Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaAsayişBen Amerikan başkanıyım dedi ömürboyu hapis cezası aldı

Ben Amerikan başkanıyım dedi ömürboyu hapis cezası aldı

Manavgat 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Erdal Kuran’ı babası İsmail Kuran’ı öldürmek suçundan ömür boyu, annesi Emine Kuran’ı yaralamak suçundan ise 12 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Sanık duruşmada, “Ben akıl hastası değilim, Amerika Başkanıyım, beni serbest bırakın” dedi.

Manavgat’ın Örnek Mahallesi’nde annesi ve babasıyla birlikte yaşayan ve şizofreni hastası olduğu bildirilen Erdal Kuran, 17 Mart 2020 sabahı 09.00 sıralarında aralarında çıkan tartışma sırasında babası İsmail Kuran’ı bıçaklayarak öldürdü, annesi Emine Kuran’ı da yaraladıktan sonra üzerinde kanlı eşofman ve elinde bıçakla sokağa çıkarak “Babamı öldürdüm, annemi yaraladım” diye bağırmaya başladı. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis, sağlık ekibi ve itfaiye sevk edilirken, ağır yaralanan anne Emine Kuran sağlık ekipleri tarafından evden alınarak hastaneye götürüldü.

POLİS AYAĞINDAN VURARAK ETKİSİZ HALE GETİRDİ

Elinde bıçakla uzun süre polis ekiplerine direnen Erdal Kuran, çevredekilere saldırma ihtimaline karşı Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığından alınan iznin ardından polis tarafından ayağından vurularak etkisiz hale getirildi. Ambulansa polis ve sağlık görevlileri tarafından güçlükle bindirilen Erdal Kuran, Manavgat Devlet Hastanesine götürüldü. Tedavisinin ardından Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliğine götürülen Erdal Kuran, sevk edildiği sulh ceza hakimi tarafından tutuklandı. Erdal Kuran, akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için bir süre Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde yatarak tedavi gördü.

ÖNCE ŞİZOFRENİ RAPORU VERİLDİ

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığının Erdal Kuran hakkında babası İsmail Kuran’a karşı ‘üst soydan birine karşı kasten öldürme’, annesi Emine Kuran’a karşı ‘üst soydan birini kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan hazırlanan iddianamede ayrıca sanık hakkında Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinden ‘şizofreni’ hastası olduğunu yönünde rapor verildiği belirtildi. Hazırlanan iddianamenin kabul edilmesiyle dava Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

CEZAİ SORUMLULUĞU TAM

Davanın karar duruşmasına sanık Erdal Kuran tutuklu bulunduğu Alanya Cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken taraflar ve avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu. Mahkeme başkanı, İstanbul Adli Tıp Kurumu 1’nci Üst Kurulu’nun raporunda sanığın eylem tarihinde suça karşı cezai sorumluluğunun tam olduğu belirtildiğini ifade etti.

SAVCI CEZALANDIRILMASINI TALEP ETTİ

Davayla ilgili esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanığın anne ve babasıyla aynı apartmanda fakat farklı dairelerde yaşadıklarını belirterek, sanığının mevcut rahatsızlığı nedeniyle babası tarafından sık sık kontrol edildiğini kaydetti. Olay günü sanığın elindeki bıçak ile babasının dairesine geldiğini belirten savcı esas hakkındaki görüşünde şu ifadeleri kullandı:

“İçeri girer girmez elindeki bıçak ile maktul İsmail Kuran’a saldırdığı ve birçok kez bıçakladığı daha sonra annesi Emine Kuran’a saldırarak vücudunun karın kısmından bıçakladığı, yapılan saldırı sonucu baba İsmail Kuran’ın vefat ettiği, anne Emine Kuran’ın yaralandığı, sanığın adli tıp kurumunca düzenlenen 28 Nisan 2021 tarihinde cezai ehliyetinin tam olduğunu belirtilmiştir. Sanığın ‘kasten öldürme’ ve ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçlarından cezalandırılmasını talep ederiz.”

BEN AKIL HASTASİ DEĞİLİM AMERİKA BAŞKANIYIM

Mahkeme başkanının son sözünü sorduğu sanık Erdal Kuran, “Adli tıptan gelen raporu kabul etmiyorum. Beni serbest bırakın. Ben şizofren değilim, ben akıl hastası değilim, Ben Amerika Başkanıyım” dedi.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Erdal Kuran’a, itiraz yolu açık olmak üzere babası İsmail Kuran’ı ‘kasten öldürmek’ suçundan ömürboyu, annesi Emine Kuran’ı ‘kasten yaralamak’ suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın