DOLAR29,0031% 0.06
EURO31,2530% 0.09
STERLIN36,4646% 0.2
FRANG33,0369% 0.25
ALTIN1.847,74% -1,01
BITCOIN1.190.438-6.874

Görme engeli olan biri nasıl telefon kullanıyor?

Günümüzdeki teknolojik ürünler, görme engeli olan bireyler için oldukça kullanışlı bazı özellikler barındırıyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Görme engeli olan biri nasıl telefon kullanıyor?

Akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlar günümüzde bir insan için vazgeçilmez bir konumda. Ancak görme engeli olan kişiler için bu ihtiyacı karşılamak oldukça zor bir hal alıyor. İçeriğimizde görme engeli olan kişilerin telefonu nasıl kullandığına değindik.

Görme engeli olan kişilerin kullandığı uygulamalar!

24 yaşındaki Tolga Tokgöz, genellikle erkeklerde daha sık görülen genetik bir hastalık olan Leber’in Herediter Optik Nöropatisi (LHON) hastası. Bu hastalığa sahip bireyler çevresel bir görüşe sahip olsa da bakmak istenilen alanı göremiyor. Hal böyle olunca da telefon, tablet gibi teknolojik ürünleri kullanamıyor.

Tokgöz, 2 yıl önce yaşadığı hastalıktan sonra görme engelli birinin teknolojiyi nasıl kullanabileceğine kafa yordu. Bu araştırmalar sonucunda akıllı telefonlardaki “Erişilebilirlik” özelliğinden faydalanmak istedi. Tokgöz, kullandığı Apple cihazında en çok VoiceOver, Ekran Büyüteci, Dikte Özelliği ve Microsoft’a ait Seeing Al uygulamalarını kullanıyor.

Gelişmiş bir ekran okuyucusu olan VoiceOver şimdi kişileri, nesneleri, metinleri ve grafikleri her zamankinden daha ayrıntılı açıklayabiliyor. Öğelerin sesli olarak açıklanması sayesinde, ister Bluetooth klavye kullanarak ister dokunmatik ekran veya trackpad üzerinde basit hareketler yaparak ekranınızda kolayca gezinebiliyorsunuz. 

Dikte özelliği, sözcükleri ve noktalama işaretlerini yazmak yerine sesli komutlarla girmenizi sağlıyor. Seeing Al ise görme engellilerin bilişsel algısının artmasını sağlayarak, gündelik faaliyetlerindeki en önemli yardımcıları oluyor.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/gorme-engeli-olan-biri-nasil-telefon-kullaniyor

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.