DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 445.000 -0.524
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Küvet mobilyalar ve muz atıkları. Burası Sarılar/Manavgat/Antalya

Son Güncelleme :

25 Aralık 2022 - 13:45

Küvet mobilyalar ve muz atıkları. Burası Sarılar/Manavgat/Antalya

Manavgat’ın  Sarılar Mahallesi Kır mevkisinde, turistlerin safari turu yaptığı yol kenarları ilçede bulunan 5 yıldızlı otellerin ve muz seralarının çöplüğüne dönüştü.

Antalya Manavgat’ta 28 Temmuz 2021’de başlayıp on gün süren orman yangınında 70 bin hektar ormanlık alan zarar gördü. Manavgat’ın Sarılar Mahallesi Kır Mevkii’nde de bazı bölgeler yangından etkilendi. Yapılaşmaya açılmayan ve kısmen ormanlık alan kısmen de tarla ve zeytin bahçelerinin bulunduğu Kır Mevkii’nde bulunan tali yollar, tur şirketlerinin safari güzergahları arasında yer alıyor. Her yıl yüksek sezonda onbinlerce kişinin safari yapmak için geçtiği yol kenarlarına, ilçede bulunan ve tadilata giren 5 yıldızlı otellerin hafriyatları, muz seralarının atıkları döküldü.

KÜVET, MOBİLYALAR VE MUZ ATIKLARI

Otel tadilatlarından çıkan inşaat atıklarının yanısıra çok sayıda küvet, mobilyalar ile çeşitli malzemelerin yanısıra muz seralarından getirilen bitki atıkları yol boyunca gelişigüzel vaziyette atılmasına tepki gösteren Sarılar Mahallesi sakinleri, yollarda ciddi bir şekilde denetim yapılmasını istedi. Vatandaşlar muz serası atıklarını döken bir kamyoneti fotoğrafını çekti.

MANAVGAT BELEDİYESİ TEMİZLEMİŞTİ

Geçen mayıs ayında aynı güzergahtaki çöplerle ilgili yapılan haberin ardından harekete geçen Manavgat Belediyesi ekipleri geniş çaplı temizlik yaptı. Manavgat Belediyesi yetkilileri, ilçede katı atıklar için döküm alanlarının belli olduğunu ancak bazı kişilerin buralara çöp dökmek yerine gelişigüzel yerlere döküm yaptığını anlattı. Yetkililer, yapılanın ‘çevrenin kasten kirletilmesi’ suçunu oluşturduğunu ve sorumluların 5 yıl hapis cezası istemiyle yargılandıklarını hatırlattı.