DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 445.000 -0.524
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Filipinler’de mahsur kalan Manavgatlı gezgin yardım bekliyor

Son Güncelleme :

15 Mayıs 2020 - 12:24

Filipinler’de mahsur kalan Manavgatlı gezgin yardım bekliyor

GÜNEYDOĞU Asya ülkelerine 4 a önce giden Manavgatlı Türk gezgin, Gökhan Ekici (32), koronovirüs salgını başlamasının ardından 2 aydır Filipinler’in Luzan adasının Quezion kentinde mahsur kaldı. Yanında bulunan parası da biten Trük gezgin Türkiye’ye dönüş için yetkililerden yardım istedi.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşayan ve bilgisayara programcılığı yapan Gökhan Ekici, gezgin olarak çeşitli ülkeleri gezip, açtığı sosyal medya kanalında gördüğü yerleri tanıtmaya karar verdi. Gezilerinden önce gideceği yerlerle ilgili araştırma yapan ve güzergahını belirleyen Gökhan Ekici, 4 ay önce Güneydoğu Asya ülkelerinden Malezya’ya gitti. Malezya’nın ardından Endonezya ve Filipinler’e geçen Ekici, bu ülkedeyken Çin’in Wuhan bölgesinden başlayan yeni tip koronavirüs salgını bütün dünyayı  etkisi altına aldı. Filipinlerden Türkiye’ye uçuşların iptal edilmesiyle Luzan Adası’nın Quezon kentinde mahsur kalan Gökhan Ekici’nin yaşamı bulunduğu bölgede sokağa çıkma yasağının ilan edilmesiyle daha da zorlaştı. Yaklaşık 2 aydır bir hostelde kalan Gökhan Ekici, üzerinde kalan son parasının da bitmesiyle sokağa atılma endişesi yaşıyor. Yetkililerden yardım isteyen Gökhan Ekici, Türkiye’ye dönüş için kendisine yardım edilmesini istiyor.

Gökhan Ekici

GEZİYE 4 AY ÖNCE BAŞLADI

Gökhan Ekici, 4 ay önce Güneydoğu Asya ülkelerine geziye çıktığını belirterek, Malezya, Endonezya ve ardından Filipinler’e geldiğini anlattı. Bu süre zarfında Malezya ve Endonezya gezilerine dair gözlemlerini youtube kanalında paylaştığını anlattı. Filipinler’in Quezon kentine geldiğinde, bulunduğu bölgede kısıtlamaların başladığını ve uçuşların iptal edildiğini anlatan Ekici, 2 aydır yaşadığı hostelde sokağa bile çıkamadıklarını anlattı.

FİLİPİNLER’DE 2 AYDIR KISITLAMA ALTINDA

Türkiye’ye dönmek için yetkililerden yardım isteyen Ekici, “2 aydır Filipinlerde mahsur durumdayım. Türkiye’ye dönüş biletim var ancak maalesef kısıtlamalardan kaynaklı sebeplerden biletimi kullanamıyorum. Bu kısıtlama sürecinde bütçemi de tükettiğimden dolayı maddi ve manevi olarak zor durumdayım. Bu bağlamda devlet yetkililerinden iverdilikle Türkiye’ye dönmek için yardım talep ediyorum” dedi.

SOKAĞA ATILMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Gökhan Ekici, üzerinde sadece 100 dolarının kaldığını belirterek, bu paranın da bitmesinin ardından bulunduğu hostelden sokağa atılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.  Bulunduğu bölgede yüksek düzeyde tayfun alarmının verildiğini belirten Gökhan Ekici, Türkiye’nin 19-21 Mayıs tarihleri için bir uçuş planladığını ancak kendisinin o uçağa binecek parasının olmadığını da sözlerine ekledi.

Numan Can Ekici, kardeşinin Türkiye getirilmesi için başta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere bütün yetkililerden yardım istedi.

“ANNEMDE BENDE ÇOK ÖZLÜYORUZ”

Gökhan Ekici’nin kardeşi Numan Can Ekici’de ağabeyinin 4 ay önce Malezya, Endonezya ve Filipinler’e seyahate çıktığını anlatarak, “Kendisiyle sadece whatsaap üzerinden iletişim kurabiliyoruz. Onun içinde bulunduğu internet bağlantısının olması gerekiyor. Bazen günlerce irtibat kuramadığımız oluyor. Bir defasında 1 hafta görüşemedik” dedi. Annesinin hasta olduğunu ve ağabeyini çok merak ettiğini söyleyen Numan  Ekici, “Bende ağabeyimi özlüyorum. Gerçi burada olduğunda çok fazla anlaşamazdık ama uzakta olunca insan kardeşinin kıymetini daha fazla anlıyor. Başta Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere devlet yetkililerimizden ağabeyimin Türkiye’ye getirilmesi için yardım istiyorum” diye konuştu.