Salı, Ocak 31, 2023
Ana SayfaAntalyaManavgatManavgat’ta Ulualan’a golf yatırımı tepkisi

Manavgat’ta Ulualan’a golf yatırımı tepkisi

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde Ulualan Mevkii’ne yapılması planlanan 4 golf alanı basın açıklamasıyla protesto edildi.

Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu (MUKP) tarafından Ulualan’da bulunan model uçak pistinde düzenlenen basın açıklamasına, platform üyesi sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından platform sözcüsü ve Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Özcan’ın okuduğu basın açıklamasında, Manavgat halkının golfe ve yatırıma karşı olmadıklarını belirtilerek,  Oymapınar’ın golf için daha uygun olduğunu ve hazırlanan mevcut Ulualan golf planının acil olarak iptal edilmesini istedikleri ifade edildi.

ULUALAN MANAVGAT’IN GELECEĞİ

Ulualan bölgesinin Manavgat’ın geleceği olduğu ifade edilen açıklamada, “sahil bandında henüz yapılaşmamış, konumu Akdeniz’e kıyısı, Manavgat Irmağı doğal yapısı ve orman alanları ile bütünleşen doğal yapısı ile bölge halkımız için çok büyük önem arz eden ender nitelikteki boş alanlardan birisidir” denildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanan planla, Ulualan bölgesindeki 3 bin dönümlük alanda, 3 tanesi konaklamalı 750’şer dönüm, 1 tanesi konaklamasız 550 dönüm olmak üzere 4  golf alanı yapılacağı hatırlatılan açıklamada, “Manavgat halkı olarak, 2019 yılında konuyla ilgili yaptığımız toplantılar sonrasında Ulualan’da golf alanlarını istemediğimizi, buranın daha işlevsel bir şekilde planlanması gerektiği isteğimizi Manavgat Belediye’miz aracılığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletmemize rağmen, görüşlerimiz dikkate alınmamış, golf alanları planlamasına devam edilmiştir” denildi.

DOĞRU VE SAĞLIKLI ADIMLAR ATILMALI

Basın açıklamasının ardından konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’de ilçenin 250 bin belgeli yatak kapasitesine sahip olduğunu belirterek, “Bizler ne kadar doğru işlere imza atabilirsek çocuklarımızın geleceğine o kadar çok yatırım yapmış oluruz. Manavgat’la ilgili doğru, sağlıklı adımların atılması gerekiyor. Sağlıklı adımlar atılmazsa kentlere ne kadar zarar vereceğini bilen insanlarız. Belli şeyler kaybedilmeden müşterek hareket etmemiz, bu kentin yarınları için ortak konuşabilmemiz, yanlış gördüğümüz şeyleri siyaset ötesinde düşünerek söyleyebilmemiz çok önemli” diye konuştu.

MKUP Başkanı ve Manavgat Muhasebeciler Odası Başkanı Nezih Özgenç’te yaptığı konuşmada, gelecekte ki nesillerinde yaşam alanlarını korumanın kendilerinin sorumluluğunda olduğunu ifade ederek, Ulualan’a hep birlikte sahip çıkacaklarını aktardı.

Basın açıklamasının ardından katılanlar olaysız dağıldı.

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler