Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaAntalyaManavgatGüneş enerjisiyle muz üretimi

Güneş enerjisiyle muz üretimi

Manavgat’ta geçen yıl faaliyete başlayan bimuz üretim tesisinin 170 bin metrekarelik muz serası ve 3 bin 500 metrekarelik muz ebatlama, paketleme ve sarartma tesisinin enerji ihtiyacının tamamı kurulan güneş enerji sisteminden (ges) karşılanıyor. Firma sahibi şevki öncel, muz serası ve paketleme sarartma tesisinin yıllık enerji ihtiyacının 400 bin lira olduğunu söyleyerek, “biz enerji ihtiyacımızın tamamını güneşten sağlıyoruz. Kullanmadığımız enerjiyi de şebekeye satarak gelir elde ediyoruz” dedi.

Manavgat’tın Çakış Mahallesi’nde geçen yıl, Şevki Öncel tarafından 10 milyon liralık yatırımla 170 bin metrekarelik örtü altı muz serası ve 3 bin 500 metrekarelik muz ebatlama, paketleme ve sarartma tesisi kuruldu. Yüksek dönemde 100’e yakın kişinin istihdam edildiği teknolojinin bütün yeniliklerinden faydalanılan işletmede enerji ihtiyacı kurulan GES Santralinden sağlanıyor. İşletmenin hem sera hemde paketleme tesisinde yıllık 400 bin liralık enerji ihtiyacı 320 bin dolarlık yatırımla kurulan GES santralinin ürettiği fazla elektrik ulusal enerji şebekesine satılarak gelir elde ediliyor.

Kendilerinin aslında iklimlendirme işi yaptıklarını anlatan Şevki Öncel, “Bizim tarım sektörü tecrübemiz hiç yok. Üretim yapma isteğimizden kaynaklanan bir süreç oluştu. MATSO’da bu konuyla ilgili bir iki önemli çalışma yaptı bu konuda. Sonra bizde ziraat mühendisi arkadaşlardan bilgi aldık, bu bölgede muzun sağlıklı bir şekilde örtü altında yetişeceğini analiz ettik ve böyle bir yatırımı yapmaya karar verdik” dedi. Muzun dünyada ticaretinin olduğunu söyleyen Öncel, “ Başka bir ürün değilde neden muz? Çünkü muzun dünyada bir ticareti var. Hiçbir zaman değerini kaybetmemiş. Diyebilir ki meyvenin kralı. Lezzeti herkes tarafından beğenilen bir meyve. Bu bölgede de Alanya, Anamur Gazipaşa ilçelerinde açıkta yetiştiriliyor. Dolayısıyla deneyim var, insanlar yıllarca bu ürünü üreterek Anadoluya dağıldı. Örtü altında da bölgemizin iklim şartlarından dolayı verimi de oldukça yüksek bir şekilde üretilebiliyor” diye konuştu.

Muzun ekvatoral bölge ürünü olduğunu anlatan Öncel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Muz, Ekvator bölgesinde doğal olarak yetişen bir meyve. Dolayısıyla iklim seçen bir meyve. Ekvator bölgesinde ki iklim nedir, gündüzleri 32 derece geceleri 28 derece. Muz, 3-4 derece gece gündüz sıcaklık farkında yaşayan kış görmeyen bir meyve. O bölgede doğal bir şekilde her tarafta kendiliğinden oluşan bir meyve.  Burada da örtü altında biz bu iklim şartlarını muza sağlıyoruz. Asıl mesleğimiz de ısıtma soğutma olduğu için bitkinin birinci ihtiyacını örtü altında sağlayabiliyoruz. Konuyla ilgili farklı aksiyonlar yaptık.”

İlk kurdukları 185 bin metrekarelik tesisin 170 bin metrekaresinin üretim serası, 3 bin 500 metrekaresinin de muz ebatlama, paketleme ve sarartma tesisi olduğunu anlatan Öncel, halihazırda hemen 1 kilometre yakında 75 bin metrekarelik 2’nci bir muz serasının da tamamlandığı ve ekim yapıldığını anlattı.  Sera ve paketleme tesisinde enerji ihtiyacını güneşten sağladıklarını belirten Öncel, “Isıtmada özellikle enerji çok önemli. Yaş sebze ve meyve seralarında en büyük giderlerden bir tanesi özellikle enerji. Muzda ısıtma, domates yada diğer sebzeler kadar çok sıkıntı değil yani 10 derecenin altına muz problem yaşamıyor. Yinede ekvator bitkisi olduğu için ne kadar sıcak tutarsanız, ürünün verimi, sağlığı, performansı ve lezzeti o kadar fazla oluyor” diye konuştu.

Muzun iklim seçen bir bitki olduğu için sıcaklığın çok önemli olduğunu vurgulayan Öncel şunları söyledi:

“Biz muz seralarımızda havadan suya ısı pompası kullanarak; kışın 1 ay aşırı soğuklarda ve don zamanlarında aralıksız ısıtıyoruz tesisimizi. 12 derecenin altına düşürmüyoruz. Biz, 170 bin metrekarelik ilk tesisimizi aralıksız ısıttık maliyeti 20 bin lira oldu. Fakat, böyle bir bedel bizim cebimizden çıkmadı. Bu tesiste 300 kilowattlık Günej Enerji Sistemi (GES) var. Muz sarartma tarafında ciddi anlamda bir enerji sarfiyatımız oluyor. Ürünü soğutarak saratıyoruz yada soğuk hava depolarımızda bekletiyoruz. Biz bütün enerji ihtiyacımızı çatıya 320 bin dolarlık yatırımla kurduğumuz GES’ten sağlıyoruz. Kullanmadığımız enerjinin fazlasını da şebekeye satarak işletmemize ekstra bir kazanç elde ediyoruz.”

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın