Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaAsayişArıkan Kuyumculuğu soyan şüpheliler hakim karşısında

Arıkan Kuyumculuğu soyan şüpheliler hakim karşısında

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde geçen 28 Aralık’ta Arıkan Kuyumculuk soygununda çalınan piyasa değeri 3 bçuk milyon lira olan 17 kilogram altını eriten şüpheliler, İstanbul Kapalıçarşı’da 136 bin dolara satmış. Şüphelilerin külçe altını satıp parasını aldıkları güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı.

Manavgat’ta bulunan Arıkan kuyumculuktan geçen yıl 28 Aralık gecesi meydana gelen ve 3,5 milyon lira değerinde 17 kilo altın ve takıların çalınmasıyla ilgili Ukrayna, Moldova, Bulgaristan ve Türk vatandaşlarının aralarında yer aldığı ve 3’ü firari olan 3’ü kadın 9 şüphelinin yargılanmasına Manavgat 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. İddianamede şüphelilerin, geçen yıl 28 ve 29 Aralık tarihinde kuyumcu dükkanının zemin katınan camı kırarak girdikleri, kuyumcuda bulunan çelik kasanın alt muhafaza kısmını spiral ile keserek kasada bulunan 9 kilogram 22 ayar ve 8 kilogram 14 ayar olmak üzere toplam 3 buçuk milyon lira değerinde ziynet eşyasını çaldıkları anlatıldı. İddianamede, güvenlik kameralarının incelenmesinden hırsızlık olayını gerçekleştiren şüphelilerin Alexander Ciuprinschii, İvan Dimitrov, Afanasi Hiora ve soyadı tespit edilemeyen İlluşa olduğu, ayrıca hırsızlık olduğu günlerde işyerinin çevresinde dolaşan kişinin Ankara Polis Kriminal Laboratuvarı Müdürlüğü’nden alınan rapora göre, şüpheli Hikmet Tören’le benzerlik gösterdiği anlatıldı. İddianamede şüpheliler Alexander Ciiprinschii, Serhii Nechaii ve Volodymyr Belichenko’nun geçen 9 ve 11 Ocak tarihlerinde şüpheli Hikmet Tören’e ait işyerine geldikleri, ceperinden çıkardıkları külçe altınları şüpheli Hikmet Tören’e verdikleri ve karşılığında aldıkları paraları yanlarında getirdikleri çantaya koyarak işyerinden ayrıldıkları, şüpheli Hikmet Tören’in de külçe altınları götürdüğü başka bir işyerinde has altına dönüştürdüğü anlatıldı. İstanbul’da yakalanarak gözaltına alınan Serhii Nechaii ve Volodymyr Belichenko’nun kaldıkları evde yapılan aramada çalik kasa açmada kullanılan metal aparatlar, hassas terazi, boş altın sertifikaları, altın eritmede kullanılan eritme potası gibi suçta kullanılan malzemelerinde ele geçirildiği anlatılan iddianamede diğer sanıklarında şüphelilere hırsızlık olayının çeşitli aşamalarında yardımcı oldukları belirtilerek, her biri için ayrı ayrı 6 yıl 9 ay 10 günden 17 yıla kadar olmak üzere toplam 153 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmaları talep edildi.

MAHKEME BAŞLADI

İddianamenin kabul edilmesinin ardından ilk duruşma dün Manavgat 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesinde yapıldı. Duruşmaya tutuklu sanıklar Hikmet Tören, Yılmaz Karaoğlu, Serhii Nechaii ve Volodymyr Belichenko, Elena Bria tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, sanık avukatlarıyla şikayetçi Ramazan Arıkan ve avukatı salonda yer aldı.

HIRSIZLIĞI ALEXANDER YAPTI

Kimlik tespitinin ardından ifade veren sanık Serhi Nechai, suç tarihinde Ukrayna’da olduğunu ve Alexander Ciiprinschii’nin isteği üzerine 9 Ocak’ta Volodymyr Belichenko’yla birlikte İstanbul’a geldiğini söyledi. Hırsızlık olayından haberinin olmadığı iddia eden Nechai, “Alexander beni bir altın işi olduğunu söyleyerek çağırdı. İstanbul’a geldiğimiz evde 2-3 gün kaldıktan sonra üçümüz birlikte kapalı çarşıda bulunan bir işyerine giderek altınları bozdurduk, altınların miktarını bilmiyorum ama yaklaşık 130 bin dolar civarında bir parayı Alexander aldı. Ukrayna’da kimliğini bilmediğim kişilere vermek üzere bana ve Volodymyr’e 5’er bin dolar ile 2 tane telefon verdi” dedi. Paraları ve telefonları aldıktan sonra bindikleri taksiden bir süre sonra Alexander Ciiprinschii’nin indiğini anlatan Nechai, “Biz havalimanına vardık, uçak biletimizi aldık. Uçağın kalmasına 3-4 saat vardı. Volodymyr’in eşi  kendisinden ilaç istediği için Aksaray’da bir eczaneye ilaç almaya giderken bizi polisler yakaladı” dedi.

EŞİM İLAÇ İSTEDİ

Sanık Volodymyr Belichenko’da benzer ifadelerde bulunması üzerine hakim, ‘Ukrayna’da ilaç yokmu?’ diye sorması üzerine, “Rusya ile Ukrayna arasında ilişkiler kötü olduğu için eşimin istediği ilacı almaya Aksaray’da bulunan Rus eczanesine gidiyorduk” diye konuştu.

ANNEMLE KONUŞMAM TESADÜF

Sanık Elena Bria’da ifadesinde kendisinin İstanbul’da bir kuyumcuda çalıştığını, Antalya Kemer’de yaşayan annesinden kuzeninin eşi olan Alexander  Ciiprinschii’nin yanına geldiğini öğrendiğini, TIR şoförlüğü yaptığını bildiğini Alexander’in Antalya’ya mal almaya geldiğini sandığını anlatarak, “Birkaç gün sonra annem haberlerde Antalya’da kuyumcu soygunu olduğunu duymuş. Beni aradı. Daha önceden Moldova’da Alexander’in hırsızlık yaptığını duyduğum için kendisiyle altınlardan konuştuk. Annemin evinde kalan Alexander’in bu süre içinde elektrik kullandığını ve aneminde ekonomik olarak zor durumda olduğunu bildiğim için ‘altınlardan sana da biraz verselerdi’ diye konuştum” dedi.

BANA ALTIN SATMAK İSTEDİ

Sanık Hikmet Tören’de sanıklardan tek tanıdığı olan Alexander Ciiprinschii’nin tarihi hatırlamadığı bir gün kendisinden altın bozdurmak için fiyat aldığını söyleyerek, “Yurtdışından yeni geldiğini söyleyerek benim yanıma geldi. Altın satmak istediğini söyledi. Bende külçe altınlarda İstanbul Borsası’nda faaliyet gösteren bir ayar evinden alınmış sertifikayı görünce altınları aldım ve 136 bin doları Alexander’e verdim. Bundan yaklaşık 2 hafta önce de küçük bir miktar altını bozdurmak için yanıma gelmişti” dedi.

Sanık avukatları da müvekkillerinin suçla ilgili doğrudan bağlantısının tespit edilemediğini, bu nedenle tahliye edilmelerini istedi.

Ramazan Arıkan ve avukatı Mustafa Özer

HIRSIZLIK İŞTİRAK HALİNDE İŞLENDİ

Duruşmada ifade veren şikayetçi Ramazan Arıkan, sanıklardan Elena Bria’nın hırsızlık olayından 3 ay kadar önce işyerine geldiğini söyledi. Arıkan, olay günü işyerinin alarmının çalması üzerine polisi aradığını anlatarak, “Evimden kamera görüntülerini inceledim, ayrıca işyerimin etrafı demir plakalarla kaplıdır. Ancak sanıklar işyerinin altından girerek hırsızlığı gerçekleştirmişlerdir. Ben hırsızlığı bütün sanıkları iştirak halinde işlediğini düşünüyorum. Ayrıca kamera görüntüleri incelendiğinde bir kısım sanıklarla Hikmet Tören müşteri satıcı ilişkisinin dışında ayrı bir samimiyet göstermektedir. Birlikte hareket ettiklerini düşünüyorum. Hırsızlık nedeniyle olay tarihinde 3 buçuk milyon lira zararım var” dedi.

EN ÜST HADDEN CEZALANDIRILMALI

Ramazan Arıkan’ın avukatı Mustafa Özer’de sanık Elena Bria’nın birkaç defa işyerine gelerek keşif yaptığını, diğer sanıkların da soygunu gerçekleştirdiklerini belirtti. Avukat Özer, “Sanıklardan Hikmet Tören, aylık gelirinin 4 bin lira olduğunu beyan etmesine rağmen, iki külçe altın için 136 bin dolarlık ödeme hemen yapmıştır. Bu hayatın olağan akışına aykırıdır. Sanıklar en üst hadden cezalandırılmalıdır” dedi.

Hakim, sanıklardan Elena Bria ve Yılmaz Karaoğlu’nun tahliyesine, Serhii Nechaii, Volodymyr Belichenko ve Hikmet Tören’in tutukluluk hallerinin devamına, Alexander Ciuprinschii, İvan Dimitrov, Afanasi Hiora hakkındaki yakalama kararının sürdürülmesine ve sanık Liuba Özkır’ın talimatla ifadesinin alınmasına karar verdi. Duruşma dosyadaki eksiklerin giderilmesi için 17 Temmuz tarihine ertelendi.

SUÇU ALEXANDER’E YIKTILAR

Duruşmanın ardından kuyumcu Ramazan Arıkan ve avukatı Mustafa Özer gazetecilere açıklama yaptı. Ramazan Arıkan sanıkların bütün suçu Alexander Ciuprinschii’nin üzerine attığını belirterek, “Hepsinin tutuklanacağına kanaatim vardı. Sizinde dinlediğiniz gibi kaçak olan Aleksander’in üstüne suç attılar. Hepsinin ortak görüşü buydu. Kaçak olduğu için tek kaçar yolları buydu. Hakim Beyin taktiridir. İkisini serbest bıraktı. 3 kişinin de tutukluluğuna karar verdi” dedi. Çalınan altınlarla ilgili bir gelişme olmadığını söyleyen Arıkan “Suçluların üzerinde aşağı yukarı 320 bin civarında dolar ve Euro yakalanmış. O da adli kontrol amaçlı Adliyenin yediemininde duruyor. Bize bir gram bile altın dönüşü olmadı. İlerleyen zamanlar inşallah bize dönüşü olur” diye konuştu.

KUYUMCULAR DERNEĞİ BAŞKANININ GARİP SORUSU

Çalınan altınlarıyla ilgili olarak İstanbulda çeşitli görüşmeler yaptığını belirten Ramazan Arıkan şunları söyledi:

“Avukatımla birlikte İstanbul’a gittiğimizde İstanbul Kuyumcular Derneği Başkanından ricamız oldu. Çünkü Türkiye’nin can göbeği İstanbul olduğu için oranın Kuyumcular Deneği Başkanından bize yardımcı olmasını istedik. İstanbul’da tutuklu olan Hikmet kuyum üzerine faaliyet gösteriyor. Bu sizin derneğinize bağlı. Külçe olan altınları satıyor. Bize bu Manavgat’ta ki soygun olayında Hikmet suçlu diye yardımcı olmasını istedik. Bana şu soruyu sordu; ‘Sen dedi kaç senelik kuyumcusun?’ Ben dedim ‘20 senelik kuyumcuyum’. ‘Hiç hırsızlık malı almadın mı’ dedi. ‘Allah’a şükür bilerek 1 gram bile hırsızlık malı almadım’ deyince bana ‘Hırsızlık malı almadan nasıl para kazanıyorsun’ dedi. Biz o lafın üzerine çıktık geldik. Hepsini Allah’a havale ediyorum.”

BİR TEK BENİ SUÇLAMADIKLARI KALDI

Altınlar çalındığı zaman yaklaşık 3 buçuk milyon civarında, bugün ise değerinin yaklaşık 4 buçuk 5 milyon lira civarında olduğunu söyleyen Arıkan, “Gördüğünüz gibi kuyumu sanki Aleksander’e ben soydurmuşum gibi içerdeki tutukluların hepsi Aleksander’in üzerinden yürüdüler. Bir demedikleri Ramazan Arıkan Alexander’i tuttu kendi dükkanının soydurdu demedikleri kaldı” dedi.

BİR AN ÖNCE KARAR ÇIKMALI

Avukat Mustafa Özer’de “Manavgat Adliyesi ve kolluk kuvvetleri aşamaları olarak çok iyi çalıştılar. Şu andaki duruşma durumu da normal. Ama bir an önce bu kararın çıkması istediğimiz. Bizde yapılması gereken işlemleri yapmak istiyoruz. Mahkemeye güvencimiz sonsuz. Bu duruşmada şu anda iki kişi tahliye oldu. Ağır adli kontrol sonuçlu. Diğer üç kişinin tutukluluğu devam ediyor. 17 Temmuz’da da büyük ihtimalle karar çıkacak” dedi.

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın