Salı, Ocak 31, 2023
Ana SayfaEkonomiBaşkan Güngör kapatma kararının iptalini istedi

Başkan Güngör kapatma kararının iptalini istedi

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan haftanın bir günü berber, kuaför ve güzellik salonlarının kapatılması kararının yeniden gözden geçirilerek iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör 1 Ocak 2023’te uygulamaya girecek olan Berber, Kuaför ve Güzellik Salonları’nın haftanın bir günü kapanması uygulamasının turizm bölgelerinde faaliyet gösteren işletmelerin zor durumda kalmasına neden olacağını belirtti. Uygulamanın tamamen kaldırılması gerektiğini söyleyen MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör şayet kaldırılmayacaksa da turizm bölgelerinin bu kapsamın dışında tutulması gerektiğini kaydetti.

TURİZM BÖLGELERİ UYGULAMANIN DIŞINDA TUTULSUN

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Güngör “ Ticaret Bakanlığının geçtiğimiz yıllarda hayata geçirmeye çalıştığı bir uygulamadır. Ağustos 2022 tarihinde uygulanması planlanıyordu. Bu sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler uygulamaya tepki gösterince 1 Ocak 20223 tarihine ertelenmiştir. Bu işletmelerde çalışan insanların haftada bir gününü kendisine ayırarak sosyallikten kopmaması amaçlanıyor. Bu uygulama bizce iptal edilmelidir. Şayet iptal edilmeyecekse Turizm bölgeleri bu uygulamadan muaf tutulmalıdır. Özellikle Manavgat çevresinde tamamen turizme dönük hizmet veren işletmeler var. Bu işletmeler bir kış boyunca sezona hazırlanıyorlar. Zaten kış boyunca doğru dürüst iş yapmıyorlar.

ÇALIŞANLAR DAHA ÇOK ZARAR GÖRÜR

Tam turizm sezonun ortasında ayda dört gün iş yerinin kapanması işyeri sahiplerinin ödemeler dengesini bozacaktır. Turizm bölgesinde faaliyet gösteren bu işletmelerimiz çok yüksek kiralar ödüyorlar. Çalışanların durumu daha da sıkıntılıdır. Çünkü çalışanların büyük çoğunluğu cirodan yüzdelik pay alarak çalışıyorlar. Haftada bir gün işletmenin kapanması demek sezonda 1 aya yakın çalışmamak demektir. Kuaför, berber ve güzellik salonlarının haftada bir gün kapanması uygulaması tamamen kaldırılmalıdır. Şayet kaldırılmayacaksa da turizm bölgeleri bu uygulamanın dışında tutulmalıdır” dedi.

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler