Salı, Ocak 31, 2023
Ana SayfaEğitimFakir diyerek hakaret ettiği iddia edilen öğretmene ceza

Fakir diyerek hakaret ettiği iddia edilen öğretmene ceza

Manavgat’ta Ayşegül Ö. oturduğu sitede çalışan güvenlik görevlisi Halil Ayaz’ı ‘Hurdacılar, yorgancılar, fakir, fakirlik iğrençtir’ diye hakaret edince 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dün telefonla Halil Ayaz’ı arayan ve ‘evine adam yollarım, kaç paran var ki?’ diye soran kimliği belirsiz bir kişi, “Adliyeye gel, hakimi de savcıyı da bak nasıl dövüyorum beraberinde bir gör yani. İstediğime yol veririm, istediğimi görevden alırım onlardan. Problemim yok” diye tehdit etti.

Manavgat’ın Side Mahallesi’nde 2019 Aralık ayında bir sitede güvenlik görevlisi olarak çalışan Halil Ayaz’a, site sakinlerinden Ayşegül Ö. tarafından ‘fakir’ diyerek hakaret edildi. Olay hem sitenin güvenlik kamerası hemde cep telefonuyla kaydedildi. Halil Ayaz, site yönetimine olayla ilgili bilgi verdikten sonra ilkokul öğretmenliği yapan Ayşegül Ö. hakkında savcılığa ‘hakaret’ ve ‘mobbing’ uygulamaktan suç duyurusunda bulundu. Halil Ayaz ayrıca Ayşegül Ö.’yü öğretmen olduğu için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayet etti. Olayla ilgili dava Manavgat 5’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldüğü sırada bir gün sitenin havuzunu temizleyen Halil Ayaz’ın yanına Ayşegül Ö., küçük kızıyla birlikte geldi. Halil Ayaz’ın konuşma bozukluğu yaşayan kızının üzerinden hakaret etmesi üzerine Ayşegül Ö. hakkında ayrı bir dava daha açtı.

O SÖZLERİ ŞİKAYETÇİYE SÖYLEMEDİM

Dava Manavgat 5’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde Pazartesi günü görüldü. Duruşmaya sanık Ayşegül Ö. ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmada savunma yapan Ayşegül Ö., kendisinin hakaret içerikli sözleri şikayetçiye karşı söylemediğini belirterek, “Ben kızımın istediği bebeği maddi durumumun elvermemesi nedeniyle alamadığım için kızıma fakirliğin kötü bir şey olduğunu söylemek niyeti ile ‘fakirlik iğrençtir’ diyorum. Bu kendi durumuma karşı bir isyan olarak söylediğim bir sözdür. Tanıkların beyanlarına katılmıyorum. Ben suça konu olan sözleri şikayetçiye hitaben veya onu kastederek söylemedim. Şikayetçi sitede çalışmanın verdiği avantaj ile suça konu olan sözleri söylediğim anı benim haberim olmadan çekmek suretiyle suç işlemiştir. Beraatime karar verilmesini isterim” dedi.

5 AY HAPİS CEZASI

Şikayetçi Halil Ayaz ve avukatı sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Kararını açıklayan Manavgat 5’nci Asliye Ceza Mahkemesi hakimi sanık Ayşegül Ö.’yü 5 ay  hapisle cezalandırdı. Mahkeme sanığın cezasını 6 bin lira paraya çevirdi. Mahkeme diğer sanıkların beraatine karar verdi.

YAŞADIKLARINI ANLATTI

Dün olayla ilgili Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü’ne gelen muhakkiklere de ifade veren şikayetçi Halil Ayas, olayın yerel bir internet sitesinde haber olması üzerine tehdit telefonu aldığı iddiasıyla Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek sıç duyurusunda bulundu. Emniyette ifade vermesinin ardından Halil Ayas yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Kapalı otoparkta olduğum sırada Ayşegül Ö. otomobiliyle geldi. 1 yaşındaki oğlunu araçta bırakan A.Ö, 5-6 yaşlarındaki kızını karşısına alarak ‘Fakirlik iğrençtir. Fakirlerin mezarda ölüleri bile kokar. Zengin ve asil kızım benim. Anası da zengin, dedesi de zengin, ölmemiş dedeleri zengin, ölmüş dedeleri de zengin, o mezardaki dedeleri bile zengin mezarda ki”’ diyerek bana hakarette bulundu.  Kızıyla konuşurken doğrudan beni hedef alıyor bana bakıyordu. Konuyu site yönetim ve denetimine ilettikten sonra A. Ö.hakkında suç duyurusunda bulundum.”

KÜÇÜK ÇOCUĞUM ÜZERİNDEN HAKARET

Suç duyurusunda bulunmasının ardından sitenin havuzunda çalışırken Ayşegül Ö.’nün kızıyla birlikte yanına geldiğini belirten Halil Ayaz “Fakirlerin çocukları engelli ve sakat doğar. Bunların evine ve yanına kesinlikle gitme. Böyle insanlardan uzak dur. Seni taciz ederler. Yine site yönetimi ve denetçilerinin bilgileri dahilinde şahıs hakkında suç duyurusunda bulundum. Bugün ilk dava sonuçlandı, mahkeme itiraz yolu açık olmak üzere sanığı cezalandırdı. Diğer davamız sürüyor” dedi. Gün içerisinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden arandığını belirten Halil Ayaz onlara da yaşadıklarını anlattığını belirtti.

TEHDİT İDDİASI

Olayla ilgili bir internet sitesinde haber çıktığını belirten Halil Ayas, akşam saat 19:00 sıralarında tanımadığı bir numaradan telefon geldiğini söyleyerek, “Beni aradılar, bana seni öldürürüz, seni keseriz, evine adam yollarız, fakirlerin kurşunları ağır olur, buna benzer kelimeler söylediler. Ben dedim ki, ‘Bu işin savcılığı var, bu işler böyle olmaz, savcının hakimin verdiği kararlar geçerlidir. Sizinki geçerli değildir’ Bunun üzerine telefonda ki şahıs, ‘Adliyeye gelirim, hakimi de savcıyı da döverim.  Şöyle yaparım, böyle yaparım’ dedi” diye konuştu. Halil Ayas, polise giderek, kendisini tehdit eden kişiden şikayetçi oldu.

CEP TELEFONUYLA KAYDEDİLDİ

Cep telefonuna yansıyan görüntülerde, Ayşegül Ö’nün sitenin kapalı otoparkında ‘Hurdacılar, yorgancılar’ diye bağırmasının ardından küçük bir kız çocuğuyla oynadığı, ardından Ayşegül Ö.’nün çocuğa hitaben ‘Fakirlik iğrençtir. Fakirlerin mezarda ölüleri bile kokar. Zengin ve asil kızım benim. Anası da zengin, dedesi de zengin, ölmemiş dedeleri zengin, ölmüş dedeleri de zengin, o mezardaki dedeleri bile zengin’ dediği görülüyor.

TEHDİT TELEFONU

Halil Ayaz’ı arayan kimliği belirsiz kişinin ise telefonda “Çocuğuna harçlık kaç para verebilirsin? Şimdi ben senin oraya o kadar adam göndersem ne olur? Fakirlerin kurşunları da sert olurmuş biliyorsun değil mi? Senin banka hesaplarını da ele geçiririz sıkıntı yok yani. Ne kadar paran var ki yani?” diyor. Halil Ayaz’ın ‘sen hakim ve savcı değilsin, bırak onlar karar versin demesi üzerine kimliği belirsiz kişi, “Sana bir şey söyleyeyim mi, adliyeye gel, hakimi de savcıyı da bak nasıl dövüyorum beraberinde bir gör yani. İstediğime yol veririm, istediğimi görevden alırım onlardan. Problemim yok” diyor.

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler