Salı, Ocak 31, 2023
Ana SayfaAsayişKayınvalidesini öldüren sanığa 18 yıl hapis

Kayınvalidesini öldüren sanığa 18 yıl hapis

Antalya’nın Serik ilçesinde Mahir İncedayı (43) kayınvalidesi Makbule Can’a (64) giderek dargın olduğu eşiyle barıştırmasını istedi. Kayınvalidesinin kendisine hakaret etmesi üzerine sinirlenen Mahir İncedayı, kayın validesini tabancayla 8 el ateş ederek öldürdü. Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, sanık Mahir İncedayı’ya 18 yıl hapis cezası verildi.

Antalya’nın Serik ilçesinde yaşayan ve 8-10 yaşlarında iki kız çocukları bulunan Mahir İncedayı ve eşi Songül İncedayı arasında anlaşmazlık çıktı ve tartışma yaşandı. Çiftin aralarında anlaşmazlık büyüyünce Songül İncedayı evi terk ederek Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Antalya’daki bir kadın sığınma evine yerleşti. Eşinin evi terk etmesinin ardından Mahir İncedayı geçen yıl ekim ayında Ömer Bal ve Musa Kaplan adlı 2 arkadaşıyla birlikte Haskızılören Mahallesi’nde yaşayan kayınpederi Süleyman Can’ın evine hem konuşmak hemde eşiyle kendilerini barıştırılmasını istemek için gitti.

KAYINVALİDESİNİ ÖLDÜRÜP KAÇTI

Mahir İncedayı diğer arkadaşıyla otomobilde otururken, Musa Kaplan, Süleyman Can ve eşi Makbule Can’la evlerinin bahçesinde konuşmaya başladı. Bu sırada arabadan inen Mahir İncedayı, kayınvalidesinin kendisi hakkında hakaret içeren sözlerini duyunca öfkelendi. Yanında bulunan tabancasıyla kayınvalidesine 8 el ateş ederek öldüren Mahir İncedayı olay yerinden kaçtı. Olay yerinde bulunanların ihbarı üzerine adrese jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekibinin yaptığı kontrolde, Makbule Can’ın yaşamını yitirdiği belirlendi. Mahir İncedayı jandarma tarafından kısa sürede saklandığı evde yakalanarak gözaltına alındı. Jandarmada işlemleri tamamlanan Mahir İncedayı sulh ceza hakimi tarafından tutuklandı.

SAVCI HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ İSTEDİ

Olayla ilgili hazırlanan iddianame Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından mahkemeye sunuldu. İddianamede, olayın gelişimi ve cinayetin nasıl işlendiği ayrıntılı bir şekilde anlatılarak, sanık Mahir İncedayı hakkında, Makbule Can’a yönelik ‘yakın akrabayı kasten öldürmek’ ve Süleyman Can’a yönelik ‘yakın akrabayı öldürmeye teşebbüs’ suçundan cezalandırılması talep edildi.  Önceki duruşmada cumhuriyet savcısı sunduğu esas hakkındaki görüşte makbule Can’a yönelik suç nedeniyle sanığa verilecek cezada haksız tahrik indirimi yapılmasını, Süleyman Can’a yönelik ‘yakın akrabayı öldürmeye teşebbüs’ suçundan ise beraat verilmesini istedi.

SANIK AVUKATI TAHLİYE TALEP ETTİ

Davanın karar duruşması  Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davanın karar duruşmasına sanık Mahir İncedayı, tutuklu bulunduğu Antalya E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’ndan ses ve görüntü bilişi sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, davanın diğer tarafları ve avukatları da salonda hazır bulundu. Savcının esas hakkındaki görüşüne karşı savunma yapan sanık avukatı Burak Soybir, “Savcının esas hakkındaki görüşüne katılmakla birlikte, haksız tahrik hükümlerini en üst sınırdan uygulanmasını talep ediyoruz. Muvekkil oraya aile birliğini korumak amacıyla diğer tanıklarla birlikte gitmiştir. Olayda haksız tahrike uygun tüm koşullar oluşmuştur. Tutuklu kaldığı sürede dikkate alınarak, ayrıca 2 küçük kızının bulunması nedeniyle tahliyesini talep ediyorum” dedi.

Süleyman Can ve Songül İncekara’nın avukatı Ayşim Kontaş’ta, sanık hakkındaki esas hakkındaki görüşe katılmadıklarını, en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.

“2 KÜÇÜK KIZIM VAR”

Son sözü sorulan sanık Mahir İncedayı’da, “Böyle bir olay yaşandığı için çok pişmanım. 2 tane küçük kızım var, onlara bakmam gerekiyor. Her türlü adli kontrol tedbirleri ile tahliyemi talep ediyorum. Kararı adalete ve vicdana bırakıyorum” dedi.

18 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık Mahir İncedayı’ya; Süleyman Can’a yönelik eyleminden beraatine, Makbule Can’a karşı gerçekleştirdiği eylemin ise haksız tahrik altında işlendiğini belirterek 18 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti karara karşı itirazda bulunulabileceğini belirtti.

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler