyla yatırıldığının tespit edildiği, 18 Ocak 2016 tarihinde ise A.A. tarafından otelin yüzde 75 hissesinin E.B.’nin şoförlüğünü yapan M.A.’ya devredildiği anlatıldı. İddianamede otelin muvazaalı işlemlerle E.B.’nin kontrolü altına girmesi üzerine yüzde 25 hisse sahibi olan A.A., çeşitli özel kurumlara yapılan usulsüzlükleri anlatan yazılar yazdığı belirtilerek, işlemlerin yapıldığı dönemde otelin doluluk oranının iddia edildiği gibi yüzde 8 değil, yüzde yüz olduğu bunun işletme kayıt defterlerine yansıdığı belirtildi. İddianamede şüphelilerin muvazaalı işlemlerle, Tom Lautrup Frederiksen’in zararına olacak şekilde otele sahip oldukları anlatılarak ‘örgütlü olarak nitelikli dolandırıcılık’ suçunu işledikleri belirtildi.

İddianamede, E.B.’nin iki ayrı otelini yaptırdığı Eksen İnşaat’a olan borçlarını ödememek için şüpheli F.Ö.’yü kullanarak firma sahibi Mustafa Bediz’den vekaletname aldırdığı ve bu vekaletnameyi kullanarak, ‘Eksen İnşaat’ın alacağının olmadığı’ şeklinde gerçeğe aykırı ibraname ve kesin hesap mutabakatı düzenleterek planlı ve organizeli bir şekilde örgütlü özel belgede sahtecilik suçunu işledikleri anlatıldı.

İddianamede, şikayetçilerden Hayrettin Şahbaz’da yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Yaşadığım maddi sıkıntılar sebebiyle Şubat 2017’de şüpheli V.E. ile E.B.’nin yanına gidip durumu anlattım. Ardından muhasebeci V.B.’nin yanına giderek boş senede imza attım. O zaman hiç para almadım. Aradan 3-4 gün geçince V.E. bana 30 bin lira para getirdi. Ben bu paranın 6 bin lirasını E.B.’ye geri gönderdim. Ekim 2017’de S.D.G.’nin benim aleyhime Manavgat İcra Dairesi’nde 180 bin liralık icra takibi başlattığını öğrendim. S.D.G.’ye borcunun olmadığı belirterek savcılığa suç duyurusunda bulundum”

Hayrettin Şahbaz’ın şikayetinin ardından senetler üzerinde Antalya Kriminal Polis Laboratuvarı’nda yapılan incelemede, yazıların V.B. tarafından yazıldığı, cirolayanın da E.B. olduğu anlaşıldı. İddianamede E.B.’nin şikayetçi Hayrettin Şahbaz’a boş senede imza attırdığı, plan dahilinde kendilerini gizlemek için şüpheli S.D.G. üzerinden icra takibi başlattıkları, bu nedenle ‘tefecilik’ ve ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçunu işledikleri belirtildi.

Şikayetçilerden Emine Durak, iddianameye giren ifadesinde, ‘Kumköy’de 7800 metrekarelik bir babamdan kalan bir arsa vardı. Arsada 6 ayrı hissedar vardı. E.B. ve K.B. arsadaki hisseleri topladılar, benimde satmamı istediler. Ancak babamın vasiyeti nedeniyle ben satmadım. O zaman K.B., bana, ‘Abla, o zaman seninle anlaşalım, seninde hissedar olalım’ dedi. Buraya 5 yıldızlı bir otel yaptırıldı. Otelin arsa payı dahil, yüzde 12.5’i bana aitti. Oteli onlar yaptırdığı için 8 yıl kardan pay almayacaktık ancak otelin ön cephesinde bulunan dükkanlardan 8’de 1 kira geliri alacaktık. Bir süre sonra bize, ‘Biz oteli banka kredisiyle yaptırdık, 8 yıllık süreyi 12 yıla çıkaralım’ dediler. Bizde kabul ettik. Aradan bir süre geçtikten sonra birgün sabah erken saatte A.B. köydeki evimize gelerek, ‘formaliteden bir iş’ diyerek bana bir senet imzalattı. Ben köylümüz olduğu için kendisine güvendim. Daha sonra bize 475 bin Euroluk icra takibi başlattılar. Ben K.B.’ye böyle bir borcumuz olmadığını söyleyince bana, ‘Senet, senettir, senette imzan varsa ödeyeceksin. Bilmiyorsan imzalamayacaktın’ dedi. Benim imzaladım evrakta herhangi bir bedel yazmıyordu, daha sonra eklemişler. Daha sonra eşimle konuştuğumda otelin hamamını işletmesi nedeniyle hiç borcu olmadığını söyledi. İcra işlemi başlattıkları 475 bin Euroluk senetle, her şeyimize haciz koydular.  Bu sırada K.B. avukatıyla birlikte gelerek, otelde bulunan hissemi mahkeme kararıyla satışa çıkaracaklarını, otelde bankanın ipoteği olması nedeniyle kendilerinin yarı fiyatına alacağını söyleyerek, benim otelde piyasa şartlarına göre 18 milyon lira eden hissemi 4 yılda ödemek şartıyla 12 milyon liraya benden aldılar. Ben burayı babamın vasiyeti nedeniyle satmak istemiyordum ama satmak zorunda kaldım” dedi.

Cumhuriyet savcılığının iddianamesinde olay nedeniyle şüpheliler E.B., K.B. ve A.B.’nin fikir ve eylem birliği içerisinde Emine Durak’ı hileli davranışlar sergileyerek borçlandırdıkları ve şikayetçinin zor durumdan faydalanarak ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçunu işledikleri anlatıldı.

İddianamede E.B. ve K.B.’nin örgüt yöneticisi olduğu, diğer şüphelilerin örgüt elemanı olduğu;  planlı ve organize bir şekilde ‘haksız çıkar sağlamak için örgüt kurmak’, ‘dolandırıcılık’, ‘tefecilik yapmak’, ‘kamu kurum ve kuruluşlarını ve tüzel kişiliklerin aracı olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ suçunu işledikleri belirtilerek cezalandırılmaları istendi. Davayla ilgili duruşma önümüzdeki günlerde Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.