Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaSağlıkKoronavirüsManavgat’ta bir Covid19 kahramanı

Manavgat’ta bir Covid19 kahramanı

ANTALYA’nın Manavgat ilçesi devlet hastanesinde Covid19 hastalarının tedavilerinin sürdüğü yoğun bakım servisinde temizlik görevlisi olarak çalışırken virüs kaparak rahatsızlanan ve 17 gün süresince ağır bir rahatsızlık geçiren Hasan Denizli, iyileşince aynı serviste gönüllü olarak çalışmaya devam etti. “Hastane yöneticileri beni başka bir servise vermek istedi ancak ben bu hastalığı geçirdiğim, birebir yaşadığım için burada hastalara yardımcı olmak istedim” diyen Hasan Denizli, iyileştikten sonra 8 defa kan plazması vererek 8 Covid19 hastasının hayatını kurtarılmasına yardımcı olduğu için mutlu olduğunu belirtti.

Manavgat Devlet Hastanesi’nde geçen Nisan ayında işçi statüsünde temizlik görevlisi olarak ağır Covid 19 hastalarının tedavi edildiği ve kırmızı alan olarak nitelenen yoğun bakım servisinde çalışmaya başlayan Hasan Denizli (34), 5 Ağustos tarihinde Covid19 virüsü kaparak hastalandı. Tedavisi önce evde ardından aynı hastanede yoğun bakım servisinde yapılan Hasan Denizli, 17 gün sonra 22 Ağustos tarihinde tamamen iyileşerek taburcu edildi. Bir süre evinde istirahat eden Hasan Denizli, yeniden işbaşı yaptığında kendi isteğiyle ağır durumdaki entübe edilen Covid19 hastalarının tedavilerinin sürdüğü yoğun bakım servisinde çalışmak istedi.

TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ

Hastane yönetiminin de bu isteği kabul etmesiyle yoğun bakım servisinde çalışmaya devam eden Hasan Denizli, Covid19 hastaları için hayati dönemde önemli olan kan plazması ihtiyacı olduğunu duyunca Türk Kızılayı Antalya Kan Merkezi’ne başvurdu. Tamamen iyileştikten bu yana yaklaşık her 10 günde bir plazma veren Hasan Denizli bugüne kadar Covid19 hastalığına yakalanan 8 kişinin hayatının kurtulmasını sağladı. Hasan Denizli’nin yaptığı fedakarlıklar hastane yönetiminin dikkatini çekerken, Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Çınar tarafından kendisine teşekkür belgesi verildi.

ÇOK BÜYÜK FEDAKARLIK ÖRNEĞİ

Hasan Denizli’ye teşekkür plaketi veren Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Çınar’da “Kendisi yoğun bakım servisinde çalışırken, maalesef Covid19 hastalığına yakalandı. 17 gün devam eden ağır bir süreçten sonra iyileşti ve tekrar görevine başladı. Görevine döndükten sonra kendisine, ‘Ağır bir Covid19 rahatsızlığı geçirdin. Seni izole servise değil de daha hafif bir yere alalım’ dedik. Kendisi bize, ‘Hocam ben Covid19 hastalığını yaşadım. Hastalığın ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum. Burada en ağır durumda olan hastalarla ben çalışmak istiyorum, onlara yardımcı olmak istiyorum’ deyince bizde anlayış gösterdik. Çok büyük bir fedakarlık göstererek aynı serviste çalışmaya devam etti” dedi.

8 DEFA PLAZMA VERDİ

Covid 19 virüsü kaparak rahatsızlananların iyileştirilmesi için kan plazması naklinin tedavi için geliştirilen etkili yöntemlerden biri olduğunu belirten başhekim Çınar, “ Hasan aynı zamanda plazma vericisi olarak Kızılay kan merkezimize düzenli olarak plazma vermeye başladı. Bu dönemde plazma Covid19 antikorlarına karşı geliştirilen bir yöntem. Bu sadece Covid19 geçiren kişilerden elde edilebilecek bir ürün. Hasan 8 defa plazma vererek, 8 kişinin hayatının kurtulmasına vesile olmuştur. Bu çalışmalarından dolayı biz hastane yönetimi olarak kendisine teşekkür belgesi veriyoruz” diye konuştu.

YENİDEN AYNI SERVİSTE ÇALIŞMAK İSTEDİM

Manavgat Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde yaklaşık 9 aydır çalıştığını söyleyen Hasan Denizli, “Ağustos ayının 5’inde çok ağır bir şekilde Covid19 rahatsızlığı geçirdim. Tedavi sürecim 17 gün sürdü, iyileştim. Yeniden yoğun bakım servisinde çalışmaya başladım. Hastalığı çok ağır bir şekilde atlatmıştım. Hastane yöneticileri beni başka bir servise vermek istedi ancak ben bu hastalığı geçirdiğim, birebir yaşadığım için burada hastalara yardımcı olmak istedim. Hastalara ne kadar iyi bakılırsa daha iyi oluyorlar. Serviste temizlik yapıyorum, yatan hastaların tüm temizlikle ilgili işlemlerini yapıyorum. Ben hastaların neler yaşadığını ve ne durumda olduklarını bildiğim için burada çalışmaya devam ediyor, hastalara yardım yapıyorum” dedi.

Hasan Denizli

HASTALIK GEÇİRENLERE PLAZMA ÇAĞRISI

Hastalığa yakalananların iyileşmesi için Covid19 rahatsızlığı geçirenlerin kan plazmalarının önemli olduğunu ve buna ihtiyaç duyulduğunu öğrendiğini anlatan Denizli, “Covid tedavimi tamamladıktan sonra plazma ihtiyacının olduğunu öğrendim. Bugüne kadar 8 defa plazma verdim, 8 kişiyi iyileşmesine yardımcı oldum. Bu çok iyi bir his. Bu hastalığı atlatan tüm vatandaşları plazma vermeye davet ediyorum. Bunun herhangi bir zararı yok, faydası var. İnsanları kurtarmak, yaşamalarını sağlamak güzel bir duygu” dite konuştu.

MASKE, MESAFE, HİJYEN

Kimsenin Covid19’dan korkmaması gerektiğini ancak çok dikkatli olması gerektiğini çünkü Covid19’un ölümcül olabildiğini söyleyen Hasan Denizli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vatandaşlar bu hastalıktan korkmamalı. Mesafeye dikkat etmeli ve maske takmalılar. Özellikle hijyene dikkat etsinler. Nerede olursa olsun hijyen önemli. Günde 10 defa 20 defa ellerini yıkasınlar. Temizliğimize dikkat etmemiz lazım. Bu virüs ister istemez bulaşıyor, onun için hijyen hijyen hijyen.

İnsanlar Covid19 olduğu zaman bunu saklamaları yanlış. Çünkü hastalığı saklarsa başka birilerinin yanına gittiği zaman bulaştırır. Hastalık bulaştıkça daha çok çoğalır ve bu bize zarar verir. Hasta olanlar için ‘evde kal, kendini ve çevre koru’ diyorum”

2021’DE COVID’SİZ BİR DÜNYA

2020 yılının tüm dünyada yaşayan insanlar için başta Covid19 olmak üzere bir çok zorluklar geçtiğini belirten Hasan Denizli, “2021 yılında Covidsiz bir dünya, ve vatandaşlarımızın birlik ve beraberlik içinde olmalarını bekliyorum” diye konuştu.

tiktok beğeni

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın