DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 446.354 -1.085
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Atlas okyanusunda 60 gün mahsur kalan Manavgatlı genç, evine bayramda döndü

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde yaşayan Harun Çubuk ve 106 Türk personel cruise gemisinde çalışırken Atlas Okyanusu’nda bulundukları sırada Avrupa’da koronavirüs salgını başladı. 60 gün boyunca 3 bin kişilik mürettebatla birlikte 300 metrelik gemide kalan Harun Çubuk, 9 Mayıs’ta THY’ye ait uçakla arkadaşlarıyla birlikte Muş’a geldi. KYK yurdunda 14 günlük karantina sürecini geçiren Harun Çubuk, arefe günü Manavgat’ta evine dönebildi.

Çin’in Wuhan bölgesinde geçen yıl aralık ayında ortaya çıkan ve bütün dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını, yurt dışında bulunan Türk vatandaşlarına zor günler yaşattı. Salgın sırasında yurtdışında olup ta Türkiye’ye dönmek isteyen Türklerin 60 binden fazlası Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleriyle Türk Hava Yolları (THY) tarafından ülkemize getirildi.

Salgına, çalıştığı dünyanın en büyük tur operatörlerinden olan TUİ’nin cruise gemisinde, Atlas Okyanusu’nun İspanya açıklarında yakalanan Harun Çubuk, 2 ay süresince karaya ayak basmadan gemide kaldı. Gemide kendisiyle beraber 107’si Türk olmak üzere 3 bin personel bulunduğunu söyleyen Çubuk, yaşadıklarını, Türkiye geliş sürecini ve Muş Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu’nda yaşadıklarını anlattı.

AVRUPA’DA HİÇ BİR LİMAN KABUL ETMEDİ

Cruise gemisinde  yıldır çalıştığını söyleyen Harun Çubuk, “Ben gemide bar şefi olarak çalışıyordum. Gemideki son misafirlerimizi indirdikten sonra, İspanya’nın Kanarya adaları Tenerife kenti açıklarındayken Avrupa’da Covid-19 salgını başladı. Ülkeler birer birer hava alanlarıyla birlikte limanlarını kapattı. Bizim gemimiz 300 metre uzunluğunda. Normal zamanlarda gemide bin personel ve 2800 misafir ağırlayabiliyoruz. Şirketin çalıştırdığı diğer gemilerdeki personellerde bizim gemimize, bazıları geçici olarak yanaştığımız limanlardan bazıları da deniz üzerindeyken aktarıldı. Böylelikle gemide toplam 3 bin kişi olduk. Avrupa’da hiçbir liman bizi kabul etmedi” dedi.

ALMANYA’YA GELİNCE POZİTİF VAKA ÇIKTI

İlk zamanlarda her şeyin normal olduğunu anlatan Harun Çubuk, gemide bulunan herkese Covid testi yapıldığını söyledi. Gemide pozitif vaka olmadığını, yönetimin Almanya’ya gideceklerini söyledikleri zaman gemide bulunan Türk personelin içinde bir umut ışığının doğduğunu anlatan Harun Çubuk, “Bize Almanya’da bir limana yanaşacağımızı söylediler. Tabii, limanda olmak her zaman avantaj. Limana yanaştığımızda pozitif vakalar belirdi. Ancak limana yanaşacağımız sırada gemide pozitif vakalar ortaya çıktı. Bu nedenle gemiden hiç kimse inmedi” dedi.

30 BİN KİŞİNİN OLDUĞU GEMİDE GERGİNLİK

Harun Çubuk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak gemide bir kişide Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından herşey değişti. Daha pozitif vaka sayısı 9’a yükseldi. Bunun üzerine gemide olağanüstü yönetim şartları uygulanmaya başlandı. Ancak ne kadar uygulanırsa uygulansın, gerçi hepimiz maske takıyorduk ama 300 metrelik gemide sosyal mesafeyi korumamız mümkün olmuyordu. Yemek kuyrukları ve barlardaki durum kötüydü” dedi. İnsanların zaman zaman kriz geçirdiğini anlatan Harun Çubuk, “İlk pozitif vakadan itibaren gemide gergin bir hava oluştu. Sonuçta bu 300 metrelik bir gemi. Aynı ortamda bulunuyorsunuz, aynı yerde yemek yiyorsunuz, aynı merdiveni kullanıyorsunuz. Herkeste büyük tedirginlik vardı. Herkes evine dönmek istiyordu. Artık herkes dokunsanız patlayacak durumdaydı. Bazen de gerginlikler oldu. Yani pozitif vakanın ortaya çıkmasında sonra zor bir 15 gün geçirdik.”

