Cuma, Ocak 27, 2023
Ana SayfaEkonomiÖzgenç, 'Koronavirüsten 16 mali müşavir hayatını kaybetti'

Özgenç, ‘Koronavirüsten 16 mali müşavir hayatını kaybetti’

MANAVGAT Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (MASMO) Başkanı Nezih Özgenç koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde ülke genelinde 150’ye yakın mali müşavirin rahatsızlandığını belirterek, “Ne yazık ki, 16 meslektaşımız hayatını kaybetti. Meslektaşlarımız kendi yaşamlarını hiçe sayarak iş dünyamızın ve devletimizin yanında yer aldı” dedi.

Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan ve bütün dünyada salgın haline gelen Covid-19, bütün sektörleri etkiledi. Salgına rağmen muhasebeci ve mali müşavirler ekonominin çarklarının dönmesi için sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması olduğu dönemde dahi çalışmalarını aralıksız sürdürdü. İlk başta evden çalışmalarını sürdüren muhasebeci ve mali müşavirler için 13 Mayıs tarihinde yayınlanan İçişleri Bakanlığı ek genelgesiyle sokağa çıkma yasağından muaf tutularak yeniden bürolarında çalışmaya başladı.

MUHASEBECİLER ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİ

MASMO Başkanı Nezih Özgenç, normalleşme sürecinin başlaması ve Temmuz ayına ertelenen beyannamelerin hazırlanması için muhasebecilerin üzerindeki iş yükünün daha da ağırlaştığını söyledi. Salgın ve sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu süreçte muhasebecilerin evde kalamadığını, evde olsalar dahi çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Başkan Özgenç, “Bizler bu süreçte iş dünyasının, işçini emekçinin yanında yer alaraktan, meslektaşlarımız, çalışanlarımız ve stajyerlerimizle birlikte iş dünyasına ve devletimize katkı yaparaktan ekonominin çarkının dönmesine katkı sağladık” dedi.

16 MALİ MÜŞAVİR VEFAT ETTİ

Salgınla birlikte meslektaşlarının da rahatsızlandığını çalışamadığını anlatan Özgenç, “Koronavirüs salgını sürecinde 150’ye yakın meslek mensubumuz rahatsızlandı, tedavileri devam edenler var, iyileşenler var. Ama ne yazık ki, 16 meslektaşımız yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren meslektaşlarımıza ve vatandaşlarımıza Allah’ta rahmet diliyorum. Bizler bu bağlamda üretmeye devam ettik. Meslektaşlarımız, yaşamını sürdürmekte olan işçilerin kısa çalışma ödeneklerini, onların izinlerini bizler hep bürolarımızda üreterek hazırladık. Bu anlamda işçimizin yanında yer aldık” diye konuştu.

HALKBANK’TAN 25 BİN LİRA KREDİ

Salgının ülkedeki bütün ekonomik sektörleri etkilediğini belirten Özgenç, “Bizim tahsilatımız yüzde yüz düştü. Biz devletimizden mali müşavirlere de ekonomik anlamda destekte bulunması gerekirdi ama olmadı. Bunlardan yararlanamadık ne yazık ki? Son dönemde, TÜRMOB’un girişimiyle Halk Bankası’ndan yeterli olmamakla birlikte 25 bin lira tutarında mali müşavirlere de bir kredi olanağı çıktı. Ardından başka bir özel bankayla farklı bir çalışma gerçekleştirdik. Onda da stajyerlerimizle çalışanlarımız da yararlandı” dedi.

MALİ MÜŞAVİRLER ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

Mücbir sebep kapsamında olan mükelleflerin beyannamelerinin bu ay içinde verileceğini söyleyen MASMO Başkanı Nezih Özgenç sözlerini şöyle sürdürdü:

“518 sayılı kararnameyle birlikte mücbir sebep kapsamında olan mükelleflerin beyannameleri hep temmuz ayına sarktı, ödemeleri de kasım ayına ertelendi. Temmuz ayında çok yoğun bir tempo içinde olacağız. Zaten salgın sürecinde de sürekli çalıştık, evde kalamadık. Ben tüm meslektaşlarımıza salgın sürecinde ülkemize yapmış oldukları katkılardan dolayı sonsuz teşekkür ediyorum. Meslektaşlarımız kendi yaşamlarını, ekonomilerini hiçe sayarak iş dünyamızın ve devletimizin yanında yer aldı. Bizde, bu bağlamda devletimizden meslektaşlarımızı korumasını ve yanında yer almasını istiyoruz.

Şu anda yevmiye defterlerinin yazılması ve onaylanması gerekiyor, biz bunların da ertelenmesini istiyoruz. Zaten beyanname dönemi uzadı ve ertelendi. Bunu açıkladık. Bu dönemlerde beyannamelerin zamanında ertelenmesi ve ötelenmesi gerekirdi. Bunlar çok kafa karışıklığı yarattı süreç içerisinde ama sonuçta bizler mali müşavirler olarak üretmeye, ülkemizin ve işçimizin, esnafımızın yanında yer almaya devam ediyoruz. Taleplerimizin zamanında dikkate alınmasını istiyoruz.”

DİĞER HABERLER

Son dakika haberler