Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaEkonomiManavgat'ta 'KOBİ Gelişim Destek Programı' anlatıldı

Manavgat’ta ‘KOBİ Gelişim Destek Programı’ anlatıldı

Manavgat’ta MATSO ve KOSGEB Antalya İl Müdürlüğü iş birliğiyle Kobi Gelişim Destek Programı toplantısı düzenlendi.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Antalya İl Müdürlüğü iş birliğiyle Kobi Gelişim Destek Programı anlatıldı. MATSO Meclis Toplantı Salonu’nda yoğun katılımla gerçekleştirilen toplantıya MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, KOSGEB Antalya İl Müdürü Dr. İbrahim uğur Erkış, uzman Güneş Ulutürk ve üyeler katıldı.

KOBİ DESTEKLERİ

Toplantının açılışında konuşan MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, üyelerin desteklerden faydalanması için çaba gösterdiklerini belirterek, seminerin verimli geçmesini diledi. KOSGEB’in, 2019 yılından bu yana imalatçı KOBİ’lere yönelik ‘İmalat Sanayinde Dijitalleşme’ başlıklı çağrılarının kapsamını genişleterek, destek limitlerini artırdığını kaydeden Başkan Güngör, KOSGEB’in ‘İmalat Sanayinde Dijitalleşme’ çağrısı ile KOBİ’lerin rekabetçiliklerinin ve verimliliklerinin arttırılması kapsamında imalatçı KOBİ’lerin makine teçhizat alımları için 1,5 milyon TL’ye kadar, dijital teknolojiler geliştiren imalatçı KOBİ’lerin 2 milyon TL’ye kadar, dijital teknolojileri üretim süreçlerine dahil eden imalatçı KOBİ’lerin 2 milyon TL’ye kadar destekleneceğini söyledi.

MATSO ÜYELERİ DE FAYDALANMALI

MATSO üyelerinin bu desteklerden faydalanması için çaba gösterdiklerini ifade eden Başkan Güngör, bu kapsamda KOSGEB ile birlikte bilgilendirme toplantısı düzenlediklerini kaydetti. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 2022 yılı Ağustos ayı verilerine göre Manavgat’ta imalat sanayinde üretim yapan 503 işletme ve bu işletmelerde 2681 çalışan bulunduğunu ifade eden Başkan Güngör, amaçlarının bu işletmelerin desteklerinden faydalanarak Manavgat için önemli ölçüde katkı sağlaması olduğunu vurguladı. KOSGEB Antalya İl Müdürü Dr. İbrahim Uğur Erkış’ın MATSO üyelerinin desteklerden faydalanması için seminer ve bilgilendirme konusunda daima yardımcı olduğunu kaydeden Başkan Güngör, “Saygıdeğer Müdürüm Manavgat’ımıza, odamıza, MATSO üyelerimize önem veriyor. Üyelerime yönelik düzenlemiş olduğu bilgilendirmek için düzenlediğimiz toplantılarda her zaman bizlere destek oluyor. Bu özveri için kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi.

İMALAT SANAYİİNE DESTEK

KOSGEB İl Müdürü Dr. İbrahim Uğur Erkış da belirli aralıklarla Manavgat’a gelip destekleri anlattıklarını ifade ederek, seminer ve toplantıların hep ilgi gördüğünü söyledi. Daha fazla KOBİ’nin destekten faydalanması için çaba gösterdiklerini anlatan Erkış, MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör’ün oda üyelerine faydalı olabilmek ve daha fazla kişinin desteklerden faydalanması için çaba gösterdiğini söyledi. Erkış, “KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında imalat sanayi sektöründe milli imkânlar ağırlıklı olarak dijitalleşme amacıyla yürütülen 2022-01 Proje Teklif Çağrısı kapsamında işletme başına 900.000 TL’ye kadar geri ödemesiz, 1.100.000 TL’ye kadar geri ödemeli (teminat veya KGF kefaleti karşılığı) olmak üzere toplam 2.000.000 TL’ye kadar destek verildiğini ve 2022-02 Proje Teklif Çağrısı kapsamında işletme başına 400.000 TL’ye kadar geri ödemesiz, 1.600.000 TL’ye kadar geri ödemeli (teminat veya KGF kefaleti karşılığı) olmak üzere toplam 2.000.000 TL’ye kadar destek verilecek” dedi.

KOBİLER TEKNOLOJİYLE TANIŞMALI

Bu destekteki amacın imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin modern teknolojiler ve iş modelleriyle çalışma kapasitelerinin geliştirilmesi, verimliliklerinin artırılması, ürün ve üretim süreçlerinin kalite standartlarına uygun hale getirilmesi ile imalat sanayi KOBİ’lerinin ulusal ve uluslararası rekabet güçlerinin artırılması olduğunu söyledi. Müdür Erkış, yaptığı sunumla ‘İşletme Geliştirme Destek Programı’nı anlattı. Sunum sonunda katılımcıların soruları yanıtlandı.

Toplantı sonunda MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, verdiği bilgiler için KOSGEB İl Müdürü Dr. İbrahim Uğur Erkış’a, uzman Güneş Ulutürk’e ve toplantıya katılan tüm üyelere teşekkür etti.

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın