Salı, Ocak 31, 2023
Ana SayfaAsayişManavgat’ta Rabia Çerçi cinayeti davasında karar verildi

Manavgat’ta Rabia Çerçi cinayeti davasında karar verildi

Manavgat’ta otomobile ateş edilmesi sonucu Rabia Çerçi’nin (19) hayatını kaybettiği olayla ilgili davada sanık Hasan Hüseyin Demir’e toplam 34 yıl hapis cezası verildi. Duruşmada son sözü sorulan Hasan Hüseyin Demir, “Vicdan azabı çekiyorum, benim böyle bir kastım yoktu, tüfek tamamen kaza ile ateş aldı” dedi.

Manavgat’ta geçen 4 Eylül gece yarısı pompalı tüfekle açılan ateş sonucu park halindeki bir otomobilde bulunan bir çocuk annesi Rabia Çerçi (19) hayatını kaybetti. Otomobilde bulunan Nazif Genç başından hafif yaralandı. Genç kadının katil zanlısı Hasan Hüseyin Demir (30), bir akrabasının tavsiyesiyle polise teslim oldu. Adliyeye sevk edilen Hasan Hüseyin Demir, sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı. Olayla ilgili Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, öncesinde yaşanılanlar aktarılarak, sanık Hasan Hüseyin Demir’in Rabia Çerçi’ye karşı ‘olası kastla adam öldürme’, Nazif Genç’e karşı ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçunu işlediği belirtildi.

MÜTALAADA OLASI KASTLA ÖLDÜRME SUÇU

Davada savcı tarafından sunulan esas hakkındaki görüşte, sanık Hasan Hüseyin Demir’in, sanığın tüfekle Nafiz Genç’in gelmesini beklediği, Nafiz Genç’in aracını görür görmez yanına gidip yakın mesafeden ateş ettiği, bu haliyle öldürme kastının açık olduğu ancak elinde olmayan nedenlerle eylemini tamamlayamadığını bu nedenle Nafzi Genç’e yönelik ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçunu işlediği, o sırada arka koltukta oturan Rabia Çerçi’yi vurabileceğini öngörmesine rağmen eylemine devam ettiği ve eylemin sonucu olarak Rabia Çerçi’nin öldüğü, bu nedenle ‘olası  kastla öldürme’ suçundan cezalandırılması istendi.

ERTEKİN KÖK: “NAFİZ GENÇ BAŞIYLA HAREKET EDİNCE TÜFEK ATEŞ ALDI”

Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşması yapıldı. Duruşmaya tutuklu sanık Hasan Hüseyin Demir ile başka bir suçtan tutuklu olan şikayetçi Nazif Genç, Alanya Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, vefat eden Rabia Çerçi’nin annesiyle, tarafların avukatları salonda hazır bulundu. Sanık avukatı Ertekin Kök, yaptığı savunmada müvekkilinin öldürme kastının olmadığını belirterek, “Bize göre olay silahlı tehdit veya Nafiz Genç’teki basit yaralamadır. Ancak Nafiz Genç’in başıyla hareket yapması sonucu tüfek ateş almıştır, burada kast durumu söz konusu değildir. Ayrıca Rabia Çerçi’nin yaralanması öldürücü bölgeden olmamıştır. Biz maktülün hastaneye geç götürüldüğünü düşünüyoruz. Olası kastın şartları gerçekleşmemiştir. Nafiz Genç’e karşı beraatini, Rabia Çerçi’ye yönelik meydana gelen olayda ise suçun vasıf ve mahiyetinin değişmesi ihtimali nedeniyle müvekkilimizin tahliyesini ve beraatini talep ederiz” dedi.

VİCDAN AZABI ÇEKİYORUM

Sanık Hasan Hüseyin Demir’de yaptığı savunmada, “Böyle bir olay içerisinde olduğum için pişmanım, vicdan azabı çekiyorum. Benim böyle bir kastım yoktu. Tüfek tamamen kaza ile ateş aldı. Ben kimseye kasten ateş etmedim, ölenin ailesine başsağlığı diliyorum” dedi.

Ölen Rabia Çerçi’nin annesi Ümit Cava sanıktan şikayetçi olduğunu söyledi.

İNDİRİMSİZ 34 YIL HAPİS CEZASI

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık Hasan Hüseyin Demir’i Rabia Çerçi’ye yönelik eyleminden dolayı 24, Nafiz Genç’e yönelik eylemi için 10 olmak üzere toplam 24 yıl hapis cezasıyla verdi. İtiraz yolu açık olmak üzere verilen kararda mahkeme heyeti indirim uygulamadı.

ADALETE OLAN GÜVENİ DESTEKLEDİ

Davada kararın çıkmasının ardından açıklama yapan şikayetçi Ümit Cava’nın avukatı Sevda Ünlü, mahkemenin isabetli bir karar verdiğini söyledi. Kararın diğer dosyalar açısından emsal oluşturabileceğini belirten avukat Sevda Ünlü, “Mahkeme heyeti üst sınırdan bir hapis cezasına hükmetti. Sonuçta bir yaşa hakkı söz konusu burada. Ailenin de karar tepkisi olumlu yönde ve adalete olan güvenimizi  destekledi” diye konuştu

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler