DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 447.214 -0.532
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Barajdan su salınmayınca Manavgat ırmağında balıklar telef oldu

Son Güncelleme :

18 Kasım 2021 - 19:54

Barajdan su salınmayınca Manavgat ırmağında balıklar telef oldu

ANTALYA’nın Manavgat Irmağı kenarında kurulu bir tesisteki yaklaşık 12-13 bin alabalık telef oldu. Barajdan yeterli su bırakılmadığı için balık ölümlerinin yaşandığını belirten savunan firma yetkilileri, zararlarının her geçen gün arttığını söyledi.

Manavgat Irmağı’nda alabalık üretimi yapılan bir tesisteki alabalıklar, ırmak üzerinde kurulu bulunan Oymapınar ve Manavgat barajlarından elektrik üretimi için su toplanması amacıyla ırmak yatağına yeterli miktarda su bırakılmadığı için su sıcaklığının artması, oksijen miktarının azalmasından telef oldu. Firmanın işletme sorumlusu Ahmet Özel, 1994 yılından beri bölgede alabalık üretimi yaptıklarını belirterek, daha önce de 2016 yılında benzer bir durum yaşadıklarını anlattı.

BARAJLARDA IRMAĞIN SUYU KESİLDİ

Balık ölümlerinin başlaması üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nden tespit yapılmasını istediklerini söyleyen Ahmet Özel, “Burada yaşanan sorun, ırmakta suyun kesilmesidir. Su akmıyor. Cumartesi ve pazar gününden itibaren su akmıyor. Balıklar oksijen problemi yaşıyor. Ölümler meydana geliyor. Geçtiğimiz 4 günde 12 – 13 bin balık öldü. Sayamadığımız daha fazlası da var, kafeslerde görüyoruz” dedi.

IRMAĞA YETERLİ MİKTARDA SU VERİLMELİ

Balık ölümlerini engellemenin tek yolunun barajlardan ırmağa yeterli miktarda su verilmesi olduğunu anlatan Özel, “Bunun çözümü barajlardan ırmağa su salınmaları lazım. Ama genellikle hafta sonları kesinti yapılıyor. Şu anda 3 gündür doğru dürüst su akmıyor. Şu anda bugünde sorduk, akmıyormuş” diye konuştu.