DOLAR29,0031% 0.06
EURO31,2530% 0.09
STERLIN36,4646% 0.2
FRANG33,0369% 0.25
ALTIN1.847,74% -1,01
BITCOIN1.190.438-6.874

ChatGPT, 2 saattir çökmüş durumda! Sorunun kaynağı açıklandı

Dünyanın en çok kullanılan yapay zekâ botu ChatGPT, 2 saatten uzun bir süredir erişilemez durumdaydı. İşte detaylar…

Yayınlanma Tarihi : Google News
ChatGPT, 2 saattir çökmüş durumda! Sorunun kaynağı açıklandı

OpenAI’nin yaygın olarak kullanılan ChatGPT hizmeti, büyük bir kesinti yaşadı ve haftalık ortalama 100 milyon aktif kullanıcısını zor durumda bıraktı. Kesinti sabah 9’dan kısa bir süre önce meydana geldi ve platform 2 saate yakın bir süredir milyonlarca kullanıcı için erişilemez durumda kaldı. Bu beklenmedik kesinti şirketin API hizmetleri üzerinde de dalgalanma etkisi yarattı.

ChatGPT dünya çapında bir sıkıntı yaşasa da ülkemizdeki kullanıcılar için bir sorun yok gibi görünüyor

ChatGPT kullanıcıları, her zamanki duyarlı platform yerine, hizmetin “şu anda kapasitede” olduğunu belirten moral bozucu bir mesajla karşılaştı. OpenAI, hem API hem de ChatGPT’de yüksek hata oranlarına yol açan bir sorunla boğuştuğunu kabul ederek sorunu çözmeye koyulduklarını açıkladı.

Ekip durumu düzeltmek için yorulmadan çalıştı ve nihayetinde saat TSİ 18:50 civarında işlevselliği geri yükledi. Toplamda kesinti yaklaşık iki saat sürdü.

İlginç bir şekilde, hizmetteki tek aksaklık bu değildi. Bir önceki gece de kısmi bir kesinti yaşanmış, ancak bu kesinti tüm kullanıcıları etkilememişti. Bu son olaylara kadar, OpenAI’nin sohbet robotu platformu kayda değer bir güvenilirlikle çalışmış ve önemli bir kesinti olmadan haftalık 100 milyon kullanıcıya ulaşmıştı.

Ayrıca, OpenAI’nin hizmetlerinin geliştirici topluluğu üzerindeki önemli etkisinin altını çizen, operasyonların API tarafında çalışan 2 milyondan fazla geliştirici var. Siz de erişim sıkıntısı yaşadınız mı? Yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/chatgpt-coktu

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.