DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 446.374 -0.675
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Aya gidecek Türk uzay aracı ortaya çıktı

Son Güncelleme :

13 Aralık 2022 - 23:09

Aya gidecek Türk uzay aracı ortaya çıktı

Türkiye Uzay Ajansı, (TUA) Ay Araştırma Programı – 1 (AYAP -1) görevi için tasarlanan uzay aracından ilk detayları paylaştı. TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen araç, iki ayrı modülden oluşacak.

Dünyada uzay araştırmaları hızla devam ederken ülkemizden de bu konuda hamleler geliyor. Bu yılın başlarında, Türkiye’nin Ay’a ulaşmasında kullanılacak Milli Hibrit Sistemi İtki Sistemi tanıtıldı. Ek olarak geçtiğimiz aylarda da Milli Uzay Programı hedefleri kapsamında uzaya gidecek ilk Türk için başvurular gerçekleştirildi. Bugünlerde 4. yıldönümünü kutlayan TUA, Milli Uzay Programı içerisinde yer alan Ay Araştırma Programı – 1 (AYAP-1) için tasarlanmakta olan uzay aracına dair ilk detayları resmi internet sitesinden paylaşıldı.

İKİ AYRI GÖREV MODÜLÜ

TUA’nın açıklamasına göre, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından geliştirilen araç, iki farklı modülden oluşan bir yapıyla gelecek. Türkiye Uzay Ajans, bu iki modülü  ‘platform modülü’ ve ‘itki modülü’ olarak nitelendirdi. Platform modülü, Ay’a ulaşmak için lazım olan ateşlemelerin yanı sıra uyduya ulaştıktan sonra gerçekleştirilecek olan görüntüleme, bilimsel veri toplama ve seyrüsefer gibi görevler için alt sistemleri de barındırıyor. Bunların da uzay aracı veri kotarma, haberleşme, güç ve yönelim ve yörünge kontrol alt sistemlerinden oluştuğu söyleniyor. Tüm bu sistemler TÜBİTAK UZAY’da çalışan Türk mühendisleri tarafından geliştirildi.

FARKLI ALGILAYICILAR YER ALACAK

Türkiye’yi Ay’a götürecek aracın seyrüsefer sistemlerinde birçok farklı algılayıcı sistemin yer alacağı da TUA tarafından aktarıldı. Bunlardan ‘yıldızizler’ olarak nitelendirilen sistemin yıldızları görüntüleyeceği ve hafızasındaki haritayla karşılaştırarak aracın baktığı yönü tespit edecek. Araçtaki yüksek çözünürlüklü kamera ile 5 km genişlikte bir alandan 1 metreden daha iyi çözünürlüğe sahip görüntülerin elde edilebileceği, geniş açılı kamera ile ise Ay’a transfer, Ay yörüngesi ve yüzeye iniş aşamalarında videoların elde edilecek. TUA’nın sitesinden yapılan açıklamada, “Hibrit itki sistemi yörünge yükseltme görevinde kullanılarak tarihçe kazanırken çift yakıtlı kimyasal itki sistemi ile yörünge ve yönelim elde etme ateşlemeleri gerçekleştirilecek” ifadeleri kullanıldı.

Aya gidecek olan Türk Uzay Aracı’nın yörünge hesaplamaları tamamlandı.

SABİT GÜNEŞ PANELLERİ

TUA, ayrıca aracın operasyonlar sırasındaki durumunun nasıl olabileceği hakkında da bilgi paylaştı. Buna göre görselden de görülebilen +Z yönü sürekli olarak Ay yüzeyine, X doğrultusu ise uçuş yönüne doğru bakacak. Sabit güneş panellerinin TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü tarafından üretileceği belirtilirken, bunların hem +X hem de –X yüzeylerinde yer alacağı ve böylece panellerden devamlı güç üretilebileceği aktarıldı. Bu görev ile tecrübe kazandıktan sonra AYAP-2 iniş aracında tamamen sabit güneş panellerine yer verileceği aktarıldı.

 HABERLEŞME SİSTEMLERİ

TÜBİTAK Uzay tarafından geliştirilecek S ve X bant olmak üzere 2 farklı frekans bandında çalışan haberleşme sistemi de araçta yer alacak. S-Bant ile komut ve uzay aracı sağlık ve durum bilgileri haberleşmesi gerçekleştirmeye ek olarak yörünge belirlemede kullanılacak mesafe ölçümleri de yapılacak. Ayrıca acil durumlarda da bu sistem üzerinden haberleşme sağlanacağı söyleniyor. Yönlendirilebilir X-Bant anteni ile ise fotoğraf ve video gibi yüksek hacimli veriler aktarılmanın yanı sıra bazı ölçümler de yapılabilecek.