Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaEğitimManavgat İMKB’de Kimya Teknolojisi bölümü açıldı

Manavgat İMKB’de Kimya Teknolojisi bölümü açıldı

Manavgat’ın köklü okullarından olan İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 2020-2021 eğitim öğretim yılında Kimya Teknolojisi alanı açıldı.

Okul Müdürü İlmhan Coşkun, Kimya Teknolojisi’yle ilgili yaptıkları projenin Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından geçen ayın 26’sında onaylandığını belirtti. Kimya Teknolojisi’nde yetişmiş eleman ihtiyacının bütün dünyada en son yaşanan Covid-19 salgını ihtiyaç duyulan dezenfektan, yüzey temizleyici, kolonya gibi ürünlerin üretimi sebebiyle daha iyi anlaşıldığını söyleyen İlmhan Coşkun, “Kimya bilim olarak madde ve maddenin yapısındaki değişimleri incelemektedir. Kimyayı öğrenen öğrenciler hayatı da öğrenecektir. Kimya Teknolojisi Alanı yüksek öğretime öğrenci yetiştirmek ve kimya sektörüne ara eleman yetiştirmek amacıyla mesleki ve teknik anadolu liselerinde eğitim verir. Kimya Bölümü her geçen gün değer kazanan ve iş imkanı sağlayan bir bölümdür” dedi.

KİMYA TEKNİSYENİ

Kimya teknolojisi alanından mezun olan öğrencilerin kimya teknisyeni ünvanıyla iş bulabilecekleri gibi ÖSYM tarafından yapılan sınavlar ile başta kimyayla ilgili bölümler olmak üzere lisans ve önlisans programlarında eğitimlerine devam edebileceğini anlatan İlmhan Coşkun, “Öğrencilerimiz 9’ncu, 10’ncu  ve 11’nci sınıflarda kimya eğitimi alıp laboratuvar kurallarını, kimyasal maddeleri, deneylerde kullanılan araç ve gereçleri tanıyacaklar. 12’nci sınıfta ise haftanın üç günü kendi alanlarında staj yapma imkanı bulacaklar. İlaç,  boya  petrokimya, gübre, kimya laboratuarları ,çimento, tekstil gibi pek çok alanda staj yapacaklar” diye konuştu.

BU ALANA İHTİYAÇ VAR

Okul olarak öğrencilere her türlü desteği vereceklerini belirten Müdür Coşkun, “Sonuç olarak yaşadığımız salgın süreci göstermiştir ki bölgenin ve ilçemizin bu alanda olan ihtiyacını karşılama düşüncesiyle yola çıktık. Bilime ve Fen’e ilgisi olan araştırmayı deney yapmayı seven öğrencilerimizi İMKB  Mesleki ve Teknik Anadolu  Lisesi olarak aramızda görmekten ve onlara bu yolda rehberlik etmekten mutluluk duyacağız” dedi. İlmhan Coşkun bölümün açılması konusunda kendilerine yardımcı olan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Türköz’e teşekkür etti.

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın