Salı, Ocak 31, 2023
Ana SayfaGündemAtıklar caretta carettalara zarar veriyor

Atıklar caretta carettalara zarar veriyor

Antalya’nın Manavgat ilçesi Kızılot sahilinde yaralandığı görülen caretta caretta deniz kaplumbağasının ağzında ve boynunda naylon poşet parçaları vatandaşlar tarafından çıkarıldı. Side Büyük Plaj sahiline vuran ölü caretta caretta ise Manavgat Belediyesi görevlileri tarafından götürüldü

Sahillerde vatandaşlar tarafından gelişigüzel bırakılan atıklar, denizdeki canlılar için büyük tehlike oluşturuyor. Vatandaşların çoğunlukla denize attığı başta naylon poşetler ve plastik atıkları deniz canlıların ölmesine sebep oluyor. Vatandaşların bıraktıkları atıklar özellikle nesli tükenme tehlikesi altında olduğundan koruma altında bulunan caretta caretta deniz kaplumbağaları için büyük tehlike yaratıyor.

Manavgat’ın Kızılot sahiline hafta sonu denize serinlemek için giden vatandaşlar, sahilde buldukları caretta carettanın birini balık zannederek yediği yemeye çalıştığı diğeri ise kanadına dolanan naylon poşet atıklarıyla zor anlar yaşadığını fark etti. Oldukça yaşlı olduğu görülen ve kabuğu kırılan, sırtında yaralar oluşan ve iç organları dışarı çıkan caretta carettanın kanadını naylon poşetten kurtaran vatandaşlar, ağzındaki naylonu poşet parçasını da çıkarttı ardından kaplumbağayı denize bıraktı.

Diğer taraftan Manavgat’ın Side Mahallesi’nde bulunan Büyük plaja giden vatandaşlar, sahilde bir caretta carettanın ölü olduğunu gördü. Vatandaşın haber vermesiyle gelen Manavgat Belediyesi ekipleri tarafından caretta caretta deniz kaplumbağası götürüldü.

Yetkililer, vatandaşları uyararak sahile bıraktıkları atıkların doğal yaşamı tehdit ettiğini belirterek, naylon poşet, plastik şişe gibi atıkların mutlaka ya çöp kovalarına atılmasını yada geri götürülmesini istedi.

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler