DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 444.559 -0.822
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Huzurevlerinin çalışanlarına büyük övgü

Son Güncelleme :

03 Aralık 2021 - 21:41

Huzurevlerinin çalışanlarına büyük övgü

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, çalışanların özverisi sayesinde salgın süresince aldıkları tedbirler sayesinde huzurevlerinde dünyaya örnek olan bir uygulama gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Çalışanlarımıza bir fedakarlık çağrısı yaptık. Bu çağrımıza bütün çalışanlarımız gönüllükle cevap verdiler ve 14 gün vardiya sistemiyle çalışmaya başladılar. Ne kadar teşekkür etsek, bu çalışanlarımızın özverili çalışmalarının karşılığı olmaz. Bunu biliyoruz” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ‘nün düzenlediği Huzur BOCCE 2021 Finallerini ödül töreninde konuşan Genel Müdür Orhan Koç, bütün dünyayı etkileyen koronavirüs salgını süresince yaptıkları çalışmaları anlattı. Salgın süresince önceliği kurumlarında misafir olarak kalanlara verdiklerini belirten Genel Müdür Koç, “Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemide özellikle 65 yaş üstü yaşlılarımız, sizler göz bebeklerimiz, çınarlarımız, kıymetlilerimiz olarak bütün ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizde de en önce tedbirlerle korunması gereken değerlerimiz olarak ele aldık” dedi. 65 yaş üstü yaşlılar için pandemi sürecinde birçok tedbir aldıklarını söyleyen Koç, “Tabi huzurevlerimizde sizlerle birlikte çalışanlarımızla birlikte bu tedbirleri hayata geçirerek dünyaya örnek olan çok güzel bir uygulamayı başarabildik. Sağlıkta koruyucu önleyici yaklaşımı ortaya koyan ve gerçekte istenildiği zaman pandemide çok başarılı bir süreç üretilebileceğini ortaya koyduk. Bu açıdan sizlere çok teşekkür ediyorum çünkü çok sabrettiniz, bizim ciddi manada kısıtlayıcı tedbirlerimize rağmen siz hayat tutunarak sağlıklı aktif yaşam becerilerinizi kaybetmeden bu tedbirlerle birlikte bu günlere geldik” diye konuştu.

VİRÜS ÇIKTIĞINDA HAZIRLIKLARA BAŞLADIK

Genel Müdürlük çalışanlarının salgın süresince çok büyük çaba gösterip fedakarlık yaptığını kaydeden Orhan Koç, virüs ortaya çıktığında Türkiye’ye gelmeden kurum olarak hazırlık yapmaya başladıklarını eksik olan ilaç ve temizlik maddelerinin tedarik edildiğini ve dışarıdan ziyaretlere kısıtlama getirilmeye başladığını dile getirdi. Türkiye’de ilk vakanın ilan edilmesinin ardından hazırladıkları planı adım adım uygulamaya geçirdiklerini belirten Genel Müdür Orhan Koç, “Türkiye’de ilk vakanın ilan edilmesinden hemen sonra biz sıkı tedbirlerimizi bütün kuruluşlarımızda özellikle ziyaretleri kısıtlayarak, ziyaretleri kaldırarak ve kuruluşa girecek her ürünü dezenfekte ederek, kuruluş içerisindeki çalışma palanlarını kat planlarına göre ayırarak bir dizi tedbir aldık. Tabii bunların hepsi koruyucu önleyici açıdan önemliydi. Virüsün kuruluşa girmesini önlemek açısından çok önemliydi” dedi.

BU ÖZEVERİLİ ÇALIŞMANIN KARŞILIĞI OLMAZ

Virüsün yayılım hızının ardından yaptıkları risk değerlendirmesinde çalışanlarının evlerine gidip gelmesini tehlikeli bulduklarını anlatan Genel Müdür Koç konuşmasında şunları söyledi:

“Toplum içerisinde virüsün yayılım hızı özellikle illere baktığımızda çok ciddi manada toplumun tümünü etkilemeye başladığını görünce, personelimizin evden gidip gelmesini büyük bir risk oluşturduğu gerçeğiyle karşı karşıya kaldık. Bu durumda yapmamız gereken neydi? Öncelik vereceğimiz şey, siz büyüklerimizdiniz. Bu açıdan bir fedakarlık çağrısı yaptık. Kime çalışanlarımıza. Dedik ki, ‘Siz çocuğunuzdan, sevdiğinizden, eşinizden, ailenizden adeta ayırarak 14 gün bizim kuruluşlarımızdan hiç çıkmadan hizmet verebilirmisiniz?’ Bu çağrımıza bütün çalışanlarımız gönüllükle cevap verdiler ve 14 gün vardiya sistemiyle çalışmaya başladılar. Bu açıdan kendilerine çok teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın, sayın Bakanımızın teşekkürlerini defaatlen bizatihi kendileri ifade ettiler. Yazılı teşekkür belgelerimizi de gönderdik. Ne kadar teşekkür etsek, bu çalışanlarımızın özverili çalışmalarının karşılığı olmaz. Bunu biliyoruz.

Toplum içerisinde aileden birisine bile ‘pozitif bir vaka var, hasta var’ denildiği zaman en sevdiği akrabaları bile ciddi bir mesafeyle yaklaşırken, bizim kuruluşlarımızda çalışanlarımız, bakım elemanlarımız, temizlik görevlilerimiz, hemşirelerimiz, sosyal çalışmacılarımız herkes hiç tereddüt etmeden kuruluşlarımıza kaldılar” dedi.