Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaAntalyaManavgatAk Partili Erol: ‘Manavgat Belediyesi TOKİ konutlarını engelliyor’

Ak Partili Erol: ‘Manavgat Belediyesi TOKİ konutlarını engelliyor’

AK PARTİ Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Ali Erol, yaklaşık 1000 konutluk toplu konut yapımı amacıyla Çeltikçi Mahallesi’nde bulunan hazineye ait 100 dönümlük alanının, tapunun devri sırasında ilçe belediyesinin açtığı dava nedeniyle projenin durdurulduğunu söyledi.

Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Ali Erol, geçen yıl meydana gelen ‘Büyük Manavgat Yangını’ sonrasında mağdur olan vatandaşlara yapılan konutlar konusunda basın toplantısı düzenledi. Yangın başlamasıyla birlikte ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre Şehir ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere bütün bakanların milletvekillerinin Manavgat büyük ilgi gösterdiğini anlatan Başkan Erol, “Mağdur olan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için devletimiz bütün imkanlarını seferber etti. Yangından 34 mahalle etkilenirken, Manavgat’ta AFAD tarafından 467 adet ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 202 adet olmak üzere toplam 669 adet hak sahibi ilan edildi. Bu konutlardan 250 adedi tamamlanmış olup, 177 adedi ilgili hak sahiplerine teslim edildi. Hak sahipliği verilerken süresinde müracaat, hisseli tapularda muvafakat, tapu sorunları ve ölü hak sahipliği işlemleri çözümü farklı zamanlarda sonuçlandırıldığından, konut yapımı başlama tarihleri değişti. Konutların ihale tarihi Ağustos 2021 olmasına rağmen, ihale yılı dolmadan 16 Haziran 2022’de ilk konut teslimatı yapıldı” dedi.

Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Ali Erol, Kadın Kolları Başkanı Şeyda Ünal Karakaya ve Gençlik Kolları Başkanı İbrahim İpek’le birlikte basın toplantısı düzenledi.

CHP ‘KAPTIKAÇTI SİYASETİ’ YAPIYOR

Geçtiğimiz günlerde CHP İlçe Başkanı Aliye Coşar’ın yangından etkilenen bazı mahallelere gittiğini ve ardından yaptığı basın açıklamasında, yangın bölgesindeki yanan evlerin yerine yapılan evlerin hala teslim edilmemesinden şikâyet ettiğini söyleyen Başkan Ahmet Ali Erol, “CHP İlçe Başkanı Aliye Coşar, 2021 yılı 19 Ağustos ve 21 Eylül tarihlerinde yaptıkları açıklamada ve yanan mahallerdeki vatandaşlara bire bir gidip görüşerek, maliyetleri o dönem belli olmayan evler için mağdur durumda olan vatandaşlardan hak sahipliği için imza atmamalarını istemişlerdi.  CHP İlçe Başkanının sözlerine inanan bazı vatandaşlar TOKİ’yle sözleşmelerini  çok geç yaptı yada hiç yapmayarak mağdur oldu. Aynı CHP İlçe Başkanı Aliye Coşar, daha yazdıklarının mürekkebi kurumadan bugün çıkmış, ‘Bu evler neden zamanında yapılmadı’ diye soruyor. Buna ‘kaptıkaçtı siyaseti’ derler” dedi.

Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Ali Erol

‘ZİYARET ETMEDİĞİMİZ EV KALMADI’

Başkan Erol sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son bir yıldır, Antalya’ya geldiklerinde bütün Bakanlarımız, yangın bölgesinde ziyaretler yaptı. Ayrıca milletvekillerimizle her hafta sonu köylerdeydik. Girmediğimiz, hatta iddialı söyleyeyim, 3-5 defa ziyaret etmediğimiz ev kalmadı. Sabahın erken saatlerinden, gece yarılarına kadar milletvekillerimizle köylerdeydik.”

Çeltikçi Mahallesi’nde tespit edilen toplu konut alanı

BELEDİYE TOKİ KONUTLARINI ENGELLEDİ

Toplantıda Manavgat’a yapılması planlanan TOKİ konutları için bilgi veren Ahmet Ali Erol, 350 konut için çalışmanın devam ettiğini kaydetti. Manavgat’a daha fazla toplu konut yapılması için arayış içinde olduklarını anlatan Ahmet Ali Erol, “Geçtiğimiz yıl, Manavgat’la birleşmiş durumda olan Çeltikçi Mahallesi’nde bine yakın konutun yer alabileceği 100 dönümlük mülkiyete hazineye ait mera alanı bulduk. Bu alanın mera vasfından çıkarılması ve toplu konut yapımı için tapusunun TOKİ’ye devredilmesi amacıyla çalışmaları tamamladık. Biz tam tapudan devir işlemlerini yapmak üzereyken, Manavgat Belediyesi, ‘Bu arsa benim’ diyerek idare mahkemesine dava açtı. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Dolayısıyla Manavgat’a yapılacak olan bin konutluk proje Manavgat Belediyesi tarafından engellendi” dedi. Başkan Erol, ilçede konut ihtiyacının çok fazla olduğunu, bunu azaltmak için arayışlarını sürdürdüklerini söyledi.

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın