Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaEkonomiMATSO Başkanı Güngör'den 'yüksek enflasyon' uyarısı

MATSO Başkanı Güngör’den ‘yüksek enflasyon’ uyarısı

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, yüksek enflasyonun üretim hızını yavaşlattığını söyledi. Başkan Güngör, “Üretici konumundaki firmalar yüksek enflasyon nedeniyle üretim yapmayı yavaşlattılar” dedi.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, üretimde yüksek enflasyona bağlı bir yavaşlama yaşandığını söyledi. Başkan Güngör, “Yüksek enflasyon en çok üretim yapan firmaları etkiledi. Enflasyona bağlı hammadde maliyetlerinde yaşanan fiyat değişimi ürünün işlenip piyasaya sürülmesi için geçen zamana kadar yeniden değişiyor. Tabii bu durumda üretici firmalar ile toptan ve perakende satış yapan firmalar arasında uzun vadeli anlaşmalar yapılmasını engelliyor” dedi.

TARIM SEKTÖRÜ ZORDA

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, sanayiye dönük üretimde yüksek enflasyona bağlı yaşanan bu üretim hızının yavaşlaması sıkıntısının bir benzerinin tarımda da yaşandığının altını çizdi. Başkan Güngör, “Tarımın vazgeçilmezi olan ilaç, gübre ve akaryakıt fiyatlarında yaşanan yüksek enflasyona bağlı değişimler üreticilerin üretim maliyetlerinin sürekli yükselmesine ve tarımsal üretimin kar paylarının nerdeyse yok seviyesine inmesine sebep oluyor. Tarımda stratejik bazı belli ürün kalemleri sübvanse edilmeli” diye konuştu.

Başkan Güngör, enflasyonla daha etkin mücadele edilmezse kış şartları da göz önünde bulundurulduğunda 2023 yılının ilk çeyreğinde üretim hızının beklentilerin çok altında kalabileceğini kaydetti.

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın