DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 445.000 -0.524
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

CHP’li Aliye Coşar: “Hastane için tahsis çıkmadı”

Son Güncelleme :

18 Temmuz 2020 - 9:07

CHP’li Aliye Coşar: “Hastane için tahsis çıkmadı”

CHP Manavgat ilçe Başkanı Aliye Coşar, Ak Partili Yusuf Halimoğlu’nun kamuoyunu yanılttığını belirterek, hastane için tahsisin çıkmadığını ve bu yüzden 18 uygulaması olarak bilinen imar çalışmasının yapılamadığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manavgat İlçe Başkanı Aliye Coşar, gündemdeki konulara değindiği basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Ak Parti İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu’nu eleştiren Coşar, “Geçtiğimiz günlerde AKP İlçe Başkanı Yusuf  Halimoğlu’nun yapmış olduğu Manavgat halkının yaşadığı sorunlara, turizm işçisinin, turizm emekçisinin, esnafının, üreticinin sorunlarına, yaşanan ekonomik krize, yokluğa, yoksulluğa, işsizliğe değinme gereği duymadan  gerçeklikten uzak   basın açıklaması ile ilgili bu basın açıklamasını yapıyoruz” dedi.

HALİMOĞLU’NU DA ZİYARET ETTİK

Ulualan’ın Manavgat için bir nefes olduğunu belirten Coşar, “Tüm Manavgat halkını ilgilendiren siyaset üstü gördüğümüz Ulualan’a yapılması düşünülen  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın  golf otelleri ile ilgili projesi sonucu bütün STK’lardan, derneklerden, sendikalardan, siyasi partilerin çoğunun içinde bulunduğu  Manavgat Uluala’ı Koruma Platformu oluşturuldu. Manavgat için siyaset üstü  birliktelik ve  mücadele örneği gösteren Ulualan’ı Koruma  Platformu kentin çeşitli merkezlerinde imza stantları kurarak halkı bilgilendirerek  Ulualan Manavgat halkının olmalıdır diyerek yaklaşık 90 bin imza toplandı” diye konuştu. Ulualan Koruma Platformu’nun belediye başkanı Şükrü Sözen’le birlikte Ak Parti’yi ziyaret ettiğini ve ziyaret sırasında Başkan Yusuf Halimoğlu’nun ‘Manavgat menfaatleri için her türlü adımı atmaya biz hazırız’ dediğini belirten Aliye Coşar sözlerine şöyle devam etti:

“Manavgat’ın geleceği olan siyaset üstü dediğimiz Ulualan’a yapılacak rantçı projeyi kendisi  Manavgat’ta yaşayan kişi olarak halkın tepkisine rağmen nasıl rıza göstermektedir. Dün söyledikleriyle bugün söyledikleri birbirini tutmuyor. Ayrıca yapılan toplantıda Manavgat halkının seçtiği iki AKP’li milletvekili kendi yerlerinde misafir gibi oturarak Manavgat halkının karşı çıktığı Ulualan’a yapılacak projeyle ilgili hiç fikir beyan etmediler. Halkın karşı çıktığı bu rantçı projeye ne kadar zaman daha sahipleneceksiniz. Manavgat halkı sizleri Manavgat’ın sesi olun diye meclise gönderdi. Oysa ki Manavgat’ın değerleri ranta kurban verilirken sizin hiç sesiniz çıkmamaktadır.

PROJELERE SESİNİZ ÇIKMADI

Şimdiye kadar Manavgat’ın hangi değerleri mücadele verdiniz bizde sormak isteriz. Üniversite yerine cezaevi yapıldı sesiniz çıkmadı, Titreyengöl’de  Sorgun çamlığına yine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın projesi yapıldı ihaleye çıkartıldı yine sesiniz çıkmadı,  Manavgat ikiye bölen ucube dediğimiz beton yığını üst geçitlerin yapılmasına sesiniz çıkmadı, Manavgat’ın kalbi güzelim Türkbeleni’ni betonlaştıran projeye sesiniz çıkmadı. Anlaşılıyor ki siyaset üstü dediğimiz Manavgat’ın geleceği olan Ulualan için yine sesiniz çıkmadığı gibi projenin sözcülüğünü yapmaktasınız. Üç golf oteli ile mi Manavgat’ta turizm sezonu 12 aya çıkacak, işsizlik çözülecek ve ekonomi iyiye gidecek. Çok uzağa gitmeye gerek yok bunun en güzel örneği Belek’tir. Belek’te turizm 12 ay mı buradan soralım. Belek’teki golf otellerinden esnaf faydalanıyor mu, otellerin önündeki sahiller halka açık mı, golf otelleri Serik’te işsizlik sorununu çözüyor mu. Türkiye’nin en büyük yatak kapasiteli turizm kenti Manavgat’ta kaç tane 5 yıldızlı otel 12 ay açık kalmaktadır. Turizm de sıkıntılar yaşayan Manavgat’ın şu anda 5 yıldızlı otele ihtiyacı var mıdır. AKP İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu bunların cevabını öncelikle verin ondan sonra rantçı projenin sözcülüğünü yapın. Ayrıca Kültür ver Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, bir belediye başkanının  katıldığı telekonferans toplantısında  iki bakanın açıkladığı Serik Belediyesi’nin 500bin TL’lik rüşvet aldığı itirafı yaşandı. Olayın üzerinden kaç ay geçti halen tık yok. Alenen kabul edilen Serik’te ki rüşvete niye sesiniz çıkmıyor.

SÖZEN PROJELERİN FARKLI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

AKP İlçe Başkanı’nın da katıldığı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın toplantısında Sayın Bakanın toplantıda projenin başından beri belediye ile iletişim halinde olunduğu ve bakanlığın projesi ile belediyenin projesinin benzer olduğu gibi yanlış bilgilendirmesi  sonucu yanlış algı yaratmak istemesine Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Sözen toplantıda söz alarak tüm resmi yazışmalarıyla ve projesiyle sunum yaparak açıklığa kavuşturdu. Projelerin benzer olmadığını tamamen farklı olduğunu dile getirdi. Belediyenin projesinde sahillerin tamamının halka açık olduğu, günübirlik kullanım alanları,  aktivite alanları, eğlence merkezleri, alternatif spor alanları Manavgat ekonomisine katkı sağlayacak marina ve çekek yeri olan projedir.  Kısacası belediye başkanımız toplantıda turizm bakanı tarafından  ısrarla yaratılmak istenen bu yanlış algıyı  aydınlattı. AKP İlçe Başkanı’nın  halen belediye başkanımız Şükrü Sözen’in aydınlattığı  yanlış algı üzerinde direterek ısrar etmesini bunun üzerinden siyaset yapmasını ve halkı bu şekilde yanlış bilgilendirmesini anlamak mümkün değildir. Siz neyin peşindesiniz ki halen  belediye başkanımız tarafından belgeli şekilde açıklaması yapılmış bir konu ile ilgili halkı yanlış bilgilendirerek konuyu saptırmaktasınız. Manavgat halkı tek yürek olup Ulualan için mücadelesini sürdürecektir. Ayrıca Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a ve  İlçe Başkanı’na  inşaat mühendisi olarak  bu iki projenin nereleri aynı sorusunu soruyoruz. İlçe başkanından bakanlığın ve belediyenin projelerindeki farkı kavramasını dersine iyi çalışmasını öneriyoruz. Turizm bakanının toplantıda yaptığı açıklamayı onaylarcasına  Ulualan’da golf otelleri yapılınca  sahilin kapanmayacağını,  halkın kullanımına açık olduğunu söyleyen AKP İlçe Başkanı’na Antalya’dan Alanya’ya kadar içinde Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un da otellerinin de bulunduğu hangi 5 yıldızlı otelin sahili halka açıktır. Kendisinden bu soruyu da cevaplamasını istiyoruz. Halkı yanlış bilgilendirmekten vazgeçin. Ulualalan’da yapılması planlanan Manavgat halkının karşı çıktığı yaklaşık 90 bin imzanın toplandığı projenin sözcülüğünü yaparak bunun üzerinden belediyeyi suçlayarak yanlış algı yaratan AKP İlçe Başkanı’nı  kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Ulualan ile ilgili tutumumuz değişmeyecektir. CHP Manavgat İlçe Örgütü olarak Ulualan için her türlü mücadeleyi sonuna kadar vereceğiz. Ulualan, çocuklarımızın geleceğidir. Manavgat halkınındır, ranta kurban verilmeyecektir.

TİTREYENGÖL’LE BELEDİYE’NİN İLGİSİ YOK

AKP İlçe Başkanı’nın aynı şekilde geçtiğimiz yıllarda Titreyengöl’de Sorgun çamlığında ağaçların katledilerek yapılan Aquapark ve AVM ile ilgili Manavgat Belediyesini suçlamasını anlaşılır değildir. Burada projeyi  ihaleye çıkaran, bedelini alan ve onaylayan Kültür ve Turizm Bakanlığı’dır. AKP ilçe başkanına soruyoruz Manavgat Belediyesi bunun neresinde. Bu konu ile ilgili dersine iyi çalışmasını halkı yanlış bilgilendirmemesini öneriyoruz. Hatırlatmak isteriz vekiliniz Tuğba Vural Çokal’da ağaçların katledildiği bu projenin yanlış olduğu konusunda  ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bu projeden dönmesi yönünde o bölgede basın açıklaması yapmıştır. Artık birilerini suçlamaktan vazgeçin, Manavgat’ın sorunlarını çözün.

İKTİDAR MANAVGAT’A BİRŞEY YAPMADI

İktidar şimdiye kadar Manavgat’a ne yaptı. Üniversite dediniz onu da yapamadınız. Nihayet bir hayırseverimiz tarafından Manavgat üniversitesine kavuşturulacaktır. Yıllardır doğalgaz dediniz ortada doğalgaz yok. Hastane dediniz ortada hastane yok. Yine bunun için Manavgat Belediyesi’ni suçluyorsunuz. Hastane ile ilgili yine AKP ilçe Başkanı’nın halkı yine yanlış bilgilendirmesi sonucu Manavgat Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Sözen 03 Nisan 2020 tarihinde yaptığı basın açıklamasında sorumluluğun Manavgat Belediyesi’nde olmadığını aşama aşama anlatmış kadastral parseller üzerinde devam eden hukuki süreçlerle, mera vasıf değişikliği işlemlerinde merkezi idarede yürütülen işlemlerin kaplumbağa hızıyla ilerlemesi sonucu olduğunu dile getirmiştir. Bu konunun defalarca açıklanmasına rağmen anlamak istemeyen AKP ilçe başkanına biz tekrar açıklıyoruz. AKP İlçe Başkanı yaptığı açıklamada meralar için sadece Çeltikçi’de kuru ot bedeli yatırıldığını ifadelerinde belirtmiş. Ancak sayınYusuf Halimoğlu, zannedersek  genel idarece yapılan aksaklıklarını örtmeye çalışmakta.

Ancak, konulara hakim olmadığından veya yanlış kişilerden bilgi almasından kaynaklı olarak Manavgat Belediyesi’nin böyle bir 18 uygulamasına (İmar uygulamasına)  ilişkin herhangi bir işlem başlatmadığını söylemektedir.

HASTANE İÇİN YER TAHSİSİ YOK

Öncelikle devlet hastanesi yapımı için Hazine’den yapılmış herhangi bir tahsis işlemi bulunmamaktadır. Bu da Manavgat Milli Emlak Müdürlüğü’nün yazısı ile belgelenmektedir.  İmar Planında hastane için ayrılmış olan alan, Aşağı Işıklar Mahallesi sınırlarında bulunmakta olup onaylı imar planı, Çeltikçi, Pazarcı, Aşağıışıklar ve Demirciler’i kapsamaktadır. Daha önce Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Sözen’in açıkladığı gibi hukuki sorunların bir kısmı çözülmüş, ancak 18 uygulaması (imar uygulaması) sınırı içinde kalan Çeltikçi’deki 208 ada 8,10, 47, 48 nolu parsellerin vasıfları mera olup, bu parsellerin mera vasfının kaldırılması için kuru ot bedelleri belediye tarafından yatırılmış, 21.01.2020 tarihinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden gerekli işlemlerin yapılması istenmiştir. Ancak o tarihten bu yana İl Tarım Müdürlüğünden herhangi bir işlem tesis edilmemiştir. Tapuları ek’tedir. Bu parsellerin mera vasfı kaldırılmadan hastanenin bulunduğu bölgede 18 uygulaması (imar uygulaması) yapılması mümkün değildir.

