Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaAsayişJandarma kırık cam parçasından 18 yıllık cinayeti aydınlattı

Jandarma kırık cam parçasından 18 yıllık cinayeti aydınlattı

Manavgat’ta 18 yıl önce Mehmet Ali Arslan’ın öldürülmesi olayı İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından Jandarma Suç Araştırma Timi’nde (JASAT) oluşturulan özel ekip tarafından çözüldü. Cinayeti A.Ü.’nün işlediği delil poşetinde bulunan kırık bir cam parçasından tespit edilirken, şüphelinin 18 yıldır yakalanma korkusuyla hiçbir kamu kurumunda işlem yaptırmadığı belirlendi

Manavgat’ın Örenşehir Mahallesi’nde bulunan Nazar Tatil Sitesi’nde 7 Ocak 2002’de bekçi Mehmet Ali Arslan öldürülerek cesedi sahile gömüldü. O dönem yapılan araştırma ve çalışma sonucunda yakalanan ve mahkemece cezalandırılan bir şüpheli, cezası Yargıtay tarafından bozulmasının ardından beraat etti.

ÖZEL EKİP OLUŞTURULDU

Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından 18 yıldır faili meçhul olan Mehmet Ali Arslan’ın cinayetinde suçlu yada suçluların yakalanması amacıyla Jandarma Suç Araştırma Timi’nde (JASAT) özel ekip oluşturuldu. Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinasyonunda olayla ilgili dosyada o dönemki tanık ifadeleri, suç delilleri ve olay yerinde yeniden çalışma yapıldı. Cinayetin olduğu bölge ve civar köylerde, yeniden yapılan araştırma ve vatandaşlarla yapılan görüşmelerin ardından JASAT ekibi, yakın bir mahallede yaşayan A.Ü.’nün şüpheli olduğunu değerlendirdi.

KAMU KURUMLARINDA İŞLEM YAPTIRMADI

Şüpheli A.Ü.’nün yapılan araştırmasında, 2002 yılından bu yana kimliğini hiç değiştirmediği ve hiçbir kamu kuruluşunda işlem yaptırmadığı belirlendi. Şüphelinin sosyo ekonomik durumunu da araştıran JASAT ekipleri, A.Ü.’nün davranışlarıyla olay tarihinden bu yana kendisini sakladığını değerlendirdi. A.Ü.’yü günlerce takip eden jandarma ekipleri, şüphelinin alkol bağımlısı olduğu, uyku problemi yaşadığı ve gece yarısında uyanarak alkol aldığını tespit etti.

PARMAK İZİ EŞLEŞTİ

Jandarma tarafından gözaltına alınan A.Ü.’nün parmak izi, olay tarihinde cinayetin işlendiği yerde bulunan ve delil olarak saklanan kırık bir cam parçasında bulunan parmak iziyle eşleşti. Şüpheli A.Ü., uzman ekip tarafından alınan ifadesinde, cinayeti kendisinin işlediğini itiraf etti.

SUÇUNU İTİRAF ETTİ

Şüpheli A.Ü., olayın olduğu gece çok alkol aldığı, tartıştığı Mehmet Ali Arslan’ın kendisini dövdüğünü söyledi. Bunun üzerine yanında taşıdığı bıçakla, Mehmet Ali Arslan’ı öldürdüğünü anlatan A. Ü., cesedi sahile taşıyarak kuma gömdüğünü söyledi. A.Ü., bu olaydan kimseye bahsetmediği gibi hiç evlenmediğini, ‘yakalanma’ korkusuyla hiçbir kamu kurumunda işlem yaptırmadığını belirtti.

AYRINTILARIYLA ANLATTI

Şüpheli A.Ü., itiraflarının ardından cumhuriyet savcısının da katıldığı ve jandarma tarafından geniş güvenlik önlemlerinin alındığı yer göstermede cinayeti nasıl işlediğini ayrıntılarıyla anlattı.

TUTUKLANDI

Jandarmada işlemleri tamamlanan şüpheli A. Ü., sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgusu yapılan A. Ü., sevk edildiği sulh ceza hakimi tarafından tutuklandı.

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın