DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 446.354 -1.085
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Manavgat’ta cemaat Perşembe pazarına sığmadı

Son Güncelleme :

29 Mayıs 2020 - 16:39

Manavgat’ta cemaat Perşembe pazarına sığmadı

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde Perşembe kapalı pazaryerinde kılınan Cuma namazı öncesinde imam cemaate sosyal mesafe uyarısı yaptı. Cuma namazı için gelen vatandaşlar Pazar yerine sığmayıp yola taştı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında yaklaşık 2 ay önce camiler ibadete kapatıldı. Ülke genelinde normalleşme çabaları çerçevesinde hafta içinde cami bahçeleri, okul bahçeleri ve müsait olan alanlarda cemaatle Cuma namazı kılınması serbest bırakıldı. Antalya’nın Manavgat ilçesinde de, Cuma namazı, kapalı pazaryerleri, okul ve cami bahçelerinde eda edildi. Manavgat’ın en büyük kapalı Pazar yerlerinden olan Perşembe kapalı pazarı da 750 kişilik bir cemaat için Cuma namazı için hazırlandı. Cuma namazı kılmak için gelen vatandaşlara Kızılay tarafından maske ve el dezenfektanı, Manavgat Belediyesi tarafından su dağıtıldı.

İMAMDAN SOSYAL MESAFE VE MASKE UYARISI

Pazaryerinde Manavgat Belediyesi tarafından sosyal mesafeye uygun bir şekilde yapılan işaretlemeler sayesinde vatandaşlar yanlarında getirdikleri seccadeleri sererek oturdu. Cuma namazından önce imam, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüs salgının olduğunu hatırlatarak vatandaşları sosyal mesafeyi korumaları ve maske takmaları konusunda uyardı. Pazaryerinde 750 kişilik olarak hazırlanan namaz kılma yeri yetmeyince vatandaşlar caddeye taştı. Caddede Cuma namazını kılan vatandaşlarında sosyal mesafeyi korudukları görüldü.

CAMİLERİMİZE KAVUŞMANIN HEYECANI

Cuma namazından önce imam okuduğu hutbede, bütün Cuma gününün Müslümanlar için bayram günü olduğunu hatırlatarak, “Salgın hastalık sebebiyle bir süredir kapalı olan camilerimizin kapıları da bugün azizi milletimize ve değerli milletimize açılıyor, açıldı. İstanbul’un fethinin coşkusuyla camilerimize kavuşmanın sevincini bir arada yaşıyoruz. Bizileri saf saf huzuruna kabul eden, dizen, cemaat olma coşkusunu yeniden yaşatan rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun” dedi. İmam hutbede, ayrıca salgın hastalıktan korunmak için sosyal mesafenin önemine işaret et ve namaz bitiminde de bu mesafenin korunmasını isteyerek, sadece farz namazın kılınacağını, sünnetlerin evde kılınmasını istedi.

KIZILAY’DAN MASKE DAĞITIMI

Diğer taraftan Manavgat’ta çeşitli camilerde ve namaz kılınan yerlerde Cuma namazından önce Kızılay Manavgat Şube Başkanlığı tarafından 2 bin maske ve koruyucu el dezenfektanı dağıtıldı.