25 Mart 2020 tarihinde belediye encümenince, belediye personeline yetki verilmiş olup, 18 uygulaması yapılabilmesi için ilgili parsellerin mera vasıflarının kaldırılması beklenmektedir.

Her zaman ki gibi Manavgat ile ilgili hiçbir konuya hakim olamayan AKP İlçe Başkanı’nın bu konuya da hakim olamadığını görüyoruz. Kuzey çevre yolu dediniz onunla ilgili de herhangi bir çalışma yok. Halkı yanlış bilgilendirmede varsınız iş icraata gelince yoksunuz.

MANAVGAT’A SAHİP ÇIKMADILAR

Hiçbir zaman Manavgat’ın değerlerine sahip çıkmamış ve Manavgat halkının sorunlarına şimdiye kadar değinmemiş olan AKP İlçe Başkanlığı’ndan bu sorunları dile getirmesini isterdik. Corona virüs nedeniyle en çok etkilenen sektörlerin en başında turizm gelmektedir. Şu anda turizm durumu içler acısıdır. Halk gerçekten ekonomik sıkıntıdan perişan ve insanlar aç. Biz kendisinden Manavgat’ta virüs nedeniyle otellerin açılmaması sonucu  işsiz kalan binlerce turizm işçilerinin, turizm emekçilerinin ve esnafın sesi olmasını isterdik. Ekonomi kötüyken virüs nedeniyle iyice çıkmaza girmiştir. İktidar partisinin ilçe başkanı olarak bu sorulara cevap vermesini istiyoruz. Turizm işçisinin, emekçisinin ve küçük esnafın durumu ne olacak. Şu anda gösterdiğimiz fotoğraflar geçtiğimiz günlerde çekildi. Side, Ilıca Kumköy’de, Gündoğdu, Evrenseki  turizm merkezlerinde bulunan dükkanların fotoğrafları. Hepsi kapalı adeta terk edilmiş şehir gibi.  Vatandaşın kira borcu, elektrik borcu, kredi kart borçları, ödenemeyen banka  kredileri, vergi borçları, SGK borçları ne olacak. Daha öncede değindiğimiz gibi yıllardır sicil affının olmayışı esnafın bankalardan kredi çekmesi neredeyse imkansız duruma gelmiştir. Ciddi mağduriyetler yaşanmaktadır.  AKP Manavgat İlçe Başkanına soruyoruz  İktidar partisinin ilçe başkanı olarak turizm işçilerinin, emekçilerinin, esnaflarının ve çiftçinin  sorunlarına  değinmeyi düşünmüyor musunuz. Halkın ekonomik sıkıntıları günden güne arttığı bu günde bunları görmemezlikten gelmeye devam  mı edeceksiniz. Manavgat turizmden dolayı yaşanan ekonomik krizden alarm veriyor. Artık vatandaş temel ihtiyaçlarını  karşılayamaz durumdadır. İmkansızlıktan elektrik borcunu ödeyemediğinden dolayı  elektriği kesilen vatandaşın sayısı her geçen gün artmaktadır. Yokluk ve yoksulluk tavan yapmıştır. Pandemi döneminde şimdiye kadar açıklanan ekonomik tedbirler yeterli olmamıştır. Sosyal devletin gerekleri yerine getirilememiştir. Esnafın,  kredi borçları üzerinden tekrar kredi çekmesi sonucu bankalara olan borcu artmıştır. İktidar partisinin ilçe başkanı olarak  bu sorunları dile getirerek  en kısa sürede halkın bu sıkıntılarına çözüm bulunmalıdır. Karşımızda halkın sorunlarından uzak hiçbir zaman sorumluluk almamış hep suçluyu başkalarında aramış iktidar partisi var. Daha öncede söylediğimiz gibi önceliğiniz halk olsun İktidar partisinin ilçe başkanı olarak turizm işçilerinin, emekçilerinin, esnafın ve  çiftçinin  sorunlarını yaşanan ekonomik krizi dile getirin. Artık halkın nabzını tutun yaşanan işsizliğe, ekonomik krize, yokluğa ve yoksulluğa çare bulun.”