DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 447.214 -0.532
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Covid-19 önlemleri otellerde israfı azaltacak!

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde bulunan ve salgın sonrasında yeniden faaliyete başlayan otellerde uygulanan Covid-19 önlemlerinin israfı azaltılması konusunda etkili olacağı belirtildi

Bütün dünyayı etkisini altına alan Covid-19 salgının ardından turizm sektöründe konaklama tesisleri yavaş yavaş açılmaya başladı. Birçok tesis halen kapalı durumda bulunurken, bazıları tatilcileri ağırlamaya başladı. Covid-19’un ardından ‘yeni normal’ diye adlandırılan dönemde turistik tesislerde en önemli konulardan birisi sosyal mesafe olarak belirlendi. Otellerde tatilcilerin yoğun olarak bulunduğu bütün alanlarda sosyal mesafe uyarıları dikkat çekerken, tesislerin restaurantlarında yeni normal kuralları çok sert ve keskin uygulanıyor.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan 5 yıldızlı otellerde geçtiğimiz yıllarda uygulanan ‘herşey dahil’ sisteminde, açık büfe uygulaması yeni normal kurallarıyla birlikte değişikliğe uğradı. Restaurantlarda masalardaki örtüler tamamen kaldırılırken, her misafirin ayrılmasından sonra masa ve sandalyeler görevliler tarafından dezenfekte ediliyor.

YENİ NORMAL KURALLARI

Geçtiğimiz yıllarda yerli ve yabancı turistler büfelerde kendileri istedikleri kadar yemek alırken, ‘yeni normal’ kurallarıyla birlikte yiyeceklere dokunamıyorlar. Personel tarafından yiyecekler tatilcilere verilirken, otellerde israfın da kısmen önlendiği belirtildi.

Manavgat’ta bulunan 5 yıldızlı Xanthe Resort Hotel’in aşçıbaşısı Bahri Kurt, yeni normal denilen döneme herkesin alışması gerektiğini belirterek, “Bu duruma alışmak hem personelimiz hemde misafirlerimiz açısından ilk başlarda oldukça zor oldu. Ama şimdi herkes alıştı” dedi. Büfelerin tamamen camla kapatıldığını ve tatilcilerin yemeklerden uzaklaştırıldığını anlatan Kurt, “Şimdi bizim arkadaşlarımız, misafirlerimiz ne kadar isterse o kadar yemek veriyor. Eskiden olduğu gibi herkesin bütün yiyeceklere, yiyeceklerin olduğu reşo denilen kapalı kaplara dokunmasının önüne geçildi” dedi. Oteli açtıktan sonra ilk önceleri bazı misafirlerin yemekleri kendilerinin almak istediğini ancak buna izin vermediklerini söyleyen Kurt, “Bizzat benim şahit olduğum bir olay, bir misafirimiz ısrarla kendisi almak istedi. Ancak biz vermedik ve ‘Yeni dönemde kurallar bu şekilde. Buna bizde alışacağız, sizde alışacaksınız’ dedik. Yeni gelen misafirlerimizin ilk başta büfeye konulan camdan dolayı tepkisi oluyor ama sonra onlarda alışıyor. Şimdi misafirlerimiz hangi yemekten ne kadar isterse ondan veriyoruz” diye konuştu.

ASLINDA DEĞİŞİKLİK YOK

Tatile gelen yerli ve yabancı turistlerin geçtiğimiz yıllarda çok yemek aldığına ve yemekleri yemedikleri için israf olduğuna yönelik özellikle sosyal medyada bazı paylaşımlar yapıldığına dikkati çeken Bahri Kurt şunları söyledi:

“Şu ana kadar benim gözlemlediğim çok fazla bir değişiklik olmadı. Kısmen azalma olmuştur ama yemekleri bizim arkadaşlarımızın vermesine rağmen, ‘doldur, doldur’ diyerek tabaklarını dolduruyoruz. Yine ziyan oluyor. Alışkanlıklardan vazgeçemiyoruz”

Mutfaklarda en önemli konunun hijyen olduğunu anlatan Kurt, “Mutfaklar, doğası gereği daha önceden de hijyen kurallarının maksimum uygulandığı yerlerdi. Yeni normal döneminde buna daha fazla dikkat ediyoruz. Misafirlerin görmediği arka kısımlarda bile artık personellerimiz, işe başlarken, ateşleri ölçülüyor ve sürekli olarak maske takıyor” diye konuştu.

RESTAURANTLARDA SOSYAL MESAFE

Otelin restaurant şefi Ferdi Coşkun’da, çalışanlara Covid-19 konusunda eğitim verildiğini, salgınla mücadele konusunda neler yapılması gerektiğini otel açılmadan önce anlattıklarını belirterek, “Restaurantta bulunan masa ve sandalyeler sosyal mesafeye göre yeniden yerleştirildi. Masa üzerinde bulunan örtüler kaldırıldı. Çatal ve bıçaklar hijyenik olarak paketli olarak servis ediliyor. Masalarda örtülerimiz vardı, onları kaldırdık. Artık misafir masadan ayrıldıktan sonra boşlar toplandıktan sonra masalar dezenfekte ile siliniyor” dedi.

MASALAR ESKİSİ GİBİ DEĞİL

Otelde ailesiyle birlikte tatil yapan 11 yaşındaki Emine Durdu Şahin’de israfın azaldığını gözlemlediğini söyleyerek, “Geçen senelerde çok fazla yemek israf ediliyordu. Bu sene yine var ama geçen yıllara göre daha iyi. Geçen senelerde masaların üzerinde yemek dolu oluyordu. Bazıları ısırılmış bırakılmış veya hiç yenmemiş yiyecekler oluyordu. Bu yıl masaların yüzde 20 kadarı böyle ama bu sefer geri kalanı çoğu bitmiş durumda” dedi.

KURALLAR ÇOK İYİ

Geçtiğimiz hafta evlenen Fatih Doğan Koca ve Kübra Koca çifti, balayı için geldikleri otelde uygulanan Covid-19 kurallarından çok memnun olduklarını söyledi. Erciyes Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Dr. Fatih Doğan Koca, daha önce konaklama tesislerinde çok fazla etkinliğe katıldıklarını ve Covid-19 öncesinde özellikle sosyal mesafe diye bir uygulamanın olmadığını söyledi. Restaurantlarda uygulanan yeni sistemin çok iyi olduğunu belirten Koca şunları söyledi:

“Restaurantlarda herkesin eli yemeklere değimiyor. Personeller maskeli bir şekilde insanlara yemeklerini veriyor. Bu anlamda çok iyi. Bizim insanımızda kimsenin olmadığı zaman her şeyi alayım diye bir düşünce var. Özellikle aç geldiğinde tabağı doldurmayı marifet zannediyorlar. Ama şimdi garsondan veya servis elemanından istediğimizde yiyebileceğimiz ölçüde istiyoruz. Mesela, 2 dilimse 2 dilim, 3 dilimse 3 dilim alıyoruz. Ama açık büfe olduğu zaman tabağı her geçen dolduruyordu. Özellikle israf konusunda da çok etkili oldu. Yiyeceğimiz kadarını istiyoruz. Mesela şimdi gittiğinizde ‘bana 3 tane balık ver’ diyemezsiniz. Ama önceden 3 balığı tabağa alıyordunuz.”

Matematik öğretmeni Kübra Koca’da yeni dönemde özellikle sosyal mesafe hijyen konusunda yapılanların çok iyi olduğunu söyledi.


Warning: Illegal string offset 'ozellikler_videOzet' in /home/u753624172/domains/akdenizpazar.com/public_html/wp-content/themes/theHaberV7/dosyalar/singlesablon/single-videogaleri.php on line 132

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde bulunan ve salgın sonrasında yeniden faaliyete başlayan otellerde uygulanan Covid-19 önlemlerinin israfı azaltılması konusunda etkili olacağı belirtildi Bütün dünyayı etkisini altına alan Covid-19 salgının ardından turizm sektöründe konaklama tesisleri yavaş yavaş açılmaya başladı. Birçok tesis halen kapalı durumda bulunurken, bazıları tatilcileri ağırlamaya başladı. Covid-19’un ardından ‘yeni normal’ diye adlandırılan dönemde turistik tesislerde […]

03 Ağustos 2020 - 11:05