Cuma, Ocak 27, 2023
Ana SayfaEkonomiKripto paraDünya Ekonomi Forumu, tokenize edilmiş ekonomiyi tartışıyor

Dünya Ekonomi Forumu, tokenize edilmiş ekonomiyi tartışıyor

Dünya Ekonomik Forumu’ndaki (WEF) Blokzincir endüstrisinden önemli kişilerle oluşan bir panel, ekonominin gelecekte giderek daha fazla “tokenleştirileceği” sonucuna vardı. Panele göre karbon kredileri, devlet tahvilleri, döviz, elektrik, konut ve diğer gerçek dünya varlıkları blokzincirinde alınıp satılacak.

Circle CEO’su Jeremy Allaire, Bitkub Capital CEO’su Jirayut Srupsrisopa (‘’Topp’’), Finlandiya Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Timo Harraka ve Yield Guild Games Kurucu Ortağı Berly Li, ‘’Tokenized Economies, Coming Alive’’ başlıklı bir etkinlikte birlikte yer aldılar.

Topp olarak bilinen Bitkub Capital CEO’su Jirayut Srupsrisopa’a göre Tayland Merkez Bankası, 2023’ün ilk çeyreğinde Tayland bahtı toptan satış piyasası için bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) uygulamaya başlayacak. Hükümet şu anda Singapur Para Otoritesi (MAS) ile birlikte çalışıyor. İki ülke, yeni para birimini kullanıyor.

Aynı zamanda Tayland hükümetinin mevcut kripto lisansından ayrı, girişimcilerin devlet tahvilleri, döviz, elektrik birimleri, karbon kredisi ticareti dahil olmak üzere ‘’her türlü değeri tokenleştirmesine’’ olanak tanıyan bir ‘’yatırım belirteci’’ lisansı üzerinde çalıştığını vurguladı. Topp, bunun ‘’tokenleştirmenin ileriye dönük dijital ekonominin temeli olacağı’’ anlamına geldiğinin altını çizdi.

Finlandiya Ulaştırma ve Haberleşme Bakanına göre insanlar veri sahipliği yerine gizliliğe odaklanıyor

Panele katılan Finlandiya Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Timo Haraka, verilerin kendi kendine saklanmasının ileriye dönük önemli bir konu olacağını söyledi. Finlandiya’da 2014 yılında kullanıcıların verileri üzerinde mülkiyet ve kontrol sahibi olmalarına izin vermeyi amaçlayan bir dernek kuruldu. Bununla birlikte Bakana göre toplumun çoğu, şu anda veri sahipliği yerine ‘’gizliliğe’’ odaklanıyor. Bu nedenle bu tür projeler, potansiyeli kadar ilgi görmüş değil.

Etkinlikte katılımcılara, bir sonraki adımda simgeleştirilmesini bekledikleri en heyecan verici şeyin ne olduğunu düşündükleri sorulduğunda, Jeremy Allaire, birçok markanın tescilli sadakat puan sistemlerini blokzincir uygulamalarına dönüştürmek istediğini düşündüğü şeklinde yanıtladı. Ve onları diğer markalar tarafından kullanılan sistemlerle birlikte çalışabilecek bir ‘’kapalı döngü sistemi’’ yerine ‘’açık döngü sistemi’’ haline getirdiğini belirtti.

Dünya Ekonomik Forumu’na katılan katılımcıların tümü, tokenize edilmiş varlıkların geleceği konusunda genel olarak iyimser bir tavır sergiledi. Ancak token ekonomiyi gerçeğe dönüştürmek için daha net hükümet düzenlemelerine ve daha iyi kullanıcı arayüzlerine ihtiyaç duyulacağı konusunda da hemfikir görünüyorlardı.

Bu makale ilk olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır.

Investing TR

DİĞER HABERLER

Son dakika haberler