Salı, Ocak 31, 2023
Ana SayfaAntalyaManavgatBir imza attı, hayatı karardı

Bir imza attı, hayatı karardı

Alanya ve Manavgat ilçelerinde vatandaşları boş kağıtlara imza attırarak borçlandıran ve icra takibi başlatan Mustafa Çırpıcı (42) ve Himmet Dede (39) tutuklandı. Şüphelilerin borçlandırıp evini icra marifetiyle sattırdıkları ve kendisini takip ederek icra görevlilerine üst arama haczi yaptırdıkları Nuriye Ekinci ağlayarak, “Ben bu parayı biriktirmek için Almanya’da senelerce yaşlı insanların bakımını temizliğini yaptım. Kendim ve çocuklarım hiçbir zaman yeni elbise giymedik, hep kullanılmış elbiseleri satın aldım. Bu adamlar benim bütün birikimimi elimden aldı” dedi.

Antalya İl Jandarma Komutanlığı Alanya ve Manavgat ilçelerinde bazı kişilerin vatandaşları aldatarak imzalarını alıp bono haline getirdiği bilgisi üzerine çalışma başlattı. Yapılan çalışma sonucunda şüpheli Mustafa Ç. ve Himmet D. gözaltına alındı. Şüphelilerin, çeşitli tarihlerde Recep Yaşa, Hayrettin Şaybaz ve Nuriye Ekinci’yle birlikte birçok kişiye çeşitli tarihlerde aldatarak imzalarını elde edip, bono haline getirdikleri yada senet imzalatıp, icra yoluyla tahsiline gittikleri belirlendi. İcra kanalıyla gelen yüksek miktardaki borcun haciz yoluyla tahsil edilmek istenmesi nedeniyle Hayrettin Şahbaz felç geçirerek yatağa bağımlı hale geldi.

Jandarmada işlemleri tamamlanan şüpheliler sevk edildikleri savcılıkta yapılan sorgularının ardından tutuklanmaları istemiyle sulh ceza hakimliğine çıkarıldı. Şüphelilerden Mustafa Ç., bir dönem çeşitli avukatların yanında katiplik yaptığını söyleyip, sulh ceza hakimliğinde verdiği ifade de, 4 yıl önce tanıştığı Recep Yaşa’nın emlak alım satımı yaptığını söyleyerek, “Bu iş nedeniyle benden borç para istedi. Bende kendisine 65 bin Euro’yu bir restaurantta tek seferde verdim. Parayı verdiğimde yanında kimse yoktu, bana senette vermedi. Sonra bana 2 tane seneti bir terzi dükkanının ardındaki kafede verdi” dedi. Hakimin soruları karşısında Recep Yaşa ile olan ilişkisini anlatan şüpheli Mustafa Ç., daha sonra borç para verdiği yerin restaurant olmadığını bir avukatlık ofisi olduğunu, bu sırada yanlarında kimse olmadığını söyledi.

Hayrettin Şahbaz’a da para verdiğini iddia eden Çırpıcı, “Hayrettin, felç geçirmeden önce kumar oynayarak malvarlığını dağıtmış bir insandır. Bu kişi kumar oynuyordu. Başkasına borçlanmıştı, tehdit aldığı için benden para istemişti. Bende para yardımı yaptım, faiz istemedim” dedi. Çırpıcı, Hayrettin Şahbaz’ın verdiği senetlerin icra dairesinde olduğunu, imzanın kendisine ait olduğunun tespit edildiğini anlattı.

Nuriye Ekinci’yi, eşinin bir avukatın yanında çalıştığı dönemden tanıdığını anlatan Mustafa Ç., “Bu kadının birçok icra dosyası vardı. Bir süre sonra dosyalarda sıkıntı çıkmaya başladı. Tatlı dilli bir insandı, insanlarda cazibe yaratmasını çok iyi biliyordu. Bir süre sonra terör örgütü sempatizanı olduğu ortaya çıkınca avukat, dosyalardan istifa etti. Benim kendisinden alacağımda vereceğimde yoktur” dedi. Mustafa Ç., kendisi hakkında şikayette bulunan diğer insanları tanımadığını iddia etti.

Şüpheli Himmet D.’de gayrimenkul alımından dolayı Recep Yaşa’ya çay ocağında para verdiğini iddia ederek, karşılığında senet aldığını söyledi. Nuriye Ekinci’yi ise Mustafa Ç. vasıtasıyla tanıdığını anlatan Himmet D., “Bu kadının tam olarak ne iş yaptığını bilmiyorum. Bazen yurtdışına gittiğini biliyorum. Bana, sahil bölgesinde bir ev olduğunu, kendisinin tek başına alamayacağını, birlikte almak isteyip istemediğimi sordu Bende ileride satıp para kazanmak umuduyla kabul ettim. Nuriye Ekinci’ye 375 bin 500 lirayı elden teslim ettim. Kendisi bana senet verdi” dedi.

İfadelerinin alınmasının ardından Manavgat Sulh Ceza hakimi, şüphelilerin savunmalarının hayatın olağan akışına aykırı olduğu, banka hareketlerin kredi borçlarının geri ödenmesinde zorluk yaşayan şüphelilerin şikayetçilere tek seferde yüksek miktarda ödeme yapmasının mümkün olmadığını belirterek, Himmet D.’nin‘resmi belgede sahtecilik’ ve ‘kamu kurum ve kuruluşları ve tüzel kişiliklerin kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık’; Mustafa Ç.’nın ise ‘kamu kurum ve kuruluşları ve tüzel kişiliklerin kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık’ suçlarından tutuklanmasına karar verdi.

Şikayetçilerden Nuriye Ekinci, Demirören Haber Ajansı muhabirine yaptığı yazılı açıklamada, kendisinin çok küçük yaştayken ailesiyle birlikte Almanya’ya göç ettiklerini ve oradaki yaşadıkları zorlukları dile getirdi. Yaşlılara bakıcılık yaparak çeşitli zorluklarla çalıştığını ağlayarak anlatan, “Ben, Almanya’da yaşlıların bakımını yaptım, pisiklerini temizledim. Ne benim nede çocuklarımın hiç yeni elbisesi olmadı. Bu şartlar altında, Türkiye’de bir ev alabilmek, rahat yaşayabilmek için yıllarca para biriktirdim” dedi. Türkiye’ye 2011 yılında dönüş yaptığını ve Alanya’da bir daire aldığını söyleyen Nuriye Ekinci, “Bir süre sonra bir tanıdığım aracılığıyla tur yapan teknelerden birine ortak oldum. Daha sonra tekne sahibiyle aramızda problem yaşadık. Türkçeyi tam olarak konuşamadığım için ne yapacağımı da bilmiyordum. Hemşerim olarak bildiğim avukatla tanıştım. Sorunu ona anlattım. O da yardımcı olacağını söyledi. Vekaletimi verdim. Teknenin sahibiyle ödeme planı konusunda anlaştık. Onun yanında çalışan Mustafa Ç. geldi. Tekneyle ilgili ödeme planı sözleşmesiyle bana boş bir kağıdı ‘Bu lazım olur’ diye imzalattı” dedi.

Kendisinin buna anlam veremediğini, söylediği bir arkadaşının kendisine ‘Ne yaptın sen, boş kağıt imzalanır mı hiç’ dediğini belirten Ekinci; “Avukata bu durumu anlattığımda, önce bir şey olmayacağını söyledi, sonra beni tersledi. Bir süre sonra mahalle muhtarına gittiğimde tesadüfen adıma açılan 375 bin liralık icra tebligatını buldum. İtiraz süresinin son günüydü, son dakikada itiraz ettim” dedi.

İtiraz etmesine rağmen icra işleminin durmadığını söyleyen Ekinci, “Bir defasında, beni takip etmişler, bir arkadaşımın evindeyken icra elemanları geldi. Üst arama icrası kararı alınmış, onu da ilk defa duydum. Üzerimde bulunan 800 lirayı aldılar bana sadece 80 lira bıraktılar” dedi. Daha sonra evinin satışa çıkarıldığını söyleyen Nuriye Ekinci, “Evim satışa çıktı. Kendi paramla evimi Almanya’da bulunan arkadaşıma aldım. Parayı yatırdım. Bu sırada avukatım itiraz edince icra hesabındaki para bloke edildi” diye konuştu. Çok zor günler geçirdiğini söyleyen Nuriye Ekinci, şüphelilerin en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler