Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaEkonomiManavgat'ta güneş enerjili tekne üretildi

Manavgat’ta güneş enerjili tekne üretildi

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde bulunan tersanede güneş enerjili katamaran üretildi. Tekneyi  üreten firmanın sahibi Ramazan Taş, maliyeti 400 bin lira olan teknenin 3 yıl içinde kendisini amorti edeceğini belirtti.

Isparta Valiliği’nin içmesuyu havzası olan göllerde fosil yakıt kullanan teknelerin kullanımının yasaklanmasının ardından Manavgat tersanesinde güneş enerjili katamaran üretildi. Hafif olması için özel bir alüminyumdan üretilen ve ‘Öncü1’ adı verilen katamaranın liman kayıtları Manavgat’ta yapıldı. Çobanyıldızı Yatçılık’ın sahibi Ramazan Taş, bu katamarandan 3 tane daha sipariş verildiğini ancak yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle turizm kötü gittiği için diğer siparişlerin şu anda beklemeye alındığını söyledi.

3 YILDA KENDİNİ AMORTİ EDECEK

Bölgede ilk defa böyle bir tekne üretildiğini anlatan Ramazan Taş, “Bu tekne Isparta’da gölde yüzecek. Isparta Valiliği içmesuyu havzası olan göllerde benzinli ve dizel motorlu tekneleri yasakladı. Bu yüzden biz buna güneş paneliyle çalışan elektirikli motorlar koyduk. Teknenin kendisini hafif olması için özel alüminyumdan yaptık. Bölgede ilk defa elektrikli motorlu tekne üretildi. Uzun ömürlü ve hafif bir tekne. 400 bin liraya mal oldu. Maliyetinin büyük kısmını elektrik panelleri ve motoru tuttu. 3 yıl içerisinde kendisini amorti edeceğini düşünüyorum” dedi.

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın