DOLAR28,9919% 0.23
EURO31,2252% -0.16
STERLIN36,3918% -0.22
FRANG32,9603% -0.25
ALTIN1.866,62% -1,07
BITCOIN1.276.943-0.595

AB, günlük ev kiralamalarına kural getirecek

Evlerin günlük kiralanması konusu; kayıt dışılık ve evlerin bulunduğu binalara yansıyan güvenlik sorunları nedeni ile Avrupa Birliği içinde de tartışılıyor. Ayrıca bu hizmetleri sunan platformlardaki verilerin denetlenmeleri gereksinimi de doğuyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
AB, günlük ev kiralamalarına kural getirecek
Avrupa’da yaygınlaşan kısa dönem kiralama işlemlerinin açtığı sorunlar mercek altına alındı. Böylelikle kiralama yapanların bilgileri ile kiralama yapılan mekanların kayıtlarının daha sağlıklı tutulması amaçlanıyor. Söz konusu yeni kuralların özellikle günlük kiralık evleri olanları ve Airbnb gibi dijital platformları etkilemesi bekleniyor.

Dijital platformların verileri bir sistemle toplanacak

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, kısa dönem kiralama ve konaklama hizmeti sunan dijital platformların verilerini uyumlu bir sistemle toplamaya hazırlanıyor. AB Konseyi, üye ülkelerin kısa süreli konaklama ve kiralamalara ilişkin veri toplama ve paylaşma konusundaki düzenlemede ortak tutumlarını belirlediklerini açıkladı. Yeni kurallara göre, konaklamalar konusundaki verileri toplamak için daha kolay ve uyumlu bir sistem kurulacak.

Dijital konaklama platformlarının verileri kamu makamlarına iletilecek

Üye ülkeler, dijital konaklama platformlarının verilerini kamu makamlarına iletmesi için uyumlu bir dijital bir sistem kuracak. Yılda sınırlı sayıda gün için kiraya verilen her ev, daire veya odanın bir kayıt numarası olacak.

Makamlar, konutunu kiralamak isteyene ulaşabilecek

Böylece yetkili makamlar, konutunu kiralamak isteyen ev sahibinin kimliğine açık ve kolay biçimde ulaşacak. Dijital platformların, yanlış ev sahibi bildirimi veya geçersiz kayıt numarası gibi sorunların yaşanmaması için düzenli kontroller yapması gerekecek.

Bu aşamadan sonra AB üyesi ülkeler ile Avrupa Parlamentosu (AP), konaklama sektörüne yönelik yeni kuralları müzakere edecek.

Haberin kaynağı

https://www.ensonhaber.com/emlak/abde-gunluk-kiralamalara-kural-getiriliyor

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.