Pazartesi, Eylül 25, 2023
Ana SayfaGündemTeknolojiChatGPT, siber suçluların kötü amaçlı kullanımıyla tehlike saçıyor!

ChatGPT, siber suçluların kötü amaçlı kullanımıyla tehlike saçıyor!

OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka destekli sohbet robotu ChatGPT, birçok alanda insanlara yardımcı oluyor. Fakat ortaya çıkan haberlere göre ChatGPT, aynı zamanda siber suçlular tarafından da kullanılıyor. Bu durum ilerleyen zamanlarda OpenAI tarafından birtakım hukuksal sorunlara bile neden olabilir. Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

ChatGPT kullanan siber suçlular, OpenAI’ı zor durumda bırakacak

ChatGPT, özgün içerikler üretmesi sayesinde senaristler, metin yazarları ve editörler tarafından oldukça kullanılıyor. Yapay zeka, aynı zamanda kod yazma ve hata ayıklama gibi işlevlere de sahip. Yani ChatGPT, yazılımcılar için de oldukça tercih ediliyor.

Fakat sadece yazılımcılar bu alanda ChatGPT’ye başvurmuyor. Aynı zamanda siber suçlular da zararlı yazılımları geliştirmek için sohbet robotunu kullanıyor. Siber güvenlik şirketi CheckPoint’ten ChatGPT için araştırma yapan Sergey Shykevich, geçen yıl sohbet robotunun siber suçlulara zararlı yazılım için kod yazması yönünde yardımcı olacağını belirten bir yazı yayınlamıştı.

Shykevich, bu yazıda sohbet robotunun yazdığı kodlarda bazı hatalar olduğunu fakat genel olarak doğru şekilde geri bildirim sunduğunu açıkladı. Bu nedenle ChatGPT’nin bu yönüyle tehlike oluşturabileceği kanıtlanmış oldu.

Bir diğer siber güvenlik şirketi olan Blackberry de ChatGPT ve siber suçlarla ilgili bir anket yaptı. Bu ankete katılan 1.500 teknoloji uzmanının yüzde 71’i ChatGPT’nin bilgisayar korsanlığı ve kimlik avı modeliyle kullanılabileceğine dair oy verdi.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/siber-suclular-yuzunden-chatgpt-tehlike-saciyor

RELATED ARTICLES
- Advertisment -