DOLAR28,9777% 0.2
EURO31,1445% -0.41
STERLIN36,3063% -0.44
FRANG32,8817% -0.47
ALTIN1.860,03% -1,42
BITCOIN1.272.6670.565

İnceleme başlatılmıştı: Otonom sürüş devi, operasyonlarını durdurdu!

General Motors’a bağlı çalışan otonom sürüş şirketi Cruise, operasyonlarını askıya aldığını açıkladı. Peki işin arka planında ne yatıyor?

Yayınlanma Tarihi : Google News
İnceleme başlatılmıştı: Otonom sürüş devi, operasyonlarını durdurdu!

General Motors’a bağlı olarak çalışan sürücüsüz araç şirketi Cruise, bir süredir inceleme altındaydı. Geçtiğimiz günlerde ABD’li düzenleyici kurumların lisansını iptal etmesinin ardından, tüm operasyonlarını geçici olarak askıya aldığını açıkladı.

Cruise, ABD’deki otonom testlerini askıya aldı

Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi (DMV) bu haftanın başında Cruise testlerinin “kamu güvenliği için risk yarattığını” söyledi. Buna göre şirketin sürücüsüz araçlarını yollardan kaldırmasına karar verildi. DMV, Cruise teknolojilerinin güvenlik seviyesinin yeterli olmadığını belirtti.

Kaliforniya’dan gelen bu hamle sonrasında ise Cruise’tan ilk açıklama geldi. Kamu güvenini yeniden inşa etmek ve süreçlerini incelemek istediğini belirten şirket, tüm sürücüsüz operasyonları proaktif olarak duraklatacağını açıkladı.

Ancak bu karar sadece Kaliforniya’yı değil; Phoenix, Houston, Austin, Dallas ve Miami’deki sürücüsüz test filolarını da etkileyecek. Yani ABD’de yürütülen tüm otonom testlerini durdurmuş olacak. Bu hamle, Cruise’un ticari olarak kullanılması hedeflenen robot taksi hizmetinde de büyük bir gerileme yaratacak gibi görünüyor.

Kaliforniya’nın şirket lisansını iptal etmesi, birkaç kaza olayı sonrasında geldi. Cruise araçlarının önlerinde hiçbir engel yokken ani sert frenler yaptığı ve bu yüzden kazaya karıştığı tespit edilmişti.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) ise bir süre önce Cruise’a soruşturma başlattı. Uygunsuz sert frenleme dahil olmak üzere şirketin beş kazası araştırma altına alındı, ancak henüz karar çıkmış değil. 

Konu hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/otonom-surus-cruise-operasyon-iptali

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.