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NA ULAŞTIK

Yaklaşık 15 gün boyunca Almanya açıklarında gemide kaldıklarını anlatan ve bu süre zarfında yapılan Covid-19 testlerde kendisinin sürekli negatif çıktığını söyleyen Harun Çubuk, “Biz bu sırada bazı arkadaşlarımızla Dışişleri Bakanlığımıza ve Hamburg Başkonsolosluğumuza ‘Biz buradayız, bizden haberiniz var mı? Türkiye’ye dönmek istiyoruz’ diye başvurduk. 2 gün sonra uçağın bizi almaya geleceğini öğrendik” dedi.

HAMBURG HAVAALANI BOMBOŞTU

Hamburg havaalanında Türkiye’ye dönmek için geldiklerinde çok heyecanı olduklarını anlatan Harun Çubuk, “Biz uçtuğumuz anda Hamburg havaalanında sadece biz vardık. Havalanının içinde sadece 107 tane Türk vardı. Pistte sadece bir uçak vardı, bizim için kalkan THY uçağı. Çok değişik bir duyguydu” diye konuştu.

MUŞ’TA BİZE ÇOK İYİ BAKTILAR

Hamburg’dan Muş’a 4 saatlik bir uçuşla geldiklerini anlatan Harun Çubuk, KYK öğrenci yurdunda çok iyi bir 14 gün karantina süresi geçirdiklerini, hem yurt yönetiminin hemde Kızılay ve AFAD ekiplerinin kendileriyle sürekli ilgilendiğini anlattı. Yurtta haberleşme için WhatsApp grubu kurulduğunu belirten Harun Çubuk, “Biz odalarımızdan çıkmıyorduk. Her gün ateşimizi sürekli ölçülüyordu. Yemeklerimiz ve içecekler odaya servis ediliyordu. Herhangi bir ihtiyacımız olduğu zaman mesela, çay gibi, kahve gibi WhatsApp grubundan yazıyorduk. Hemen geliyordu” dedi. Karantian süresinin bitmesinin ardından Arefe günü Manavgat’a ailesinin yanına geldiğini anlatan Harun Çubuk, evinde de bir 14 günlük izole süreci bulunduğunu, her şeye rağmen bayramda ailesinin aynında olmaktan mutlu olduğunu belirterek, kendilerinin Türkiye’ye gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

ÇİFTE BAYRAM YAPIYORUM

Arefe günü oğlu Harun Çubuk’un evine dönmesinden çok memnun olan ve oğluna kendi elleriyle ızgara yapan annesi Fadime Çubuk’ta, “Bizi oğlumuza kavuşturan devlet büyüklerimize çok teşekkür ediyorum. O, denizdeyken çok üzülüyordum. Ne zaman ki Türkiye’ye geldiğini duydum, çok sevindim. Şu anda evde, yanımızda. Ayrı odada duruyor ama dursun varsın. Biz ailecek 2 bayramı bir arada yaşıyoruz” dedi.


Warning: Illegal string offset 'ozellikler_videOzet' in /home/u753624172/domains/akdenizpazar.com/public_html/wp-content/themes/theHaberV7/dosyalar/singlesablon/single-videogaleri.php on line 132

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde yaşayan Harun Çubuk ve 106 Türk personel cruise gemisinde çalışırken Atlas Okyanusu’nda bulundukları sırada Avrupa’da koronavirüs salgını başladı. 60 gün boyunca 3 bin kişilik mürettebatla birlikte 300 metrelik gemide kalan Harun Çubuk, 9 Mayıs’ta THY’ye ait uçakla arkadaşlarıyla birlikte Muş’a geldi. KYK yurdunda 14 günlük karantina sürecini geçiren Harun Çubuk, arefe günü […]

26 Mayıs 2020 - 11:39