DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 446.354 -1.085
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Almanya, seyahat uyarısını kısmen kaldırdı

Almanya Dışişleri Bakanlığı İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya için seyahat uyarısını kaldırdı. Almanya merkezli seyahat acentaları hükümete teşekkür ederken, Alman Meclisi’nde Türkiye düşmanlığıyla bilinen Sol Parti Meclis Grup Başkanvekili Sevim Dağdelen, Merkel hükümetini eleştiri bombardımanına tuttu.

Almanya Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını kısmen kaldırdı. Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada uyarının 4 Ağustos tarihinden itibaren İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya için geçerli olmadığını duyurdu. Dışişleri Bakanlığı’nın sayfasında yer alan açıklamada Türkiye’ye gerekli olmayan, turistik gezilerin yapılmaması yönündeki uyarının sürmekte olduğu belirtildi. Açıklamada “Ege Bölgesi’ndeki Aydın, İzmir ve Muğla illeriyle Antalya ili Türk hükümetinin düzenlediği kapsamlı turizm ve hijyen konsepti önşartına bağlı olarak bundan hariç tutulmuştur” denildi. Açıklamada Türkiye’ye seyahat edenlerin Almanya’ya dönmeden önceki son 48 saat içinde PCR testi yaptırmaları gerektiği belirtildi. PCR testi masrafının Türkiye’de yaklaşık 15 euro olduğu ifade edilen açıklamada havalimanında ise bu masrafın 30 euro olduğu ve bunu seyahat edenlerin karşılamakla yükümlü olduğu kaydedildi. Koronavirüs test sonucu pozitif çıkan kişilerin ise Türkiye’de karantinaya alınmaları ve tedavi edilmeleri gerektiği ifade edildi.

Alman Dışişleri’nin açıklamasında Türkiye’nin hava, kara ve deniz sınırlarının İran ile olan kara sınırı istisna olmakla birlikte açık olduğu kaydedildi. Türkiye’ye giriş yapanlarının ateşinin ölçüldüğü ve COVID-19 semptomu gösterenlerin PCR testi gibi tıbbi tetkiklere tabi tutulduğu belirtildi.

ALMAN TURİZMCİLER: “KARAR MEMNUNİYET VERİCİ”

Karara ilk tepki Alman Seyahat Acentaları Birliği’nden (DRV) geldi. DRV Başkanı Norbert Fiebig Berlin’de yaptığı açıklamada hükümetin aldığı karardan memnuniyet duyduklarını söyledi. “Böylelikle Almanların en sevdiği tatil yerlerinden biri şimdilik en azından kısmen yeniden Alman tatilcilere açılmış oldu” diyen Fiebig kararın tatilciler kadar turizm sektörü açısından da iyi bir haber olduğunu belirtti. Alman hükümetinin seyahat uyarılarını ayrım gözeterek güncellemesi gerektiğini vurgulayan Fiebig Türkiye konusunda alınan kararın “doğru yöne atılmış bir adım” olduğunu söyledi. Sağlığın en büyük önceliğe sahip olduğunu belirten DRV Başkanı Fiebig “Sadece sorumluluk sahibi bir davranış ile bulaşma riski asgariye indirgenebilir. Bu nedenle Almanya’ya dönüşlerde tatilciler korona testlerinden olabildiğince faydalanmalı” diye konuştu.

SOL PARTİ’DEN HÜKÜMETE ELEŞTİRİ

Sol Parti Meclis Grup Başkanvekili Sevim Dağdelen hükümetin Türkiye’ye seyahat uyarısının kısmen kaldırmasını eleştirdi. Die Welt gazetesine bir açıklama yapan Dağdelen hükümetin attığı adımın “(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan önünde eğilmek anlamına geldiğini” söyledi. Türkiye’deki korona vakalarına dair sayıların şüpheli olduğunu iddia eden Dağdelen “Korona’dan çok daha önce Türkiye için, sırf farklı düşünenler keyfi bir biçimde tutuklandığı ve Almanlar rehin alındığı için bir seyahat uyarısı konmalıydı” diye konuştu.

ALMANYA TÜRK TOPLUMU MEMNUN

Almanya Türk Toplumu (TGD) derneğinin eş başkanı Atila Karabörklü ise Die Welt’e yaptığı açıklamada uyarın kısmen kaldırılmasının “sevindirici” olduğunu söyledi. Ancak hükümetin bu adımı geç attığını söyleyen Karabörklü birçok kişinin Türkiye seyahatlerini “iptal ettiğini” belirtti.


Warning: Illegal string offset 'ozellikler_videOzet' in /home/u753624172/domains/akdenizpazar.com/public_html/wp-content/themes/theHaberV7/dosyalar/singlesablon/single-videogaleri.php on line 132

Almanya Dışişleri Bakanlığı İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya için seyahat uyarısını kaldırdı. Almanya merkezli seyahat acentaları hükümete teşekkür ederken, Alman Meclisi’nde Türkiye düşmanlığıyla bilinen Sol Parti Meclis Grup Başkanvekili Sevim Dağdelen, Merkel hükümetini eleştiri bombardımanına tuttu. Almanya Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını kısmen kaldırdı. Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada uyarının 4 Ağustos tarihinden itibaren İzmir, Aydın, […]

05 Ağustos 2020 - 10:39