Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaAsayişKayıp Gülsüm ninenin damadı ve 2 kızına cinayet davası

Kayıp Gülsüm ninenin damadı ve 2 kızına cinayet davası

ANTALYA’nın Manavgat ilçesi Evrenseki Mahallesi’nde 22 Haziran 2016’da evden ayrılıp bir daha geri dönmeyen, yapılan aramalardan da sonuç alınamayan Gülsüm Çınar’ın (92) damadı M.A. (46) hakkında ‘kasten öldürme’ ve kızları A.A. (51) ile N.Ç. (56) hakkında ‘üstsoydan yakın akrabayı kasten öldürme’ suçundan dava açıldı.
Manavgat’ın Evrenseki Mahallesi’nde yaşayan 92 yaşındaki Gülsüm Çınar, 2016 yılının Haziran ayında birlikte yaşadığı kızı A.A.’nın evinden ayrılarak, bir süre önce vefat eden eşiyle birlikte yaşadıkları eve gitti. Akşam saat 19:00 gibi gelmemesi üzerine çocukları ve torunları tarafından aranmaya başlayan Gülsüm Çınar için jandarmaya kayıp başvurusunda bulunuldu. Gülsüm Çınar’ın en son kaldığı ev merkez olmak üzere Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı, AFAD, AKUT, Antalya Büyükşehir Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi, İHH ve diğer ekipler ile iz takip köpeklerinin de aralarında bulunduğu 70 kişilik geniş katılımlı arama çalışması başlatıldı. Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı helikopterin de havadan destek verdiği ve Gülsüm Çınar’ın evi merkez alınarak yapılan aramalarda, ormanlık alanın içi, su yolları, dere yatakları, kuyular, tarla ve bahçeler didik didik arandı. Ekiplerin 5 gün boyunca gerçekleştirdiği aramalardan herhangi bir sonuç elde edilemedi. Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2016 yılında yapılan araştırma sonucunda Gülsüm Çınar’ın kaçırıldığına dair delil bulunamaması üzerine kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi.
SAVCILIK RES’EN SORUŞTURMA AÇTI
Gülsüm Çınar’dan herhangi bir şekilde haber alınamaması ve geçen süre zarfında yakınlarının ihbar ve şikayetlerini değerlendiren Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından res’en soruşturmaya başlanıldı. Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından oluşturulan özel ekip tarafından gerçekleştirilen çalışma kapsamında Gülsüm Çınar’ın çocukları, torunları, akrabaları, Evrenseki Mahallesi’nde yaşayanlar, yakınlarının o dönem çalıştığı işyerlerinde bulunan iş arkadaşları olmak üzere onlarca kişinin ifadesine başvuruldu. Gülsüm Çınar’ın bütün yakınlarının cep telefonlarını dinlemeye alan jandarma ekipleri ayrıca geriye doğru HTS incelemesi de yaptı.
ADLİ KONTROLLE SERBEST KALDILAR
Jandarma tarafından olayla ilgili olarak yapılan araştırma ve çalışma sonucunda Gülsüm Çınar’ın damadı M.A. kızları A.A. ve N.Ç. gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şüpheliler ‘adli kontrol’ şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından M.A. hakkında ‘kasten öldürme’, A.A. ve N.Ç. hakkında da ‘üstsoydan yakın akrabayı kasten öldürme’ suçundan cezalandırılmaları talebiyle iddianame hazırlanarak, şüphelilerin cezalandırılması talebiyle dava açıldı.
İDDİANAMEDEKİ BİLGİLER
Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheli M.A.’nın olay sırasında tüm gün işyerinde olduğunu söylediği ancak saat 13:30ile 17:00 arasında işyerinde bulunmadığı, temizlik işleri müdüründen saat 12:30 sıralarında ‘kayınvalidesinin kaybolduğu’ gerekçesiyle izin aldığı, şüphelinin aynı işyerinde çalışan arkadaşı B.A.’dan kendisi için işyerinde olduğu şeklinde yalancı şahitlik yapmasını istediğini, diğer iş arkadaşlarının da işyerinde olmadığını söyledikleri; Gülsüm Çınar’ın kendisine ait evin yarı hissesini bakımını yapmak şartıyla kızı şüpheli A.A.’ya 2010 yılında noter kanalıyla devrettiği, A.A.’nın, Gülsüm Çınar’a bakmaktan bıktığı ve ‘ikimizde ölelim, kurtulalım’ diye söylediği ayrıca olay günü kayıp Gülsüm Çınar’ı en son gören kişi olduğu ve kaybolduğu yer olan evin anahtarının ilk önce bulunamadığı daha sonra A.A. tarafından bulunduğu; olayın olduğu 3 gün içerisinde şüpheli M.A.’nın 34 kez A.A.’yı, 29 kez de N.Ç.’yi, şüpheli A.A.’nın 16 kez M.A.’yı, 18 kezde N.Ç.’yi, şüpheli N.Ç.’nin 2 kez M.A.’yı, 12 kez de A.A.’yı aradığının tespit edildiği belirtildi.
ŞÜPHELİ M.A. YALANCI TANIKLIK TEKLİFİNDE BULUNDU
İddianamede, jandarma tarafından tanık olarak ifadesi alınan B.A.’nın, M.A. ile Manavgat Belediyesi’nde birlikte çalıştıklarını bir süre önce M.A.’nın kendisine, ‘Seni şahit olarak yazdıracağım. Karakolda ifade vereceksin, jandarmanın sana soracağı tek bir şey var, o da 22 Haziran tarihinde benim işte olup olmadığımı soracaklar, sende benim 22 Haziran 2016 günü belediyede işyerinde olduğumu, sabahtan akşama kadar tüm gün şantiyeden ayrılmadığımı söyleyeceksin’ dediğini, kendisinin de konunun detayını bilmediği için ve onu kırmamak için ‘olur abi, sıkıntı yok’ dediğini, şu anda çalışmış olduğu Manavgat Belediyesi’nde ki işine 12 Temmuz 2016 günü başladığını dolayısıyla M.A.’nın 22 Haziran 2016 tarihinde işyerinde olup olmadığını bilmediğini, şüphelinin kendisinden ‘yalancı tanıklık’ yapmasını istediği ifadesi yer aldı.
ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI İSTENDİ
Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüphelilerin iddiaları reddettiği belirtilirken, olayın bir bütün olarak değerlendirildiğinde, şüphelilerin eylem birliği yaparak Gülsüm Çınar’ı kasten öldürdükleri, bu nedenle şüpheli M.A.’nın ömürboyu, A.A. ve N.Ç.’nin de ayrı ayrı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi. Olaya ilişkin davanın görülmesine Manavgat Ağır Ceza Mahkemesi’nde önümüzdeki günlerde başlanacak.
Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın