Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaAntalyaManavgatBaşkan Sözen: Rusya ve Ukrayna'daki belirsizliğe rağmen satışlar iyi

Başkan Sözen: Rusya ve Ukrayna’daki belirsizliğe rağmen satışlar iyi

MANAVGAT Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Antalya Genç İş İnsanları Derneği’nin (ANTGİAD) konuğu oldu. Turizm değerlendirmesinde bulunan Başkan Şükrü Sözen, “Rusya ve Ukrayna’daki belirsizliğe rağmen satışların son derece iyi gittiğini duyuyorum. Güzel bir sezon gelecek” dedi.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, ANTGİAD olağanüstü toplantısının konuğu oldu. Bir otelde düzenlenen toplantıda ANTGİAD Başkanı Osman Sert, Cumhuriyet tarihinin en büyük yangını olan Manavgat yangınında dernek olarak yangınzedelerin yanında olduklarını belirterek destek olduklarını anlattı. Başkan Şükrü Sözen ise dernek üyelerinin Manavgat hakkındaki sorularını yanıtladı.

‘ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPMAYA HAZIRIZ’

ANTGİAD Başkanı Osman Sert, Manavgat’ta yaşanan felaket döneminde yönetim kurulu ve üyelerin çok hızlı bir şekilde organize olarak bölgenin ihtiyaçlarını öğrenerek topladığını ve bir gün içerisinde bölgeye bizzat ulaştırdıklarını aktardı. Ulaştırdıkları yardımları hem belediye ile hem de ihtiyaç sahiplerini tespit ederek ilettiklerini belirten Osman Sert, “Bu yangınların sebebi her ne olursa olsun hepimiz iklim değişikliğinin, kuraklığın ve ormanlarımızın önemini bir kez daha anlamış olduk. Bundan sonra bu tür olayların yaşanmaması için almamız gereken önlemlerin farkına vardık. Artık önceliğimizin ne olacağını anlamış olduk. Tekrar böylesine büyük kayıpları yaşamamalıyız. Yanan bölgeleri en kısa zamanda yeniden ağaçlandırıp orman vasfının sürmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Bizler yani gençler bu konuda üzerimize düşen her görevi yapmaya hazırız. Çünkü o ormanlar bu ülkenin geleceği. Yani bizlerin geleceği. Bizler hem kendimiz hem de çocuklarımız için yeşil ve yaşanabilir bir Türkiye ve gelecek istiyoruz” dedi.

YILIN 7 AYI 1 MİLYON NÜFUSA HİTAP EDİLİYOR

Başkan Şükrü Sözen, Manavgat yangınında Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen binlerce kişiye destekleri için çok teşekkür etti. Manavgat’taki turizm değerlendirmesini yapan Sözen, “Turizmin 3’te biri Antalya’dır, Antalya’nın da 3’te 1’i Manavgat’tır. Hem ekonomik, hem istihdam hem de ülke gelirine koyduğu kazanç itibarıyla. Turizmi ayakta tutabilmek için güçlü olmak gerekiyor. Yerel yönetimin bölgesel turizmin önünde gitmesi hatta turizme yön veren bir yapı getirilmesi ve güç kazandırılması gerekmektedir. Bu noktada turizm yerel yönetim itibarıyla ciddi anlamda sorunlarımız da var. Örneğin Manavgat’ta yaz kış nüfusumuz çok değişiyor. Manavgat’ın 250 bin nüfusu var ama yılın 7 ayı 1 milyon nüfusa hitap eden bir kent. Dolayısıyla devletin vergi dağılım sisteminde tabela üzerinden katkısını alıyorsunuz. 250 bin vatandaşa göre katkı aldığımız için o 1 milyonun üzerine 750 bin ekside kalıyoruz. Dolayısıyla o 1 milyona hizmet etme noktasında alınan vergi diliminden hak ettiğimiz payı almak istiyoruz” dedi.

‘SATIŞLAR İYİ GİDİYOR’

Antalya’nın yüzde 99.9 oranında turizme bağlı bir kent olduğunu belirten Şükrü Sözen, “Otelci ve turizmci arkadaşlarımla sık sık bir araya gelmeye çalışıyorum. Rusya ve Ukrayna’daki belirsizliğe rağmen satışların son derece iyi gittiğini duyuyorum. Güzel bir sezon geçirmek mecburiyetindeyiz. Esnafın, yatırımcının bazı ekonomik sebepler nedeniyle takatinin kalmadığını da biliyoruz. İyi bir sezona mecburuz. Güzel bir sezon gelecek. Bizler yerel yönetimler olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

‘HER ŞEY DAHİL SİSTEMİN YORUMLANMASI GEREKİYOR’

Antalya’nın turizmde söz sahibi bir kent olduğunu aktaran Şükrü Sözen, “En büyük sıkıntımız kış turizminin olmaması. Bu kadar devasa dünyaya hitap eden yatırımların yılın 5 ayının boş kalması, turizm tedarikçilerinin hepsinin atıl duruma geçmesidir. Buna bir çözüm bulmak zorundayız. Mutlaka herşey dahil sistemin yorumlanması gerektiğini, sezon itibariyle 1’inci, 2’nci ve 3’üncü lokasyonlardaki oteller itibariyle yorumlanması gerektiğini, esnafın da bundan faydalanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

‘ALTERNATİF TURİZMİ HAYATA GEÇİRELİM’

Alternatif turizm alanlarının yaratılmasının zorunlu olduğunu vurgulayan Şükrü Sözen, “Ulualan bölgemiz var. 7 bin dönümlük bir alan. Irmak, deniz Manavgat. Bu kadar doğa harikası boş bir alan Türkiye’de hiç yok. Kış turizmi için Ulualan’ı hayal ediyoruz. Belediyenin 1500 dönüm arazisi var. Milli emlak, bakanlık ve özel mülkiyet alanları var. Uyuyan bir kent olmayalım düşüncesiyle alternatif turizmi hayata geçirelim. Orası öyle bir planlayalım ki spor turizmi, eğlence sektörünün olacağı, birçok takımın kamp yapabileceği aktivite alanları olması gerekiyor. Dünyaya baktığınızda Disneyland, Universal Stüdyoları vs. Milyonlarca yaz kış insan ağırlıyor. Orada bakir bir bölge var. Bu alanın planlanması bizim en büyük hayalimiz” dedi.

Dernek üyelerinin sorularının cevaplandırılmasının ardından Başkan Osman Sert, Başkan Şükrü Sözen’e hediye takdim etti. Şükrü Sözen ise Manavgat’tan getirdiği hediyeyi Osman Sert’e verdi. Sonrasında yeni üye kabul ve plaket töreninin ardından aile fotoğraf çekimi gerçekleşti.

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın