Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaAsayişBüyük Manavgat Yangını’nın duruşmaları başladı

Büyük Manavgat Yangını’nın duruşmaları başladı

Manavgat merkeze 28 Temmuz’da çıkan orman yangınını azmettirdiği iddiasıyla tutuklu bulunan C.Y. (16) tahliye edildi. Mahkemede suçsuz olduğunu olduğu söyleyen C.Y., “M.A.T.’nin (12) ablası ile benim gönül ilişkim olmuştu. Bu nedenle bana husumet duyması nedeniyle iftira atmış olabilir” dedi.

Manavgat ilçe merkezi Kavaklı Mahallesi’nde 28 Temmuz’da başlayan ve 4 hektarlık ormanlık alan ve çok sayıda ev ve işyerinin zarar gördüğü yangınla ilgili dava ‘Çocuk Mahkemesi’ sıfatıyla Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Duruşmaya tutuklu sanık C.Y. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla Alanya Cezaevi’nden katılırken, tutuksuz sanık M.A.T., sanık avukatları ile ev ve işyerleri zarar gören 22 şikayetçiden 17’si ve Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü avukatları katılan olarak salonda hazır bulundu.

‘C.Y. BENİ TEHDİT ETTİ’

Sanıkların yaşlarının küçük olması nedeniyle kapalı olarak gerçekleştirilen duruşmada ifade veren M.A.T., ormanlık alanın kenarından yürürken C.Y.’nin kendisini çağırdığını iddia ederek, “Beni ‘Ormanı yakmazsan ablanı ve kardeşini öldürürüm’ diye tehdit etti. Daha önceleri C.Y. ile ablam Y.T. sevgiliydi, sonra ayrıldılar. Ben istemiyordum.  C.Y. beni tehdit edip ormanı yakmamı istedi ve bana bir çakmak verdi. O sırada C.Y.’nin yanında olan diğer 3 kişi de ormanı yakmam için beni tehdit etti. Çakmakla orada bulunan kuru dalları tutuşturdum. C.Y. ve arkadaşları kaçtı. Ben yangını söndürmeye çalıştım ama söndüremedim” dedi. Mahkeme başkanı M.A.T.’ye ‘Daha önce farklı anlatmışsın, doğrusunu söyle’ deyince M.A.T., “Yangını C. Y. beni tehdit ettiği için çıkardım. Ben korktuğum için böyle ifade vermiştim. Ben yangını söndürmeye çalışırken parmağım yanmıştı. Benim şimdiki ifadem daha doğrudur” dedi.

‘İFTİRA ATMIŞ OLABİLİR’

Mahkemede savunmasını yapan tutuklu sanık C.Y. ise suçsuz olduğunu kendisinin ormanı yakmadığını ve yaktırmadığını belirterek, “Ben olay günü M.A.T. ile konuşmadım. Daha önceleri kendisiyle sürekli kavga ederdik. Kendisi bana küfredip edip kaçardı. Ben kendisini bir keresinde yakalayıp boğazını sıkmıştım. M.A.T.’nin ablası ile benim gönül ilişkim olmuştu. Bu nedenle bana husumet duyması nedeniyle iftira atmış olabilir. Ben M.A.T.’ye çakmak vermedim, kendisiyle sohbet bile etmedim” dedi. C.Y. suçsuz yere cezaevinde olduğunu söyleyerek tahliyesini ve beraatini istedi.

Duruşmaya katılan şikayetçilerde, yangın nedeniyle ev ve işyerlerinin yandığını belirterek, zararlarının tazmin edilmesini ve suçluların cezalandırılmasını istedi.

C.Y. TAHLİYE EDİLDİ

Duruşmaya verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, suç vasfı ve mahiyetindeki değişme olabileceği ve delillerin toplanmış olduğunu belirterek, C.Y.’nin tahliye edilmesini, M.A.T.’nin devlet yurdunda kalması şeklinde tedbiri kaldırdı. Mahkeme heyeti, M.A.T.’nin ‘olay tarihi itibariyle işlediği fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılayama veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğinin yeterince gelişip gelişmediği, beyanlarına itibar edilip edilemeyeceği’ hususunda İstanbul Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Kurulu’ndan rapor istenmesine karar vererek, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

İDDİANAMEDEN

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 4 hektarlık ormanlık ve şikayetçilerin ev ve iş yerlerinde zarara neden olan yangının şüpheli M.A.T. tarafından çıkarıldığı, diğer şüpheli C.Y.’nin ise aklında orman yangını olmayan M.A.T.’yi yönlendirdiği belirtildi. Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü’yle 24 vatandaşın şikayetçi olarak yer aldığı iddianamede, M.A.T. hakkında ‘kasten orman yakmak’ ve ‘olası kastla mala zarar vermek’ suçlarından 7 yıl 1 ay hapis, 6 bin 667 gün adli para cezası, C.Y. hakkında ise aynı suçlardan ve olayla ilgili azmettirici olduğu gerekçesiyle 14 yıl 1 ay 20 gün hapis ve 13 bin 333 gün adli para cezası cezalandırılmaları talep edildi.

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın