DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 444.559 -0.822
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Ersoy; “Belediyenin planında da golf sahaları yer alıyor”

Son Güncelleme :

05 Temmuz 2020 - 18:55

Ersoy; “Belediyenin planında da golf sahaları yer alıyor”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bakanlığın Manavgat Belediye Başkanlığına 9 Mart 2012’de plan yapma yetkisi verdiğini belirterek, “Süreç yeterli olmadığı için belediye ek süre istiyor. İki sefer ek süre veriyoruz. 23 Şubat 2015’te tekrar ek süre istiyor, biz tekrar süre veriyoruz. 26 Aralık 2016’da belediye plan hazırlıyor, görüşümüze sunuyor. Belediyenin planında da golf sahaları yer alıyor.” dedi. Ersoy, projenin her aşamasını Bakanlık ve belediyenin beraber hazırladığını dile getirdi. Projedeki golf sahaları önerisini doğru bulduklarını belirten Ersoy, sosyal medyada “Tarım alanları golf sahasına çevrilecek” iddialarının yer aldığını ancak tarım alanlarının korunduğunu, projede tarım alanlarına hiç dokunulmadığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılımıyla Manavgat Titreyengöl Mevkisi’nde bulunan Port River Otel’de düzenlenen “Ulualan Golf Otelleri Sivil Toplum Kuruluşları Toplantısı”nda “Manavgat Kızılağaç ve Sorgun Bölgelerindeki Plan ve Proje Çalışmaları” konulu sunum yaptı.

BELEDİYE YETKİYİ 2012’DE ALDI

Bakanlığın Manavgat Belediye Başkanlığına 9 Mart 2012’de plan yapma yetkisi verdiğini anlatan Ersoy, “Süreç yeterli olmadığı için belediye ek süre istiyor. İki sefer ek süre veriyoruz. 23 Şubat 2015’te tekrar ek süre istiyor, biz tekrar süre veriyoruz. 26 Aralık 2016’da belediye plan hazırlıyor, görüşümüze sunuyor. Belediyenin sunduğu planda da golf alanları yer alıyor.” dedi. Ersoy, projenin her aşamasını Bakanlık ve belediyenin beraber hazırladığını dile getirdi.

TARIM ALANLARINA DOKUNMADIK

Projedeki golf sahaları önerisini doğru bulduklarını belirten Ersoy, sosyal medyada “Tarım alanları golf sahasına çevrilecek” iddialarının yer aldığını ancak tarım alanlarının korunduğunu, projede tarım alanlarına hiç dokunulmadığını söyledi.

12 AY AÇIK KALACAK, 3600 EK İSTİHDAM OLACAK

Manavgat’taki proje hayata geçerse kış aylarında kapanan tesislerin, golf aktivitesiyle 12 ay açık kalmasının sağlanacağına dikkati çeken Ersoy, turizm sezonunun uzatılmasının önemli olduğunu vurguladı. Tesisler 12 ay açık kalmazsa kısa dönemde nitelikli personelin istihdamının zor olacağına dikkati çeken Ersoy, “Proje hayata geçerse başta kışın ve düşük sezonda fiyatların yukarı çekilmesine katkı sağlayacak. 3 bin 600 doğrudan istihdamı, 10 bin dolaylı istihdamı kışın dahil korunacak. Uçakların yarısı da golf dışı yolcu getirecek. Bu, daha fazla uçak getirecektir. Yani her golf uçağı, iki tane daha yeni uçak getirecektir. Bölgedeki otellerin 12 aylık açılması açısından çok fayda sağlayacaktır.” diye konuştu.

“GOLF OTELLERİ 100, 130 AVROLARA KADAR ÇIKIYOR”

Ersoy, örnek konseptlerle otellerdeki fiyatların yukarıya çekilmesi gerektiğini söyledi. “2023’te nitelikli turist hedefleyeceğiz.’ diyoruz. Herkes isteklerini söylüyor. Şapkadan tavşan çıkarmak gibi bir şey yok. Dünya bu işi nasıl yapıyorsa biz de öyle yapacağız.” ifadelerini kullanan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya nasıl yol aldıysa biz de öyle yol alacağız. Onların attığı adımların hepsini aşama aşama atacağız ki onlardan daha iyisini yaptığımız için zaman içinde onların aldığı pasta payını biz alacağız. Fiyatları da yukarı kaydırmamız lazım. Öncü olacak oteller lazım. Belek bölgesinde golf otelleriyle kışın en kötü otel ki ocak ayı dönemidir, 50-60 avrolardan veriyor. Golf otelleri 100, 130 avrolara kadar çıkıyor. Bizim bu fırsatları doğru şekilde kullanmamız gerekiyor. Bu alanları, kamu arazilerini de en değerli şekilde yatırımcıya sunmamız lazım.

ELDEKİ KAYNAKLARI DOĞRU KULLANMAK ZORUNDAYIZ

Buralardan elde ettiğimiz gelirlerle de bölgenin ihtiyaçlarını çözmemiz lazım. Sırf devletten ilave kaynakla bakın Kovid-19 öncesi-sonrası dünya çok değişiyor. Artık hiçbir ekonomi, Avrupa ülkeleri, Amerika, diğer ülkeler, hatta petrol zengini ülkeler dahil ‘Benim sınırsız kaynağım var.’ diyemiyor. Görüyorsunuz, ekonomik gelişmeleri. Onun için elinizdeki kaynakları en doğru, en değerli şeklide kullanmak zorundasınız.”

MANAVGAT’A YENİ PROJE YAPIYORUZ

Öncelikli sorunları çözmek gerektiğini anlatan Ersoy, arıtmaların yetersiz olduğunu, iki sene sonra sorun yaşanacağını, bu nedenle geçen sene kıyı bandındaki ilçeler için acil yasa değişikliği yaptıklarını dile getirdi. Çözüm odaklı çalıştıklarına dikkati çeken Ersoy, Manavgat projesinde tekne barınağı yapacaklarını, ücretsiz halk plajı konseptleri, mesire alanları, golf otelleri, engelli dostu plajlar, otoparklar, çok amaçlı spor salonları, yöresel ürünler ve deniz kaplumbağaları bakım merkezi olacağını söyledi.

BİZ GÜZEL ŞEYLER OLMASINI İSTİYORUZ

Güzel şeyler olmasını istediklerini kaydeden Ersoy, “Bizim ücretsiz halk plajı konseptlerimiz var. Bodrum’da iki sene önce biri hizmete girdi. Çeşme’de hizmete girdi. Bu sene iki tane Serik’te, Belek ve Kadriye bölgesinde beş yıldızlı, büyük kapasiteli ücretsiz halk plajları hizmete giriyor, onları da bu ay içinde hizmete alıyoruz. Manavgat’ta da ücretsiz halk plajı yapacağız. Proje olsun olmasın Bakanlık olarak biz onu yapıyoruz.” ifadelerini kullandı. Doğru projeler üzerinde çalıştıklarını vurgulayan Ersoy, yapılacak değerlendirmeler sonrası doğru kararlar almak gerektiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından program katılımcıların sorularıyla sürdü.

İLGİLİ HABERLERİ
Çavuşoğlu: ‘Şehrimiz, turizmimiz, sektörümüz siyaset üstüdür’
Bakanların katıldığı ‘Ulualan’ toplantısı