Salı, Ocak 31, 2023
Ana SayfaAntalyaManavgatManavgat'ta akılalmaz dolandırıcılık!

Manavgat’ta akılalmaz dolandırıcılık!

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde yaşayan Dursun Mutlu (66) ve Veli Mutlu (78) annelerinden miras kalan tarlayı 2013 yılında 1 milyon 400 bin liraya işadamı H.Y.’ye sattı. Satıştan 10 gün sonra, bahse konu tarlayı daha önce kendisine satıldığını iddia eden Sedat Kan, Adana Ceyhan’da açtığı dava sonucu iki kardeşin bütün menkul ve gayrimenkullerine bloke konuldu. Bugüne kadar yaptıkları hukuk mücadelesinden bir sonuç alamayan kardeşlerden 78 yaşındaki Veli Mutlu’nun üzüntüden dolayı daha önce bulunan rahatsızlığı şiddetlenerek sol bacağı diz altından kesildi. Dursun ve Veli Mutlu kardeşler, yetkililerden yardım bekliyor.

Manavgat’ın Kızılağaç Mahallesi’nde seyyar pazarcılık yapan Dursun Mutlu ve yıllarca inşaat amelesi olarak çalışıp emekli olan Veli Mutlu’nun annelerinden kalan tarlaları bölgenin turizm teşvik alanı olması ve Manavgat Belediyesi’nin yaptığı imar çalışması sonucu yapılan 18 uygulaması sonucunda birçok hak sahibinin de içinde olduğu 32 dönümlük bir parsel olarak bir araya toplandı. Nifrit deresi kenarında ve denize 500 metre mesafede bulunan parsele Manavgat’lı işadamlarından H.Y. 2013 yılında talip oldu. Parselin diğer sahiplerinden hisseleri tek tek toplayan H.Y., en son kalan Dursun ve Veli Mutlu kardeşlerle irtibata geçti. H.Y.’nin avukatının ofisinde yapılan görüşmede her iki kardeş ellerindeki hisseleri 1 milyon 400 bin lira karşılığında satmayı kabul etti. İşadamı H.Y., belirtilen rakamın yüksek olduğu bu nedenle kendisinin de hesabının bulunduğu özel bir banka şubesinde hesap açtırarak paraları oraya yatırabileceğini söylemesi üzerine iki kardeş ertesi günü banka şubesine gitti. Dursun ve Veli Mutu kardeşlere bankada hesap açtırılırken, imzalatılan çeşitli formlar arasında ‘gerekli olacak’ denilerek boş bir kağıda da ad soyad ve imzaları alındı ve hesaplarına ayrı ayrı 700’er bin lira yatırıldı. İşadamı H.Y.’nin, kısa bir süre sonra başka bir işadamına sattığı parsel üzerine 5 yıldızlı bir otel inşa edildi.

ADANA CEYHAN’DA DAVA AÇILDI

Ağabey Veli Mutlu, aldıkları paranın tamamını bankada değerlendirirken, kardeşi Dursun Mutlu, paranın bir kısmını çekerek arsa aldı. Bir ay sonra bankaya giderek paranın aylık gelirini almak isteyen Veli Mutlu’ya banka görevlileri, hesabının üzerinde Adana Ceyhan’da açılan bir dava nedeniyle bloke konulduğunu söyledi. Bankadan çıkıp, kardeşi Dursun Mutlu’nun yanına gelen Veli Mutlu, çocuklarını da devreye sokarak, hiç gitmedikleri ve tanıdıklarının olmadığı Adana Ceyhan’da ki dava hakkında araştırma yaptı. Yaptıkları araştırma sonucunda Adana’nın Ceyhan ilçesinde yaşayan ve daha önce Manavgat’ta bir firmada şoförlük yapan S.K.’nın kendileri hakkında ‘Bahsekonu parseldeki hisselerini daha önce kendisine satma sözü verdiği, kendisinin bunun için bir taksiyle Manavgat’a gelerek tapu dairesinin 20 metre yanında 1 milyon 400 bin lira ödeme yaptığı ve karşılığında imzalarının olduğu bir sözleşme yaptıklarını’ belirtip dava açtığını tespit etti. Dursun Mutlu ve Veli Mutlu kardeşler, S.K.’nın davayla birlikte banka hesaplarına, taşınır ve taşınmaz bütün gayrimenkullerine bloke koydurduğu tespit etti.

SUÇ DUYURULARI TAKİPSİZLİKLE SONUÇLANDI

Dursun ve Veli Mutlu kardeşler, S.K., işadamı H.Y. ve olayla ilgili gördükleri kişiler hakkında yaptıkları suç duyuruları takipsizlikle sonuçlandı. Suç duyurularından birisinde kendileri hakkında satış sözleşmesi olarak ibraz edilen belge, İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan 6 günde incelenerek gönderildi.

BANKADA BOŞ KAĞIT İMZALADIK

Dursun Mutlu, işadamı H.Y.’nin annesinden kalan arazini de bulunduğu parseldeki hisseleri topladığını ve bir Perşembe günü akşamüzeri kendisinin pazar yerinde malzemeleri toplarken gelerek, abisiyle kendisinin de hissesini almak istediğini söyledi. Kendisini abisiyle görüştüğünü, Cuma günü gelen telefon üzerine H.Y.’nin avukatının ofisine gittiklerini anlatan Dursun Mutlu, “Büroda bizimle ‘hissenize ne istersiniz’ diye pazarlığa tutuştular. Abim, kişi başı 1 milyon lira istedi, H.Y., 500 bin lira teklif etti. Aramızda konuştuk ama uzlaşamadık, Biz kalkmaya karar verince H.Y.’nin avukatı, ‘kişi başı 700 bin lirada anlaşın, helalleşin’ dedi. Biz 700 bin liraya anlaştık. Bir süre sonra tapu devri ve paramızı almak için özel bir bankanın Manavgat şubesine gitti. Bankada H.Y. ve avukatı vardı. Orada da konuştuk. Rakam yüksek olduğu için bankada hesap açmamız gerektiği söyendi. Bizde bankada hesap açmaya karar verdik. Bu sırada bir kadın görevli bizim işlemlerimizi yaptı. Biz müdürün odasında konuşurken, kadın görevli gelerek, ‘Evraklarınız tamam’ dedi. Biz vezne kısmına gitti. Bize sarı renkli evraklar çıkardı, evrakların içinde de beyaz boş bir kağıt vardı. Evrakları imzaladık. Kadın görevli beyaz kağıda da ‘adınızı soyadınızı yazın ve imzalayın’ dedi. Hatta ben adımı yazarkeni N, yerine M harfini yazdım yanlışlıkla, onu düzelttim. Kadın görevli bana ‘Önemli değil, üst tarafını biz dolduracağız zaten’ dedi. Hesaplarımıza paralarımız yatırıldı ardından notere gittik ve vekaletnameyi verdik” diye konuştu.

HESAPLAR BLOKE EDİLDİ

Aradan bir süre geçince ağabeyinin pazar yerine geldiğini söyleyen Dursun Mutlu, “Bana ‘aylığını aldın mı’ dedi. Bende almadığımız söyledim. Bana ‘ya aylığa varıncaya kadar her şeye ipotek (bloke) konulmuş’ dedi. Bende neden olduğunu sorunca, ‘Sebebini bilmiyorum’ dedi. Hemen banka şubesine gittiğimde benim hesabımda herhangi bir şey yoktu.  Birkaç gün sonra ben paranın bir kısmını çekerek arsa satın aldım. Bir süre sonra benim hesabıma da bloke geldi. Sadece hesabıma değil, oturduğum evime, arsama, arabama, üzerime ne varsa herşey bloke konuldu” dedi.

MEDİNE’DE YAŞAYAN BİRİNE SATIŞ

Yaptıkları araştırma sonucunda Adana Ceyhan’da yaşayan S.K.’nın, arsanın satışından 10 gün sonra kendileri hakkında dava açtığını anlatan Dursun Mutlu, “Ben ve abim S.K.’yı hiç görmedik. Şu anda sokakta görsek tanımayız. Elinde bizim imzalarımız olan bir kağıtla Ceyhan’da bizim hakkımızda dava açmış. Dava dilekçesinde, ‘Dursun ve Veli Mutlu’ya hisselerini satın almak karşılığında Manavgat Tapu Dairesi’ne 20 metre uzakta, caddede bir arabanın içinde 1 milyon 400 bin lira ödedim. Bu da aramızda sözleşme’ diyerek imzalarımız olan kağıdı mahkemeye vermiş. Biz o adamı hiç görmedik, telefonla bile konuşmuşluğumuz yok. Biz sadece bankada boş kağıda imza attık, o da bankanın uygulaması diye düşündük” diye konuştu. S.K.’nın daha önce Manavgat’ta bir firmada asgari ücretle çalışan bir şoför olduğunu öğrendiklerini söyleyen Dursun Mutlu, S.K.’nın bizden aldığını iddia ettiği sözleşmeyi dava açtıktan sonra 1 milyon 400 bin liraya Medine’de ikamet eden başka birine sattığını söylediği

DERDİMİZİ ANLATAMADIK

Veli Mutlu’da H.Y.’ye satışı yaptıkları tarlayı 18 uygulaması geçmesinden önce senelerce pamuk ektiklerini söyleyerek, yaşadıklarını anlattı. Bu olay nedeniyle çok mağdur olduklarını ve haklarını aramak için mücadele ettiklerini dile getiren Veli Mutlu, “Elimizle bir yere ulaşamadık. Hangi dalı tuttuysak tuttuğumuz dal kırıldı. Biz hukuki bir yol bulup kendimizi savunamadık, derdimizi anlatamadık” dedi. Karşı tarafın zengin olduğunu ve her türlü hukuki mücadeleyi sürdürebildiklerini anlatan Veli Mutlu, “Bu adamlar parayı bize yedirmeyecekler. Ötekilere 300-500 verdilerse,bize parayı fazla verdiler ya, bunların intikamı bu, başka bir şey değil” dedi.

ÜZÜNTÜDEN RAHATSIZLIĞI ARTTI VE BACAĞI KESİLDİ

Daha önceden bacağında hafif bir rahatsızlığının olduğunu söyleyen Veli Mutlu, bu olayların üzüntüsüyle rahatsızlığının arttığını ve geçen ekim ayında bacağının diz kapağının altından kesildiğini anlattı. Dursun Mutlu ve Veli Mutlu kardeşler, sadece bir arsa satışı yaptıklarını ancak başlarına birçok iş geldiğini anlatarak, yetkililerden sorunlarının çözümü için yardım beklediklerini söyledi.

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler