Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaAsayişManavgat'ta dolandırıcıların ses kaydı

Manavgat’ta dolandırıcıların ses kaydı

Antalya’nın Manavgat ilçesinde geçen salı günü, Necla Can’ı telefonla arayıp, kendisini başsavcı olarak tanıtan ve adının dolandırıcılık olayına  karıştığını söyleyen 3 kişinin polis tarafından yakalandığı telefonla dolandırıcılık olayının ses kaydı ortaya çıktı.

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yapılan açıklamada, salı günü Necla Can’ın telefon ile aranarak kendini cumhuriyet başsavcısı olarak tanıtan bir şüphelinin, adına 4 hat açıldığı, kimliği kullanılmak suretiyle dolandırıcılık eylemlerine karışıldığı, altını ve parası bulunup bulunmadığının sorduğu, vatandaşımızı bankaya para çekmek amacıyla şüphelinin yönlendirdiği bilgisi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturmaya başlanıldığı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğünce yapılan tahkikat neticesinde müştekiye bankadan para çektirme işlemi yapılmadan para çekilmiş gibi hazırlık yapılmak suretiyle müştekinin ikamet adresinin çevresinde gerekli tedbirlerin alındığı, ayakkabı içerisine bırakılan anahtarı almak suretiyle ikamete giren bir şüphelinin suç üstü yakalandı. Şüphelinin olay yerine yanında başka iki şüpheli ile geldiğinin tespit edilmesi üzerine diğer iki şüphelinin de Serik’te polis ekiplerince yakalandı.”

İran uyruklu A.T. ile otomobille kaçan K.T. ve K.G. verdikleri ifadede kendilerini bir başka şüphelinin yönlendirdiğini söyledi. Manavgat Sulh Ceza Hakimliğine sevkedilen 3 şüpheli tutuklanırken, olaya karıştığı iddia edilen bir şüpheli aranıyor.

OLAYA İLİŞKİN SES KAYDI

Diğer taraftan Necla Can’ı arayan şüphelinin onu yönlendirdiği ses kaydı ortaya çıktı. Polisle işbirliği yapan Necla Can’ın bankadan para diye aldığı kağıtlarla geldiği evinde, kendisin arayan şüpheliyle telefonla yaptığı konuşmada; şüpheli kişi önce polis merkezinde adres tespitinin yapıldığını ve evin etrafında bulunan işyerleri ve binalar olup olmadığını sordu. Ardından bankada şüpheli bir durumla karşılaşıp karşılaşmadığını soran telefondaki şüpheli, “Ablacım, size bankada paraları verirken, seri numaraları, barkod numaraları alındı. Siz sıkıntı yaşamayın diye. Şimdi şahısları biz birazdan tespit edeceğiz. Bankada çalışan memureden tespit ettik. Gözaltı sürecini başlatacağız. Ayşe Çınar adlı bir bayan senin kimliğini kullanmış, kredi kartı almış. Bu kartla da kuyumculardan altın alışverişi yapmış. Herbir karttan 5  bin lira çekip altın almış” dedi. Ayşe Çınar’ın ifadesinin alındığını söyleyen telefondaki şüpheli kişi, Ayşe Çınar’ın ifadesinde ‘Ben onlara para verdim, onlarda bana altın verdi’ dediğini söyledi. Bunların yalan söylediklerini bildiğimiz için bu kadını gözaltına aldık” diye konuştu. Evde başka altın, takı gibi ziynet eşyası olup olmadığını soran telefondaki şüpheli kişi, evde bulunan takı, ziynet ve para olup olmadığını sordu. Olumlu cevap alan telefondaki şüpheli kişi, Necla Can’a polise gidip, Ayşe Çınar ve diğerlerinden ‘benim bilgim dışında kimlik bilgilerimi kullandıkları için ben bunlardan şikayetçi ve davacıyım’ demesi konusunda yönlendirme yaparak tavsiyede bulundu. Şüpheli kişi, bankadan çekilen paralar ve evdeki altın takıların siyah poşete konulmasını istiyor.

VATANDAŞLARA UYARI

Yetkililer, telefonla kendilerini polis, jandarma ve savcı gibi tanıtan kişilere vatandaşların itibar etmemesini isteyerek, “Devletin hukuki işlemlerde yaptıkları bellidir. Bir kişi hakkında suç şüphesi varsa karakola davet edilerek veya yakalama kararıyla yakalanarak ifadesi polis merkezinde, jandarma karakolunda veya adliyede savcılık tarafından alınır. Hiçbir kamu görevlisi vatandaşlardan para veya altın istemez. Bu tür durumlarla karşılaşan vatandaşlarımız en yakın polis veya jandarma karakoluna başvursun yada 112 Acil Çağrı Merkezi’nin arayarak yardım istesin” dedi.

‘SESSİZ KONUŞARAK POLİSE DURUMU SÖYLEDİM’

Olayın ardından gazetecilere açıklama yapan Necla Can, Salı günü sabah saatlerinde telefon geldiğini, arayan kişinin kendisini polis olarak tanıttıktan sonra adının kuyumcu soygununa karıştığını söylediğini anlattı. Daha sonra aynı kişinin kendisini savcı olduğunu söylediği biriyle görüştürdüğünü aktaran Necla Can, “‘Seni takibe aldık sakın korkma biz sana yardımcı olacağız ama ailene dahi bir şey söylemeyeceksin kendi aramızda halledeceğiz, biz seninle diyaloğa geçeceğiz’ dediler. Sonra dediklerini yapmaya karar verdim. Üstümü giyindim şüphelenmesin diye anneme çarşıya gittiğimi söyledim. Telefonu hoparlöre aldım yola devam ettim. Karakola yaklaşmadan önce biraz geride telefonumu bıraktım. Memurlara yaklaşıp işaretle ‘bakar mısınız’ dedim. Polis geldi sessiz konuşarak polise durumu söyledim. ‘Beni şu an bankaya yönlendiriyorlar’ dedim. Polis de sağ olsun ‘Biz senin arkandan geliyoruz’ dediler. Ben sonra devam ettim. Gittim bankaya. O arada polis memuru bankadakilere durumu anlattı. Para yerine, kağıtları paketleyip verdiler. Parayı aldım direkt yola düştüm” dedi.

‘EVİME DÖNDÜĞÜMDE POLİSLER KELEPÇELİ GÖTÜRÜYORLARDI’

Eve geldiğinde polislerin de kendisini takip ettiğini kaydeden Necla Can, şöyle dedi:

“Evin kapısına geldim. Telefondaki ‘kapıya yanaştınız mı’ dedi. ‘Evet’ dedim. ‘Yukarıya çıkın’ dedi. Eve çıktım. Evdekilerin bulunduğu odanın kapısını örttüm. Polisleri odaya aldım. Telefon açık bu arada el işaretiyle memurlarla konuşmaya çalıştık. Sonra ‘parayı siyah bir poşete koy 3 defa bağla, buzdolabına koy’ dediler. Parayı buzdolabına koydum. Kullanmadığım bir ayakkabının içine anahtarı koydum aşağı indim. Evime döndüğümde polisler kelepçeli götürüyorlardı o ara karşı karşıya geldim. Korkudan bakamadım.”

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın