Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaGündemAğabeyini öldüren sanığa 17 yıl 6 ay hapis

Ağabeyini öldüren sanığa 17 yıl 6 ay hapis

Manavgat’ta ilçesinde, zeytin ağaçlarının kesilmesi nedeniyle çıkan tartışmada ağabeyini ruhsatsız tüfekle öldüren Mustafa Baran’a (62), haksız tahrik sebebiyle ve oy çokluğuyla 17 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme başkanı, verilen ceza kararına ‘meşru savunmada sınırın mazur görülebilecek bir heyecan, korku ve telaştan ileri gelmek suretiyle aşıldığını bu nedenle ceza verilmesine yer olmadığını’ diyerek karşı görüş belirtti.

Manavgat ilçesi Demirciler Mahallesi Külcüler mevkisinde, mülkiyeti Hazine’ye ait 15 dönüm araziye 5 kardeş, zeytin ağacı dikti. Araziye 16 Mart’ta gelen ağabeyi Hüseyin Baran (64) ile kardeşi Mustafa Baran arasında zeytin ağaçlarının kesilmesi nedeniyle tartışma çıktı. Bu sırada otomobilden ruhsatsız tüfeğini alan Mustafa Baran, ağabeyine ateş etti. Hüseyin Baran, kanlar içinde yere yığılırken, Mustafa Baran ise aracına binerek kaçtı. Olayın ardından jandarma, evinde saklanan Mustafa Baran’ı yakaladı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Baran, sulh ceza hakimliğince ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklandı. Olayla ilgili hazırlanan iddianame, Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi. Cinayete konu arazinin kullanımından kaynaklı taraflar arasında sorunların bulunduğu kaydedilen iddianamede, olayın tasarlanarak işlediğine dair delil elde edilemediği belirtildi.

SAVCI ‘HAKSIZ TAHRİK VAR’ DEDİ

Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bir önceki duruşmasında esas hakkındaki görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, “Sanığın öldürme eylemi öncesinde maktulle yaşamış olduğu tartışma ve arbedenin ‘haksız tahrik’e neden olduğu ve eylemi haksız tahrik etkisi altında gerçekleştirdiği anlaşılmıştır” diyerek cinayetin haksız tahrik altında işlendiğini belirterek, sanık Mustafa Baran’ın 18 yıldan 24 yıla kadar cezalandırılmasını talep etti.

EN ÜST SINIRDAN CEZALANDIRILMALI

Mahkemenin Salı günü yapılan karar duruşmasına sanık Mustafa Baran Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla tutuklu bulunduğu Alanya cezaevinden katılırken, ölen Hüseyin Baran’ın kızı Damla Gül Yıldırım, tarafların yakınları ve avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Şikayetçilerin avukatı Kenan Erdoğan, savcılığın esas hakkındaki görüşünde belirtilen, haksız tahrik hükümlerine katılmadıklarını ifade ederek, “Sanık bilerek ve isteyerek planlı bir şekilde bu cinayeti kardeşine karşı işlemiştir. Kanunda kardeşe yönelik bu eylem nitelikli hal olarak kabul edilmiştir, tahrik hükümlerinin uygulanması uygun olmayacaktır, sanığın en üst sınırdan cezalandırılmasını talep ederiz” dedi.

KIZI; ‘BABAM KATLEDİLMİŞTİR’

Öldürülen Hüseyin Baran’ın kızı Damla Gül Yıldırım’da, sanığın babasını kasten öldürdüğünü savunarak, “Babam katledilmiştir. Sanığın kesilen bir ağacı yoktur aksine babamın ağaçları kesilmiştir. Sanığın hiçbir hastalığı da yoktur. Babamın 10 yıldır kullandığı kalp rahatsızlığına ilişkin ilaçları vardır, sanık isteseydi olay yerinden çok rahatlıkla ayrılabilirdi” diye konuştu.

SANIK AVUKATI BERAAT İSTEDİ

Sanık avukatı Yusuf Pakır’da, savcılığın esas hakkındaki görüşünün kabul etmediklerini belirterek, “Tanık tehdit edildiği için duruşmada gerçekleri anlatamadı, tehdit edildiğini de açıkça söyledi. Olayda müvekkilimize yönelik maktül tarafından baltayla aniden gerçekleştirilen bir saldırı bulunmaktadır, müvekkil araç etrafında dolanarak kaçmaya çalışmıştır. Olayda müvekkil ile maktül karşı karşıya gelmişler, müvekkilim kendisini savunmak durumunda kalmıştır.” dedi.

“KEŞKE BEN ÖLSEYDİM”

Mahkeme Başkanı duruşmayı bitireceğini belirterek son sözünü sorduğu Sanık Mustafa Baran, “Beni arabanın etrafında kovaladı, yorgun ve bitkin düştüm, mecbur kaldım. Ya o beni öldürecekti yada ben onu. Keşke ben ölseydim. Başka da bir diyeceğim yoktur” dedi.

17 YIL 6 AY HAPİS CEZASI

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, oy çokluğuyla, sanık Mustafa Baran’a önce ‘kardeşi kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi. Sanığın eylemi haksız tahrik altına işlediğini belirten mahkeme heyeti cezayı önce 21 yıl, ardından ‘sanığın suçtan pişmanlık duyması’ ve ‘verilecek cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkisi’ nedeniyle 6’da 1 oranında indirim yapılarak 17 yıl 6 aya indirdi.

MAHKEME BAŞKANI KARŞI OY KULLANDI

Oy çokluğuyla alınan karara mahkeme başkanı katılmadı. Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, karşı oy yazısında şunları kaydetti:

“Sanık Mustafa Baran’ın maktül Hüseyin Baran’a yönelik kasten öldürme eylemini, meşru savunmada sınırın mazur görülebilecek bir heyecan, korku ve telaştan ileri gelmek suretiyle aşıldığı, bu nedenle sanığa ceza verilmesine yer olmadığını ve tahliyesine karar verilmesi kanaatinde olduğumdan çoğunluğun sanığın cezalandırılması yönündeki görüşüne iştirak etmiyorum.”

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın