Salı, Ocak 31, 2023
Ana SayfaEkonomiNezih Özgenç’ten küçük esnafı ilgilendiren öneri

Nezih Özgenç’ten küçük esnafı ilgilendiren öneri

Manavgat Muhasebeciler Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odası (MASMO) Başkanı Nezih Özgenç, 1 Temmuz’dan itibaren az tehlikeli işyerlerinde uygulanmaya başlayacak olan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi uygulamasının bütün dünyayı ve Türkiye’yi etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle ertelenmesini istedi.

Onbinlerce küçük esnafı ilgilendiren, az tehlikeli işyeri olarak sınıflandırılan bakkal, büfe, berber, cafe, market, fotoğrafçı gibi bir veya daha fazla çalışan olan işyerlerinde işyeri güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu 1 Temmuz’dan itibaren başlıyor. MASMO Başkanı Nezih Özgenç, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Covid-19 salgınının etkili olduğunu ve işletmecilerin işyerlerini açamadığını belirterek, uygulamanın ertelenmesi, veya işyerlerine bu konuyla ilgili devlet tarafından destek verilmesini istedi.

BU UYGULAMA ERTELENMELİ

MASMO Başkanı Nezih Özgenç, 1 Temmuz’dan itibaren az tehlikeli işyerleri için işyeri güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğunun başlayacağını hatırlattı. Başkan Özgenç, salgın nedeniyle işletmelerin ekonomik durumunun kötü olduğunu belirterek, “İçinde bulunduğumuz ekonomik şartlara baktığımız zaman küçük işletmeler; bakkallar, kuaförler, büfeler buna benzer işyerleri bir veya daha fazla işçi çalıştırdığı zaman bu sisteme girmek zorunda. İş dünyasının, küçük esnafın bu ekonomik şartlarda bunu kaldırmasına imkan ve olanağı yok. Bizlerin talebi uygulamanın 1 Temmuz 2020’den ileri bir tarihe ertelenmesi. En büyük talebimiz bu. Eğer erteleme yapılmayacaksa devletimiz tarafından, bu işyerlerinin ekonomik olarak desteklenmesi gerekiyor ki, mükelleflerimiz iş sağlığı ve güvenliği hizmetinden yararlanabilsin. Yada olmazsa, tüm işletmelerimizin işyeri kayıtları zaten Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) mevcuttur. İşyeri kayıtları da SGK’dan takip edilerek te ödenen primlerle destek verilebilir” dedi.

İŞLETMELER TEMEL GİDERLERİNİ ÖDEYEMİYOR

Az tehlikeli işyerleri sınıfına berber, bakkal ve büfe gibi çok küçük işletmelerin girdiğini belirten Özgenç şunları söyledi: “Bu işletmelerin ödemesi gereken primler çalıştırdığı işçi sayısına göre 300 lira, 500 lira gibi değişmektedir. Her çalışan sayısına göre bu maliyetler artmaktadır. Şu dönemde işletmelerin bunun karşılanması mümkün değil. Çünkü işverenlerimiz, bırakın kirasını ödemeyi, normal giderlerini karşılayamıyor. Bu uygulama kesinlikle ertelenmelidir. İnsanlar işyerinde siftah yapamıyor, bu nedenle bu uygulamanın, ya ileri bir tarihe ertelenmesi yada devletimiz tarafından desteklenmesi gerekir diye düşünüyorum.”

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler