DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 446.354 -1.085
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Manavgatlı avukatlardan tepki

Son Güncelleme :

23 Haziran 2020 - 15:16

Manavgatlı avukatlardan tepki

Ankara’da baro başkanlarına yapılan müdahaleye, Antalya’nın Manavgat ilçesinde avukatlar tepki gösterdi.

Baro başkanlarının ‘Savunma yürüyor’ eyleminin son gününde Ankara’da toplanmasına yönelik müdahaleye karşı Antalya Barosu avukatları Manavgat’ta tepki gösterdi.  Manavgat Adliyesi binası önünde toplanan avukatlar, baro başkalarına yönelik müdahaleyi kınadı.

Gazetecilere açıklama yapan Antalya Barosu Manavgat Temsilcisi Avukat Umut Sertçelik, “Savunma için sembolik olarak yürüyen baro başkanlarımıza Ankara girişinde yapılan haksız ve hukuka aykırı polis müdahalesini kabul etmiyoruz. Her yurttaşımız için geçerli olması gereken anayasal ve demokratik bir hakkın onbinlerce meslektaşımızı temsil eden baro başkanlarımıza tanınmamasının artık herhangi bir kavramla izah edilecek bir yönü kalmamıştır.

Baro başkanlarına yapılan bu saldırı savunmaya, biz avukatlara ve daha vahimi avukatlarla birlikte halkın hak arama özgürlüğüne yapılmıştır. Bu saldırı esnasında kolluk kuvvetlerinin bazı baro başkanlarını darp ettiğini üzülerek ve dehşet içinde izledik. Anayasal bir hak olan toplantı ve yürüyüş hakkının kanunsuz emirlerle fiziksel olarak engellenmesi hakkın gasp edilmesidir. Bu müdahale hukuk ve demokrasi tarihimizde kara bir leke olarak yer alacaktır.

Sağlık ve güvenlik sebebiyle tek başına yürüyen baro başkanlarına yönelik bu tutum karşısında savunmanın ve baro başkanlarımızın yanındayız.

Baro başkanlarının bu demokratik ve anayasal hakkının engellenmesine devam edilmesi halinde tüm meslektaşlarımızı kitlesel olarak hukuki mücadeleye devam edeceğimizi bildiririz” diye konuştu.

Açıklamanın bitiminde yapılan uygulamayı alkışlarla protesto eden avukatlar, bir süre adliye bahçesinde oturdu.