Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaEkonomiFinansBaşkan Güngör, TBB Başkanı Çakar ile bir araya geldi

Başkan Güngör, TBB Başkanı Çakar ile bir araya geldi

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Alparslan Çakar ve banka genel müdürleri ile bir araya geldiği toplantıda Manavgat iş dünyasının sorunlarını dile getirdi.

Manavgat iş dünyasının kredi ve finans sorunlarını geçtiğimiz ay bir rapor olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na sunan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının (ATSO) ev sahipliğini yaptığı 4 bankayı ve iş dünyasını bir araya getiren toplantıya katıldı. Toplantıda Manavgat’ta iş dünyasının sorunları konuşuldu.

TURİZM SEKTÖRÜ 201 MİLYAR TL KREDİ KULLANDI

Türkiye Bankacılar Birliği Başkanı Alparslan Çakar dünya üzerindeki sermayenin pandemiden kaynaklı korumacı bir yaklaşım içerisine girdiğini ve geçen yıl büyümenin yüzde 10 civarında olmasına rağmen bu yıl yüzde 5 civarında olacağının öngörüldüğünü belirtti. Alparslan Çakar, turizm sektörünün 201 milyar kredi kullandığını bu rakamın toplam kredi kullanımında yüzde 5 civarında bir orana tekamül ettiğini söyledi. Bacasız sanayi deyiminin turizmi tam anlamıyla tarif ettiğini söyleyen Çakar Türk turizminin döviz girdileri konusunda ülkenin lokomotiflerinden birisi durumunda olduğunu belirtti.

SALGININ MANAVGAT İŞ DÜNYASINA YANSIMASI SERT OLDU

Manavgat iş dünyası adına toplantıya katılan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör, şunları söyledi: “Dünya üzerinde salgın kaynaklı yaşanan ekonomik daralmanın Manavgat bölgesine yansıması diğer bölgelere oranla daha sert olmuştur. Ekonomik daralmadan en çok etkilenen sektör turizmdir. Antalya bölgesinde en çok konaklama tesisi ve yatak kapasitesi Manavgat’ta bulunuyor. Bu nedenle Manavgat ekonomik sıkıntıyı en çok ve en sert yaşayan bölgedir.”

MANAVGAT’A KREDİ MUSLUKLARININ AÇILMASI GEREKMEKTEDİR

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör, “Yaşadığımız bunca sıkıntıya rağmen elimizdeki verilere ve rezervasyonlara baktığımız zaman önümüzdeki sezonun turizm adına oldukça verimli geçeceğini görüyoruz. Tünelin ucunda ışık göründü. Turizmin özellikle konaklama sektöründe faaliyet gösteren yatırımcıları ile turizmin yan sektörleri durumunda olan orta ve küçük ölçekli kuruluşlara kredi ve finans konusunda destek olunursa bir iki yıl içerisinde taşlar yerine oturacaktır” diye konuştu.

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın