DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 446.077 -0.384
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

491 yıla kadar hapis cezası istenen davada verilen beraat kararı onandı

Son Güncelleme :

29 Aralık 2022 - 11:28

491 yıla kadar hapis cezası istenen davada verilen beraat kararı onandı

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde ağır ceza mahkemesinde yargılanan 16 şüpheliden 15’i hakkında ‘haksız çıkar sağlamak için örgüt kurmak’, ‘dolandırıcılık’, ‘tefecilik yapmak’, ‘kamu kurum ve kuruluşlarını ve tüzel kişiliklerin aracı olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ suçlarından verilen beraat kararı Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 9’ncu Ceza Dairesi tarafından onandı.

Manavgat’ta Aralık 2019’da jandarma tarafından düzenlenen operasyonda, ‘haksız çıkar sağlamak için örgüt kurmak’, ‘dolandırıcılık’, ‘tefecilik yapmak’, ‘kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel kişiliklerin aracı olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ suçlarından aralarında 5 yıldızlı otel sahiplerinin de bulunduğu 8 şüpheli gözaltına alındı. Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden E.B., K.B., A.B., A.R.Ö., A.A. ve M.A tutuklanırken, V.B. ve V.E. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan şüpheliler, avukatlarının itirazı üzerine 31 Aralık akşamı yurt dışına çıkış yasağı ile adli kontrol getirilerek serbest bırakıldı. Şüphelilerin ifadelerinin ardından aralarında banka şubesi müdürünün de bulunduğu K.Ç., A.T.B., F.Ö., F.B., M.İ.T., S.D.G., U.O. ve Y.P. gözaltına alındı. 7 şüpheli de ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

İDDİANAMEDEKİ SUÇLAMALAR

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 16 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, Manavgat 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede, 16 şüphelinin 11 ayrı suçu 48 defa işledikleri, böylelikle de 84 milyon 527 bin 889 lira haksız kazanç sağladıkları anlatıldı.

Ilıca Mahallesi Kumköy Turizm Merkezi’nde otelleri bulunan iş adamı E.B.’nin suç örgütünün yöneticisi olduğu kaydedilen iddianamede, şüphelilerin otel sahibi Danimarkalı T.L.F.’nin otelini, muvazaalı işlemlerle elinden aldıkları, Şubat 2017’de 30 bin lira verip, boş senede imza attırdıkları H.Ş. hakkında aynı yılın ekim ayında 180 bin liralık icra takibi başlattıkları ifade edildi.

Şüphelilerden E.B.’nin 2 ayrı otel inşaatı karşılığında sözleşme yaptığı bir inşaat firmasını ödeme yapmayarak, ekonomik olarak zor duruma düşürdüğü, suç çetesinin alacak ve borcun kalmadığına dair sahte hesap mutabakatı yaptığı, 2013 yılında da E.Y.’ye kefil olduğu 200 bin liralık borç karşılığında 1 milyon liralık icra takibi başlatıldığı belirtilen iddianamede, E.B.’nin sahibi olduğu otelin arazini, sahiplerinden E.D.’ye imzalatılan senedin icraya koyularak alındığı ve otelde animasyon hizmeti veren T.K.’nin 163 bin liralık alacağının da ödenmediği anlatıldı.

15 ŞÜPHELİ BERAAT ETTİ

İddianamede E.B. ve K.B.’nin örgüt yöneticisi olduğu, diğer şüphelilerin örgüt elemanı olduğu; planlı ve organize bir şekilde ‘haksız çıkar sağlamak için örgüt kurmak’, ‘dolandırıcılık’, ‘tefecilik yapmak’, ‘kamu kurum ve kuruluşlarını ve tüzel kişiliklerin aracı olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ suçunu işledikleri belirtildi. Şüpheliler hakkında toplam 146 yıldan 491 yıla kadar hapis ve 126 bin güne kadar adli para cezası istenen iddianame Manavgat 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tarafından kabul edildi. Duruşmalar sırasında esas hakkında görüşünü açıklayan savcı, sanıkların ‘suç işlemek için örgüt kurmak’ suçundan beraatini talep etti. Savcı, 3 farklı olayda ise sanıkların farklı kişilere yönelik yaptıkları işlemlerle ‘nitelikli dolandırıcılık’, ‘resmi belgede sahtecilik’ ve ‘tefecilik’ suçlarını işlediklerini anlatarak E.B., A.B., K.B., V.B., F.Ö., V.E., S.D.G., A.R.Ö., A.A. ve M.A.’nın cezalandırılmalarını talep etti.

Dava sonunda, 16 şüpheliden 15’i yargılandıkları suçların tamamından beraat ederken, F.Ö.’nün şikayetçi M.B.’ye yönelik ‘hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma’ suçunu işlediğini belirterek, 2 yıl 6 ay hapis ve 750 gün karşılığı 15 bin TL adli para cezası verildi.

MAHKEME BAŞKANI VE SANIK AYNI MASADA

Karara karşı şikayetçilerin avukatları, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’ne( BAM) itiraz hazırlıkları yaparken Manavgat 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ö.İ. ve davada örgüt lideri olarak yargılanan E.B. ile aynı masada karşılıklı otururken fotoğrafı ortaya çıktı. Ne zaman çekildiği belirtilmeyen fotoğrafta; masada içki dolu bardakların olduğu, kadınların bulunduğu ve mahkeme başkanı Ö.İ.’nin kapalı mekanda sigara içtiği görüldü. Fotoğrafın basına yansımasının ardından Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) olayı incelemek üzere Manavgat’a müfettiş gönderdi. Yapılan müfettiş incelemesinin ardından mahkeme başkanı Ö.İ. HSK tarafından açığa alındı.

BAM İSTİNAF BAŞVURULARINI REDDETTİ

Kararın istinaf edilmesiyle dosya Antalya Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) 9’ncu Ceza Dairesi’ne gönderildi. Dosyada yapılan incelemenin ardından Antalya BAM 9’ncu Ceza Dairesi tarafından verilen kararda, her sanık ve olay için ayrı ayrı, ‘vicdani kanının oluştuğu duruşma sürecini yansıtan tutanaklar, belgeler ve gerekçe içeriğine göre yapılan incelemede; yerel mahkemenin vermiş olduğu kararda usul ve yasaya herhangi bir aykırılığın bulunmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu anlaşıldığından, istinaf başvurularının ayrı ayrı esastan reddine, oybirliği ile karar verildi’ ifadesi kullanıldı.