Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaAntalyaManavgatCumhurbaşkanı Erdoğan: Kısa çalışma ödeneği 1 ay uzatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kısa çalışma ödeneği 1 ay uzatıldı

Not: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi youtube hesabından aktardığımız videoda, ses 2’nci dakikadan itibaren başlamaktadır. Lütfen dikkat!..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kısa çalışma ödeneğinden mevcutta yararlananların süresini bir ay daha uzatıyoruz. İş fesih sınırlaması dolayısıyla nakdi destek ücret desteği de bir ay daha devam edecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası canlı yayında açıklamalarda bulundu. Kabine toplantısında sağlıktan güvenliğe ekonomiden tarıma birçok konunun görüşüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tamam diye ifade ettiğimiz temizlik, maske mesafeden taviz vermiyoruz. Amacımız vaka sayısını da vefat sayısını da sıfıra en yakın veya sıfır noktasına çekebilmektir. Ülkemizi risk grubundan uzaklaştırmakta kararlıyız. Normalleşme takvimi çerçevesinde birkaç alan dışında tüm sektörlerde hizmet ve üretimin önünü açtık. Salgın sürecinde her kesimi verdiğimiz desteklerle ayakta tuttuk. Devletimizin tüm imkanlarını milletimizin emrine vermiş bulunuyoruz. Böylece içinden geçtiğimiz olağanüstü dönemin sıkıntılarını herkes için en aza indirmeye çalıştık” dedi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ 1 AY DAHA UZATILDI

Salgın süresince sosyal koruma kalkanı altında hanelere 6 milyarın üzerinde yardım yaptılarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kısa çalışma ödeneğinden mevcutta yararlananların süresini bir ay daha uzatıyoruz. İş fesih sınırlaması dolayısıyla nakdi destek ücret desteği de bir ay daha devam edecektir” diye konuştu.

TURİZM İÇİN YOĞUN ÇABA GÖSTERİYORUZ

Turizm sezonu için çalışmaların sürdüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Turizm sezonunun en azından bir kısmını kurtarmak için yoğun çaba gösteriyoruz. Çok yakında bu alanda sevindirici haberler bekliyoruz. Tekrar altını çizerek ifade etmek istiyorum. Sadece bizim salgının üstesinden gelmemiz yetmiyor. İş yaptığımız ülkelerin de normal düzene dönmeleri gerekiyor. Gerçekçi bir değerlendirmeyle kendimize baktığımızda bu konuda hem hazırlıklı hem de avantajlı olduğumuzu görüyoruz” dedi.

TÜRKİYE DOSTLARI İÇİNDE ÜMİT KAPISI

Irak’ta son dönemde salgını şiddetlendiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ülkede yaşayan Türkmenler başta olmak üzere, Iraklılar yardım paketini yarın göndereceklerini söyledi.  Salgının Avrupa’da önemli ölçüde kontrol altına alındığını belirten Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Güney ve Kuzey Amerika ile Asya’da salgın tüm hızıyla sürüyor. Dünya 10 milyona aşkın vaka, 500 bini aşkın ölüm ile tarihi bir imtihan veriyor. Salgının sürmesi ülke olarak bizim önümüzü görmemizi de zorlaştırıyor. Sağlık alanındaki altyapımızın ve sağlık sigorta sistemimizin gücü zaten tartışılmazdır. En zorlu şartlarda dahil pek çok sektörde çarkları döndürmeye devam etmemiz üretim gücümüzü de dünyaya ispatlamıştır. Gelişmiş ülkelerin dahi çaresiz kaldıkları her konuda Türkiye kendi kendine yetmenin ötesinde tüm dostları için ümit kapısı haline geldi. Halkımızdan tek isteğimiz bu süreçte kurallara uyarak, işlerine, üretimlerine, ülkelerine sahip çıkarak bize destek olmasıdır. Sorumlu ve gayretli tavırlarıyla Türkiye’nin büyümesine katkı sağlayan her bir vatandaşıma şükranlarımı sunuyorum”

AMAÇLARI ÜLKEMİZE DİZ ÇÖKTÜRMEKTİ

Türkiye’de belirli bir kesimin sürekli olarak devlete diz çöktürmeye çalıştığını ama başaramadığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milli gelirimizi trilyon dolar sınırına getirdiğimiz 2013 yılından başlayarak demokrasimize ve kalkınmamıza yapılan her saldırı aynı stratejinin bir parçasıydı. Amaç Türkiye’nin önünü kesmek, ülkemize diz çöktürmek, milletimizi bölmekti. Hamd olsun Allah’ın yardımı ve milletimizin dirayetli duruşu sayesinde bunu başaramadılar. Ama saldırmaktan da hiç vazgeçmediler. Sokakları karıştıramayınca yargı – emniyet darbesiyle devleti içerİden çökertmeyi denediler. Terör örgütlerini kullanarak doğrudan insanımızın hayatına kast ettiler. Buradan da istediklerini elde edemeyince ordu içindeki hainleri harekete geçirip darbeye kalkıştılar” dedi.

CUMHUR İTTİFAKINA TEŞEKKÜR

Türk Milletinin darbecilere fırsat vermediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan MHP ve Devlet Bahçeli’ye teşekkür ettiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Milletimiz darbe girişimini de sonuçsuz bırakınca sınırlarımıza dadandılar. Yine hüsrana uğrayınca ekonomimize tuzak kurdular. Salgın döneminde bile boş durmadılar. Halkı kışkırtmaya çalıştılar. Hamd olsun bu süreci de alnımızın akıyla geride bırakarak ülke ve millet düşmanlarına fırsat vermedik. 15 Temmuz gecesi milletimiz tarafından kurulan Cumhur İttifakı, halkımızın sesi, sağduyusu olarak tarihi görevler ifa etmiştir. Bu vesileyle MHP’ye ve özellikle genel başkan sayın Devlet Bahçeli’ye şükranlarımı sunuyorum”

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın