DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 446.354 -1.085
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Manavgat’ta 25 bıçak darbesine ömür boyu hapis

Son Güncelleme :

01 Temmuz 2020 - 10:32

Manavgat’ta 25 bıçak darbesine ömür boyu hapis

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde imam nikahlı eşi Halime Şenal’ı (31) 25 bıçak darbesiyle öldüren Ümit Gür’e (40) ömür boyu hapis cezası verildi. Mahkeme, sanığa iyi hal indirimi uygulamadı.

Manavgat’ta yaşayan ve her ikisi de evli olan Ümit Gür ve Halime Şenal 2 yıl birlikte oldu. Çiftin bir çocukları dünyaya geldi. Bir süre sonra ise Halime Şenal, çocuğu da bırakıp Ümit Gür’ü terk etti. Manavgat’ın Ilıca Mahallesi Kumköy Turizm Bölgesinde 23 Temmuz 2019 gece yarısı çiftin arasında yaşanan tartışmada Ümit Gür, genç kadını 25 bıçak darbesiyle öldürdü. Olay yerinin çevresindeki iş yerlerinin güvenlik kameralarını inceleyen ekipler, genç kadının gece iş çıkışında Ümit Gür ile tartıştığını, şahsın daha sonra genç kadını bıçaklayarak öldürdüğünü belirledi. Jandarma ekipleri, kısa süreli bir çalışmanın ardından cinayet zanlısı Ümit Gür’ü saklandığı yerde yakaladı. Zanlı ilk ifadesinde Halime Şenkal ile kıskançlık nedeniyle tartıştığını ve boğuşma sırasında bıçakladığını söyledi.

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, otopsi sonucunda Halime Şenal’ın vücudunda 17’si öldürücü 25 bıçak darbesi bulunduğu, ölüm sebebinin iç organ kaybı olarak belirtildiği ifade edilerek, “Müşterek çocuğun bakımı nedeniyle maktule karşı husumet besleyen ve maktulü öldürme düşüncesini kendisinde benimseyen şüphelinin olay günü maktulü öldürme amacıyla ekmek bıçağını yanına alıp, maktulün işten çıkış saatini beklediği, maktulü gece saatiyle atıl (boş) alana götürüp, yaşanan tartışmanın akabinde vücuduna çok sayıda tek başına öldürücü nitelikte bıçak saplamak suretiyle tasarlayarak kasten öldürdüğü anlaşılmıştır” denildi.

Olayla ilgili dava Manavgat 2nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dün yapılan davanın karar duruşmasına sanık Ümit Gür Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile tutuklu bulunduğu Alanya Cezaevi’nden katılırken, tarafların avukatları ve sanığın yakınları salonda hazır bulundu.

Öldürülen Halime Şenal’ın avukatı Hatice Kübra Turan, savcının esas hakkındaki görüşüne kısmen katılmadıklarını belirterek, sanığın tasarlayarak ve vahşice adam öldürmekten ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ile cezalandırılmasını talep etti. Turan ayrıca Türk Ceza Kanunu’nda suçların altsoy ve üstsoy akrabalara yönelik işlemesinin ceza artırım sebebi olduğunu belirterek, “Halime Şenal ve sanık Ümit Gür, imam nikahlı beraberlik yaşamıştır. Dubleks bir evde Ümit Gür’ün resmi nikahlı eşi alt katta, imam nikahlı eşi üst katta yaşamıştır. Halime Şenal hamileliğini bu evde geçirmiştir. Medeni Kanunumuz imam nikahlı eşi kabul etmemekle birlikte çiftin müşterek çocuğunun olduğu gerçeğinden hareketle aralarında akrabalık ilişkisi tesis tedilmiştir. Bu nedenle sanığa ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Sanık avukatlarından Semih Şeker’de sanığın yanında taşıdığı ekmek bıçağının daha önce kendi çocuklarıyla aralarında çıkan bir tartışma nedeniyle olduğunu belirterek, olayın bir anda gerçekleştiğini söyledi. Sanığın sabit bir ikametgah sahibi olduğunu ve suç vasfının değişme ihtimali olduğunu anlatan avukat Şeker, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Duruşmada savcı, esas hakkındaki görüşünü yineleyerek, sanığın kasten öldürme suçunun sabit olduğunu bu nedenle ömür boyu hapis cezası verilmesini talep etti.

Son sözü sorulan sanık Ümit Gür, ‘pişmanım’ dedi.

Verilen aranın ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti sanık Ümit Gür’e, itiraz yolu açık olmak üzere ömür boyu hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti kararında sanığa iyi hal indirimi uygulamadı

Duruşmanın ardından Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği üyeleriyle birlikte basın açıklaması yapan Avukat Hatice Kübra Turan, “İmam nikahlı eşi tarafından 25 bıçak darbesiyle öldürülen Halime Şenal’ın cinayet dosyası için buradaydık.  Bugün davanın karar duruşması yapıldı. Mahkeme Türk Ceza Kanunu 81/1 maddesine göre ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası verdi. Biz 25 bıçak darbesi olması nedeniyle tasarlayarak ve canavarca hislerle öldürme suçundan hüküm kurulmasını talep ettik. Ama heyet müebbet müebbet hapis cezasına hükmetti. Bu karara istinaf yoluyla itiraz edeceğiz” dedi.