DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 445.000 -0.524
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Manavgat’ta suç mağdurları için yeni müdürlük

Son Güncelleme :

01 Aralık 2021 - 15:30

Manavgat’ta suç mağdurları için yeni müdürlük

Manavgat Adliyesi’nde Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü kuruldu. Manavgat Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz, suç nedeniyle mağduriyetlerin bazen katlanarak arttığını belirterek, müdürlüğün kurulmasının önemli olduğunu söyledi.

Manavgat Adliyesi’nde mağdurlara daha fazla yardımcı olmak için Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü kuruldu. Müdürlüğün faaliyete geçmesi ve yapılabilecek çalışmalarla ilgili olarak Manavgat adliyesinde toplantı düzenlendi. Toplantıya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdiresi Ayşenur Değirmenci, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yusuf Tunç, Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Ceylan, İlçe Sağlık Müdürü Mustafa Er, İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü İsmail Kılıç, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Süleyman Karakaya, Manavgat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Şükrü Yıldırım ve diğer yetkililer katıldı.

MAĞDURLARIN YAŞADIKLARI

Toplantıda konuşan Manavgat Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz, suç oluştuktan sonra ortada iki taraflı mağduriyetlerin oluştuğunu belirterek, “Bu mağduriyetlerden biri doğrudan suçtan mağdur olanlar. Birde suçu işleyenin cezaevine girdikten sonra ailesinin yaşadığı mağduriyet” dedi. Geçtiğimiz günlerde izlediği bir filmin kendisini çok etkilediğini anlatan Başsavcı Yılmaz, “Filmde bir kişi suç işledikten sonra Konya’da cezaevine gidiyor. Cezaevine giderken Antalya’nın Zeytinköy semtinde bir tanıdığına kız çocuğunu emanet ediyor. Adam cezaevinden izinli çıkıp kız çocuğunu görmeye gidiyor. Bu arada emanet bıraktığı kız çocuğu öldüğü için onun yerine başka birini geçirmişler. Sonuçta adam cezaevine 7-8 kişiyi daha öldürerek geriye dönüyor” dedi.

MAĞDURLAR İÇİN ADLİ GÖRÜŞME ODALARI

Filmde yansıtıldığı gibi suçta kimlerin nasıl mağdur olacağının bilinemeyeceğini anlatan Başsavcı Yılmaz, “İşlenen suçta bir asli mağdur var. Bu mağdurlar için adli süreç konusunda yardımcı olmak için çeşitli çalışmalarımız var. Ayrıca adli görüşme odalarımız kuruldu. Burada mağdurlar gerektiğinde uzmanlar eşliğinde yaşadıklarını anlatabiliyorlar. Birde, mağdurlar özellikle kadın ve çocuklar mahkemede kendilerini tam ifade edemeyebiliyor. Mübaşirden çekiniyor, izleyiciden çekiniyor bazen sanıktan çekiniyor. Bu odalar kanalıyla doğrudan mahkemelerde ifade vermeleri sağlandı” dedi. Suçun asli mağdurlarının mağduriyetlerinin kısmen de olsa giderilmesi için çeşitli psiko sosyal desteklerinde şart olduğunu anlatan Başsavcı Yılmaz, bu konuda bütün kurumlarla işbirliği yapılması gerektiğinin altını çizdi.

GERİDE BIRAKILAN VE TERK EDİLMİŞ BİR HAYAT

Suçu işleyeninde bir ailesinin olduğunu ve çoğunlukla onlarında özellikle çocukların dolaylı yoldan mağdur olduklarını kaydeden Başsavcı Yılmaz,  “Öyle durumlar var ki, suçu işleyene ailesi, arkadaşları hepsi sırtını dönüyor. Baba cezaevinde, çocuğu dışarıda. Aslında geride bir hayat kalıyor. Bırakılan, terk edilmiş bir hayat. Biz devlet olarak burada ne yapabiliriz. Bizim sınırımız belli, sınırımızı aşan yerlerde koordinasyon ve destek anlamında bu işi birlikte koordine etmeliyiz” dedi.

BOŞANMALARDA TARAFLARI BİR ARAYA GETİRMEK ÖNEMLİ

Benzeri durumların boşanma davalarında da görüldüğünü aktaran Başsavcı Yılmaz, “Biz, boşanma sürecinde ne yapabiliyoruz, eşleri bir araya getirebiliyor muyuz? Birbirinden uzaklaşan insanlar sağlıklı iletişim kurabilir mi? Kuramıyor. Nihai itibariyle boşanma oranları artmış. Eşleri bir araya getirerek en azından konuşabilmelerinin yollarını aramalıyız” diye konuştu.

KIRILGAN GRUPLARA YÖNELİK ONARICI ADALET

Toplantıda konuşan Manavgat Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdiresi Ayşenur Değirmenci’de kurumun kuruluş amacı ve işleyişi hakkında bilgi verdi. Değirmenci kurumun kuruluş amacı hakkında şu bilgileri verdi:

“Adli süreçte mağdurlara ve kırılgan gruplara yönelik onarıcı adalet ve sosyal hukuk devlet ilkeleri çerçevesinde etkin, sürdürülebilir ve ulaşılabilir mağdur destek sistemi kurulması hedeflenmiştir. Suç mağdurlarını bilgilendirme, yönlendirme, psiko sosyal destek  müdürlükle kurulmuş olup ülkemiz genelinde de yaygınlaştırılmaya devam etmektedir. Şu anda 161 adliyede müdürlük kurulmuştur.”