Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaAntalyaManavgatManavgat yangınının yaraları sarılıyor

Manavgat yangınının yaraları sarılıyor

Geçtiğimiz Temmuz ayında yaklaşık 60 bin hektarlık alanın yandığı Manavgat, yaşanmış en büyük yangın felaketi olarak kayıtlara geçti. Felaket sonrası devlet seferber oldu, vatandaşların yaraları büyük bir hızla sarılıyor.

Türkiye, geçtiğimiz yıl Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangınlarıyla sarsıldı. 28 Temmuz’da Antalya’da başlayan ve pek çok kente yayılan yangınlar, tüm ülkenin yüreğini yaktı. Başta Akdeniz ve Ege olmak üzere 49 ilde çıkan orman yangınında 8 kişi hayatını kaybetti, yüzbinlerce hektar orman küle döndü, birçok hayvan da telef oldu. Yaklaşık 60 bin hektarlık alanın yandığı Manavgat, yaşanmış en büyük yangın felaketi olarak kayıtlara geçti.

TAŞ EVLER İNŞA EDİLDİ

Felaket sonrası devlet seferber oldu, vatandaşların yaraları sarılmaya başlandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; evlerini yangında kaybedenlere yenilerinin yapılması için harekete geçti. Yangın mağdurlarına önce konteynerler verildi.

Bir yıl içinde de Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) aracılığıyla Alanya, Akseki, Gündoğmuş ve Manavgat’ta toplam 900 afet konutunun, bölge mimarisine uygun 2’şer katlı taş evler inşa edilmesine başlandı. Birçok konut tamamlanırken, yangın ihtimaline karşın evlerin inşasında yanmaz malzemeler kullanıldı. Mağdur aileler, devlet desteğiyle yapılan yeni konutlarına kavuştu.

CUMHURBAŞKANI BENİ TELEFONLA ARADI

4 çocuk babası Mithat Akça (64), 10 yaşından beri çiftçilik yapıyor. Kalemler Köyü’nde çıkan yangında, evini ve traktörünü kaybetti. Afet bölgesini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akça’ya traktörlerinin yenileneceğini ve en kısa sürede gönderileceğini söyledi. 3 gün içinde yeni traktörüne kavuştu. Geçtiğimiz günlerde ise yeni evine yerleşen Mithat Akça, “Yangın, 25 dakika içinde tüm köyü küle çevirdi. O kadar şiddetli bir rüzgar vardı ki ateş önüne gelen her şeyi yaktı yıktı.

Yangından hemen sonra Cumhurbaşkanımız köyümüze geldi. Omzuma elini koydu, “Sana yeni traktör göndereceğim” dedi. Cumhurbaşkanımız, 3 gün sonra beni bir daha arayarak, “Traktörün geliyor, haberin olsun” diye konuştu. Allah ondan ve milletimizden razı olsun. Yeni evimizden memnunum, evimiz çok güzel. Allah böyle felaket göstermesin bir daha” ifadelerini kullandı.

O KADAR GÜZEL O KADAR ÖZEL

Süleyman Özcan (55), hayvancılıkla uğraşıyor. Bin bir emekle yaptığı evini yangında kaybetti. Devletin desteğiyle yeniden ayağa kalkan Özcan, şöyle konuştu: “Devletimiz bir gün içinde köyümüze geldi. A’dan Z’ye her şeyden yardım geldi. Yeni evlerimize kıymet biçemeyiz. O kadar güzel o kadar özel yaptılar. İçi dışı çok kaliteli oldu.”

ANAHTARIMIZI TESLİM ALDIK

Urkıya Özen (62) ve Ahmet Özen (64) çifti ise 36 yıldır evli. Tüm birikimleri, bir saat içinde küle döndü. Devlet yetkililerin her türlü ihtiyaçlarını karşıladığını belirten Urkıya Özen, şunları söyledi: “Çok şükür yanan evimizin yerine yenisi yapıldı, anahtarımızı teslim aldık ve içinde oturuyoruz. Yarım saatte kocaman köy ve çevresi yandı. Hepimiz ölebilirdik. Allah bir daha göstermesin”

ESKİNİN MAZİSİ VAR YENİSİ DE ÇOK GÜZEL

Rıfat Akça (68), tam 42 yıl şoförlük yaptı. Yangından sonra işleri bozuldu ve mesleğini bıraktı. Afetten 3 gün sonra 50 bin lira yardım parası aldı. Akça, yangın günü devletin yanlarında olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Evlerimiz çok güzel oldu. Yeni evimizin her şeyinden çok memnunuz. Köyümün böyle olacağı hiç aklımdan geçmemişti. İlk başta tanıyamadım. Eski evimin mazisi, hatıraları vardı. Yeni evim çok ferah ve çok geniş inşa edildi. Allah devletimizden razı olsun.”

YENİ MOTOR VERDİLER

Fatih Tunç (17) lise öğrencisi. Sağlık personeli olmayı hedefliyor. “Babamın 50 yıllık emeği saatler içerisinde gözümüzün önünde yandı” diyor ve ekliyor: “Köy alev alevdi. Çok büyük bir felaketti. Motorum yandı. Konya Büyükşehir Belediye başkanımız bana bir motor verdi. Şuan hala kullanıyorum motoru. Yangın felaketinde milletin yanından duran herkesten Allah razı olsun.”

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın